katarina158
27.10.14,17:58
Ide o sprostredkovateľskú zmluvu (SZ) na predaj pozemku.
Ak vobec SZ podpisem, tak neexkluzivnu a na dobu urcitu.
V navrhu je predmetom zmluvy Predaj nehnutelnosti.
Z navrhu vyberam, co ma zaujalo, tyka sa to neexkluzivnej zmluvy.

1. Realitna kancelaria (RK) ma pravo bezodplatne oznacit nehnutelnost reklamnym nosicom.

2. citujem: Sprostredkovateľ má nárok na províziu aj za predpokladu, že k podpisu sprostredkúvanej zmluvy došlo po skončení platnosti tejto zmluvy, ak ku predmetnej transakcii došlo v priamej súvislosti s činnosťou sprostredkovateľa.

3. Klient je povinný dodržiavať ... pod hrozbou zmluvnej pokuty vo výške dohodnutej provízie .. neuzavrie sprostredkúvanú zmluvu ani
s inými osobami ako sú záujemcovia od sprostredkovateľa

4. Klient je povinný oznámiť RK bez zbytočného odkladu záujem tretej osoby o nehnuteľnosť, ak je označená reklamným nosičom, pokiaľ bol klient oslovený priamo touto treťou ososbou
Otazka: Pre RK staci oznacit nehnutelnost reklamou a RK ziska narok na proviziu ev. zmluvnu pokutu?
Kupcu hladam aj sama inzeratmi na viacerych portaloch. Ozyvaju sa mi dalsie RK. Dokazem, ze reklamny nosic tejto RK nehral rolu, ak sa dohodnem s niekym mimo zaujemcov od tejto RK?
Je to vobec pri tejto formulacii v zmluve dolezite ?

5. Naroky tykajuce sa zmluvnej pokuty zostavaju platne aj v pripade odstupenia od zmluvy alebo pri zaniku zmluvy z akehokolvek dovodu.
Otazka: Je to ok?

6. Lahôdka: Klientovi su známe Všeobecné obch. podmienky (VOP) a Relamačný poriadok spoločnostio Direct real sro a podpisom tejto zmluvy potvrdzuje súhlas s ich obsahom. Sprostredkovateľ si vyhradzuje jednostranne tieto podmienky zmeniť a zverejniť ich nový obsah na svoje web stranke.
Dnes platne VOP - aj presnejsie znenie niektorych ustanoveni - su na webe:
http://www.directreal.sk/UserFiles/File/Dokumenty/VOP_DIRECTREAL_1.10.07.pdf
Keby som bola zmluvu podpísala po jej predložení maklérom, neboli by prílohou zmluvy.
Je toto ok? Mozno dodatocne menit podmienky ? Nemali by byt VOP prilohou zmluvy uz pri jej podpisani ?

7. Klient sa zavazuje zachovávať mlčanlivosť ohľadne všetkých informácií, ktoré mu poskytla RK ...nevyužiť ich pre seba ani v prospech cudzích osôb

Dopisujem 30.10.2014 + dalsia otazka, prosim

1. Dakujem vam, priatelia

2. Do mailu som maklerovi napisala, ze zmluvu nepodpisem, lebo je pre mna nevyhodna. Napisal mi toto (prenasam): "Nerozumiem v čom je pre Vás zmluva nevýhodná. V prípade, že sa podpíše neexkluzívne k ničomu Vás nezaväzuje ani Vás neobmedzuje. Bez problémov môžte pozemok ponúkať ako súkromná osoba i cez iné RK. V prípade, že sa nedohodneme a nespíšeme spolu zmluvu o spolupráci, nemôžem Váš pozemok ponúkať. Zatiaľ ma oslovili dvaja potenciálny záujemcovia o Váš pozemok, no bez podpísanej zmluvy je to pre mňa bezpredmetné. Ak spolu spíšeme zmluvu o spolupráci, budem sa tomuto obchodu venovať."

3. kamaráti, viete, co je pozoruhodné ?
Cely clanok č.14 individuálnej SZ "Povinnosti klienta" je vo VOP na nete vynechany. VOP na nete vyzerajú vcelku neskodne, výraz "zmluvna pokuta" sa tam vobec nevyskytuje. V individuálnej zmluve sa zmluvna pokuta vyskytuje minimálne 3x.

