bobrikmartin
27.10.14,21:21
Dedo mi daruje 1/2 z bytu. Druhá polovica je rozdelená medzi štyroch súrodencov. Dvaja z nich mi čiastku darujú. Cena jednej čiastky súrodencov bola vyčíslená pri dedickom konaní po zosnulej babke na 6000€. Jeden spoluvlastník žiada za svoju čiastku 8000 € namiesto 6000€. Má na to právo? Môže to odo mňa žiadať? Ohrádza sa, že bude musieť zaplatiť daň. Aká veľká je daň z predaja nehnuteľnosti? Babka zomrela pred 3 rokmi. Ich čiastku chcem odkúpiť. Predpokladám, že aj ten druhý spoluvlastník bude odo mňa žiadať tiež 8000€, keď sa to dozvie. Aké sú moje možnosti? Ďakujem.
draik
27.10.14,21:25
Vlastník sám rozhoduje o tom, či a a za koľko predá. Možnosti sú kúpiť alebo nekúpiť za daných podmienok a pokúsiť sa ísť zdĺhavejšou súdnou cestou zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva. V tomto prípade, ak by súd vyhovel Vašej žalobe, Vás zaviazal zaplatiť trhovú cenu. Ja by som to vzhľadom k času a ďalším okolnostiam neriskoval.
Chobot
28.10.14,07:21
Môžu pýtať koľko chcú. Cena je len vecou dohody medzi kupujúcim a predávajúcim . Neexistuje objektívna cena záväzná pre obe strany.

Je len na tebe, či tú cenu si ochotný zaplatiť.

Nemyslím, že by predávajúci musel platiť nejakú daň. Je to len "zdôvodnenie" prečo chce takú sumu a nie tú, na ktorú bol jeho podiel vyčíslený.

Odmietni to a čakaj. On nakoniec povolí, bude mu stačiť aj 6000. Teraz vie, že to chceš predať, tak to chce využiť a snaží sa získať čo najviac. Je to umenie vyjednávania. Ty aj tak budeš väčšinovým spoluvlastníkom, budeš vlastniť 6/8 bytu. Ak by ste sa súdili, je ťažké povedať, ako by rozhodol súd, akú sumu by určil. Predpokladám, že asi zneleckú.

Ak ti to neponáhľa, tak to nekupuj. Ak máš s bytom nejaké plány, a musíš ich podiely odkúpiť, tak budeš musieť akceptovať jeho požiadavku. Odkúp to od toho druhého za 6000 a tohoto nechaj vykvasiť.
luja5
28.10.14,08:14
Predávajúci môže predať, za koľko chce, ak sa mu to za jeho cenu podarí aj predať. Cena v dedičskom osvedčení nie je pre predajnú cenu nijako určujúca či záväzná. Nevieme, ako bola v dedičskom konaní určená. Otázkou tiež môže byť, či do bytu/domu nebolo za tri roky niečo investované a ako sa menili trhové ceny v danej lokalite. Bez ohľadu na tieto skutočnosti predávajúci