4. Pre betty: naozaj myslis, ze by som to mala niekam posunut na preskumanie?

Doplnená otázka - pre všetkých: Aj vy si myslite, ze by som mala takuto zmluvu niekde nabonzovat ? Ak ano, kde? Mam ju oskenovanu, konkretneho maklera som zakryla, ostal nazov RK. Skeny mozem poslat na mail, ak niekto chce a napise si sem mailovu adresu.

Doplnam 10.11.14.
Spytala som sa maklera, ci tu zmluvu, co mi predlozil, cital celu. Hla odpoved:
"Čítal som celú zmluvu, každé slovo. Zmluva je vypracovaná právnikmi, nie niekým neznalým. Ak stále trváte na tom, že je pre Vás nevýhodná nebudem Vás presviedčať o opaku. Beriem to ako Váš názor a na ten máte samozrejme právo. Realitná sieť Directreal aktuálne ponúka 4150 nehnuteľností po celom Slovensku a s každým klientom máme podpísanú presne tú zmluvu, ktorú som dal aj Vám.
Všetci títo klienti tú zmluvu nepovažovali za nevýhodnú, zavádzajúcu.
Realitná sieť Directreal má stanované svoje pravidlá a ak chcem byť súčasťou musím ich dodržiavať. Nemôžem si ich prispôsobovať podľa mojich predstáv. Druhý bod nášho desatora hovorí, že s každým klientom máme podpísanú zmluvu. Do ničoho Vás ale nenútim. Pokiaľ zmluvu podpísať nechcete, ja to akceptujem a
prajem Vám veľa šťastia pri tomto predaji. Dotknutý pozemok ponúkať nebudem."

Myslite, ze existuje vyse 4tisc ludi, ktori podpisu takto nevyhodnu zmluvu ?

Mimochodom, napisala som maklerovi, ze ak sa predaj zrealizuje cez neho, ze ziska proviziu (velmi velmi slusnu, ja za to chodim robit skoro rok, cipujem si prichody a odchody a makam, kolko sa mi natlaci). Nuz a odpisal mi, ze klientovi uz nasiel iny pozemok ... tak tak ..

Rozmyslam, ze keby som ja kupovala pozemok a nasla by som ho inzerovany aj realitkami aj majitelom - asi by som sa obratila na majitela. A vy?
arizona
27.10.14,20:35
Takuto zmluvu by som nepodpisala!

Nedovol,aby RK dala na tvoju nehnutelnost reklamny nosic. Lebo ak budes suhlasit, oni si budu v tom pripade narokovat aj na poplatky,ak by sa ti niekto ozval mimo nich. Myslim si, ze body c. 3,4,5 sa tykaju asi toho...RK ma strach, ze oni ti urobia reklamu a ty ich obides.

Ale zalezi aj na tebe, ci si chces predavat aj sam,alebo chces,aby sa ti o predaj postarala iba RK.

S bodom c.5 by som urcite nesuhlasila! To sa mi zda neferove, voci predavajucemu. Po skonceni zmluvy mi mozu akurat tak...a nie ze vyhrazat sa pokutami,ak by som si nasla niekoho neskor.

Najdi si radsej serioznejsiu RK, nie taku, co sa stale vyhraza pokutami a narokuje si na svoje polatky,aj po skonceni zmluvy.
katarina158
27.10.14,20:45
diky. Co povies na zmenu VOP "za chodu" ? Zmluva je nachystana na pretlacacom papieri. Makler mi ju daval na podpis hned. Bez VOP - tie su len na webe.
Mne to pride cudne.
arizona
27.10.14,21:16
No,mne to pripada ako exkluzivka. Ved oni ti dost zvazuju ruky! Ty si sef, nie oni! Nedaj si nanutit ich podmienky! Ja ósobne momentalne predavam 3. nehnutelnost. 1.krat som predvala sama, bez RK. Zvladla som to bez problemov. Pri predaji druhej sa na mna nalepili realitky,ako muchy. Nepodpisala som s nikym zmluvu. Trvala som na svojom, ze chcem nehnutelnost ponukat aj sama. Trom RK, ktore na mna posobili nenasilne a seriozne som dovolila propagovat na svojom webe. Ale s tym, ze sme sa iba ustne dohodli, kolko € pozadujem ja,zbytok, za kolko si predaju je pre nich. Bez podpisovania zmluvy. Teraz,pri predaji tretej postupujem rovnako. Ak dovedu klienta, ktory kupi za ich cenu,tak si nauctuju proviziu.Ja dostanem tolko, kolko som si stanovila. Ale inak nemaju narok na nic, nemozu sa mi vyhrazat pokutami,ani ma obmedzovat.
Jednu realitacku,ktora sa najskor tvarila ako sukromny zaujemca,potom mi odrazu pchala nejaku zmluvu RK, tu som bez milosti vyrazila. Neserioznych realitakov je zial viac, ako serioznych. Ak sa ti nieco nepozdava, tak daj na svoju intuiciu a posli prec.
katarina158
27.10.14,21:20
Si sikulka. Ja mam aj svoje inzeraty a ozyvaju sa mi RK. Zatial som sa stretla len s tymto jednym maklerom, mam uz dalsie terminy. Diky. Drzim ti palce. Aj ty mne, ok ? k.
arizona
27.10.14,21:24
Tych realitiek sa ti ozvu desiatky. Dobre si rozmysli... Tiez nie je dobre,ak das suhlas vela realitkam. Maximalne trom. Lebo ak sa bude tvoja nehnutelnost zobrazovat desiatkam RK, posobi to na zaujemcov ako nehnutelnost, ktora je tazko predajna, co ti znizuje cenu.A samozrejme, drzim palce, aby si nasla ferovu RK, aj praveho zaujemcu :-)
command
28.10.14,04:39
A naco to robit cez realitku na zmluvu? Ja som predaval dom a ked sa ozvala realitka povedal som im ked chcu nech uverejnia co chcu ohladom domu ale nic nebudem podpisovat nebudu mat ziadne exkluzivne pravo na nic proste najdu oni nech tedapredaju a zoberu si proviziu ale ked najdem sam tak dostanu H... a to som dom mal ale u 5 realitiek a dom som nakoniec predal bez nich.
Mária27
28.10.14,05:46
Ak tú zmluvu podpíšeš, platiť budeš v každom prípade - aj bez efektu. Načo by to bolo dobré?
Ing. Ľubomír Janoška
28.10.14,06:02
"Ja som predaval dom a ked sa ozvala realitka povedal som im ked chcu nech uverejnia co chcu ohladom domu ale nic nebudem podpisovat nebudu mat ziadne exkluzivne pravo na nic"

Vyskúšané, odporúčané.
expeeert
28.10.14,06:40
Ty im navrhni do zmluvy ZP vo výške provízie, že ak ti nepredajú nehnuteľnosť do 2 týždňov, že si ju budeš uplatňovať, ako sa zatvária :)

Trochu mimo témy: toto som nepochopil - "Citim sa ako pako." PAKO je podľa mňa ten, čo sa nepýta a takéto niečo podpíše, nie ten čo sa pýta dopredu a rozmýšľa nad tým čo podpisuje... :)

Sa divím, že pri takýchto podmienkach majú čo predávať, ľudia sú blbí, ak im takéto niečo podpisujú - a to je len výcuc...
luja5
28.10.14,07:10
Súhlasím.
1. Tiež prvé ma napadlo dať RK protinávrh, že keď v lehote určenej zadávateľkou a za jej sumu RK pozemok nepredá, bude jej RK povinná zaplatiť pokutu vo výške provízie. A k tomu ďalší protinávrh, že reklamný nosič aj za určitú odmenu pre zadávateľku, lebo vďaka nehnuteľnosti zadávateľky môže RK opäť raz na samú seba upozorňovať. Mala by som ešte aj ďalšie protinávrhy a asi by v mojom prípade RK veľmi rýchlo stratila záujem mať so mnou biznis:).
2. Aj podľa mňa zadávateľka sa nemusí cíti ako pako, lebo ním nie je, keď číta, rozmýšľa a pýta sa.
Chobot
28.10.14,07:14
Súhlasím s názorom. To je ľahká robota pre realitku, keď zoberie existujúci inzerát a ak sa niekto ozve, tak chcú províziu. A ešte si budú vyhradzovať právo, že predávajúci nesmie sám zrealizovať predaj. Predčo by nemohol? Keď si sám nájde kupujúceho, za čo chce realitka províziu? Že zverejnila inzerát?
Peggynka
28.10.14,07:16
A že máš v tej zmluve len ty povinnosti a realitka žiadne :eek: . Cúvaj zavčasu.Na nete nájdeš mnoho rád,ale ja osobne by som vôbec nepredávala cez realitku,len ti treba dobrú kúpno-predajnú zmluvu.Pozri tu,ako realitka obabrala klientku:
http://bydleni.idnes.cz/nakup-bytu-rezervacni-smlouva-dzi-/stavba.aspx?c=A140809_152220_stavba_web
Legislatívna diera v zákonoch im umožňuje robiť si,čo chcú:
http://www.narks.sk/media-monitoring/2012/152/realitni-makleri-so-slabou-kontrolou
luja5
28.10.14,07:17
Je tu už dosť príspevkov, s ktorými súhlasím a ja len podporím, že takú zmluvu by som nepodpísala.
luja5
28.10.14,07:26
Tiež vyskúšané, tiež odporúčam;).
Peggynka
28.10.14,09:11
Je až neuveriteľné,čo dokážu vymyslieť realitky :D
misoft
28.10.14,11:53
Absolútne nevýhodná zmluva. Povinnosti pre kupujúceho, možnosť obrany žiadna. Samé práva a výhody na strane RK. Hodiť spiatočku, na RK hodiť negatívne hodnotenie..... Nech si už nevrznú...
command
28.10.14,16:13
Za chvilu by chceli aby sme si nasli kupcu podali inzerat vybavili pravne veci a oni zhrabnu provizu a este k tomu 10% z ceny nehnutelnosti. :D
betty112
29.10.14,21:58
Neuveritelne. Dufam ze je ti to jasne: nepodpisat !! Takymito nehoraznostami by sa mala zaoberat SOI alebo podobny organ. Mozno by to bol aj pokus o podvod. Aj ked klient nechce, udeli im de facto exkluzivitu a v kazdom pripade plati: alebo proviziu alebo zmluvnu pokutu v rovnakej vyske. Direct real je znama realitka, viem si predstavit, ze im niekto doveruje a podpise to. Zial, nebudu to jedini drzi vychytralci. Je to tak nechutne, ze by si to zasluzilo zverejnit. Pri sumach, o ktore ide, su proti nim Smejdi len taki srandovni pionierikovia. Ak das skeny tej zmluvy na web a sem link, upriamim pozornost kamarata novinara. Nepodpisat ! A varovat ostatnych.
katarina158
30.10.14,07:46
Ok. Ak by som posluchla teba a betty (nizsie) : Kam mam napisat to negativne hodnotenie ? RK su zdruzene (ak su) v rznych organizaciach. Uz mam skeny v PC, je hracka preposlat ich mailom a trocha pozabavat statne organy. Ktory ?
Žabinka
30.10.14,07:50
a si odkázaná na spoluprácu vyslovene s touto RK?? vykašli sa na nich.. sú aj iné RK..
misoft
30.10.14,07:52
Peggynka
30.10.14,08:04
Nenašla som ich medzi členmi NARKS-u
katarina158
30.10.14,08:06
Dik, aj betty pise SOI, aj mne to pride vhodne. V NARKS som ich nenasla. Podla mna robia hanbu uplne vsetkym realitkam. Dokonca si myslim, ze nezaujaty sud by im zmluvnu pokutu nepriznal pre nemravnost zmluvy, keby daco. Ale verim, ze vacsina ludi, ak to podpisu, tak im uz tu fakticku exkluzivitu nechaju a netahaju sa s nimi.
Najviac ma dviha moznost menit VOP RK za chodu - myslim, ze je to protipravne a na sude by im to nepreslo. Je fakt, ze VOP neprikladaju k zmluve a maju ich len na nete, tazke dokazovanie. Dalo by sa screenshotom... ale clovek musi VEDIET, ZE to treba a AKO to urobit .. a komu sa chce vycerpavat s takymito ... nadavat sa nepatri .. podnikatelmi.
bjuty smis
30.10.14,08:35
"Nerozumiem v čom je pre Vás zmluva nevýhodná. V prípade, že sa podpíše neexkluzívne k ničomu Vás nezaväzuje ani Vás neobmedzuje...

napíš tomu chruňovi, že v tomto :

3. Klient sa zavazuje - pod hrozbou zmluvnej pokuty (ZP) vo vyske provizie, ze neuzavrie KZ s inymi osobami, nez mu RK navrhla, ani nebude vyvivat cinnost, ktora by viedla k uzatvoreniu kupnej zmluvy (KZ) bez RK.

a v tomto

4. Klient sa zavazuje - pod hrozbou zmluvnej pokuty (ZP) vo vyske provizie, ze oznami RK bezodkladne zaujem tretej osoby o nehnutelnost, ak je oznacena reklamnym nosicom, pokial bol klient priamo osloveny touto tretou osobou.

a v tomto

5. Naroky tykajuce sa zmluvnej pokuty zostavaju platne aj v pripade odstupenia od zmluvy alebo pri zaniku zmluvy z akehokolvek dovodu.

a tomuto sa ani nechce veriť :

6. Klientovi su zname vseob. obch. podmienky (VOP) RK, potvrdzuje suhlas i ich obsahom. RK si vyhradzuje jednostranne tieto podmienky zmenit a zverejnit ich novy obsah na svoje web stranke. ..


ako by si tomu chrapúňovi mohla ešte veriť ???

ked ťa hned na začiatku chce takto oklamať ??

ušetri si nervy a budúce problémy a vykašli sa naňho..
katarina158
30.10.14,08:39
jasne, nie som odkazana. teraz sa vlastne radim o tom, ci nejako ev. ako riesit tuto RK, pozri si rispevok od misoft a betty112.
katarina158
30.10.14,08:50
Ten makler mozno tu zmluvu ani necital a mozno veri tomu, ze exkluzitivta nastane len pri vyslovene uvedenej exkluzivnej zmluve .. jemu odpustam. Maklerov ma Directreal na stranke 166, robia na franchising, individualne zmluvy zjavne fasuju z centraly - ako tlacivo na samopretlacacom papieri. Samozrejme aj s clankom 14 "Povinnosti klienta".
Mne makler predlozil zmluvu na podpis v aute, hned po obhliadke na mieste, uz vtedy tvrdil, ze ma vazneho zaujemcu (co moze a nemusi byt pravda).
Zmluvu som si vypytala, ze ju ukazem pravnikovi. Ale znameho-pravnika som s tym este neoslovila. Po prvom vlastnom laickom precitani som vedela: POMALY S TYMTO TU !
A poprosila som o radu poradakov. A DAKUJEM !!
misoft
30.10.14,13:08
"Mám ďalšieho vážneho klienta" - to je klasický odrb maklérov. Dôvodom je to, aby klient podpísal a nič nečítal!
Ak toto maklér povie, v tom okamihu je ho potrebné poslať kade ľahšie!
katarina158
30.10.14,13:19
Dik, mozno ano, nemam skusenosti.
Ucelom ich usilia nemusi byt predaj a provizia z neho ale hlavny ciel moze byt: PRITALCIT KLIENTA k PODPISU SZ. Manipulaciami, klamstvami. Neexkluzivna zmluva - to znie neskodne a pritom uz v momente jej uzatvorenia je pre RK prakticjy istym zdrojom velkej odmeny. Pri taxe 3-5% z ceny nehnutelnosti 100.000 Eur je to odmena 3 až 5 tisic eur. Bud ich dostanu po dobrom ako proviziu za predaj v dohodnutej lehote. Alebo po zlom ako zmluvnu pokutu. Alebo ziskaju - povodne klientom nechcenu - fakticku exkluzivitu.
Cloveka ustne (u mna aj v maili) oklamu, ze sa k nicomu nezavazuje, nestastnik - klient podpise katastrofalnu zmluvu a potom ho mozu zmychat alebo de facto exkluzivne predavat jeho nehnutelnost.
misoft
30.10.14,13:23
Vieš, táto "finta" na 80% vyjde zo strany RK. Potom klient v obave, aby o niečo neprišiel, podpíše a nečíta. A vtedy už RK má času na rozdávanie. Ak keď sa klient sťažuje - odpoveď je - je to v zmluve, podpísali ste. Ak klient si berie čas na preštudovanie, pre RK je už neatraktívny, lebo ho nemôžu OŠKLBAŤ!
Viď tvoja zmluva - keby si podpísala, musela by si len platiť, ale výsledok z ich strany nebol zaručený!
katarina158
30.10.14,14:06
Ano, mas absolutnu pravdu. Paci sa mi tvoja formulacia, ze po podpise zmluvy maju casu na rozdavanie. :-)
Ale myslim si, ze keby sa RK domahala pokuty na sude, tak by klient sud vyhral z dovodu neplatnosti zmluvy ako krajne nevyvazenej. Teda, keby sudy sudili spravodlivo a keby sa klient nezlakol a zavcasu by zareagoval na ev. sudny prikaz bez pojednavania (to je nieco absolutne strasne v nasom zakone), aj na ev. exekutora. Odmenu RK by prisudili len za to, ze predaj zrealizovala. Nie za to, ze bola vynimocne "sikovna" pri tvorbe zmluvy.
misoft
30.10.14,15:59
S tými súdmi opatrne. Nie je súd ako súd. Boli prípady, že priklepli pravdu navrhovateľovi i napriek tomu, že odporca argumentoval nevyváženosťou zmluvy, časovou tiesňou. A platil....
A čo je ešte horšie - minipísmenkami písané state o rozhodcovskom súde.... a tam už klien nemá skoro žiadnu šancu! Teraz dúfam, že prejde tá novela zákona a rozhodcovské súdy, ako také padnú. A budú podliehať kontrole.
command
30.10.14,16:55
Co tak skusit nejaku ich centralu ze ci je normálne že spisuju taketo zmluvy? Mozno to takto riesi iba konkretny makler ale nie cela spolocnost. Ja ti doporucujem vykaslat sa na to a poslat daneho maklera popripade aj danu RK do prec. Oni maju vzdy nejakych klientov ale tyto klienti pozeraju aj na net neboj sa.
Peggynka
10.11.14,20:27
S určitou rezervou si myslím,že môže existovať 4tis. ľudí,ktorí to podpíšu.Vidíš to denne na rôznych fórach,kde vyplakávajú potom.Ale číslo je prehnané,to je bežný nátlak od nich na klientov.A je tu toho dosť;pôžičky,rôzne zmluvy...Malé právne povedomie :D A čo sa týka kúpy od majiteľa...ak sa cítiš fundovaná ,tak áno,ale riziko tam je.Niektorí sa tým živia.
katarina158
10.11.14,21:27
Vdaka. Vies, ak by bol cisty LV, v poriadku OP a zmluva u notara ... ja by som sa nebala. Uz som kupila byt priamo od majitela, u notarky a nebol problem.
katarina158
10.11.14,23:04
Dakujem. O realitakoch - plny suhlas. Spominamsi na dve maklerky, ktore mali "kancelariu" vzdy prave v tom byte, od ktoreho mali kluce, lebo ho predavali.
Aj mne sa ta zmluva javi extremne nevyhodna . suhlasil s betty, ze ju mam nahlasit niekam na SOI - alebo kam .. ? Direct real je renomovana RK a robi taketo psie kusy.. co asi robia poddvodnici z pivnice ?
misoft
11.11.14,05:21
katarina158
12.11.14,10:17
dIk, taj ja to oskenujem a poslem, nech si urobia nazor .. nakoniec, zle svetlo to vrha na vserkych realitakov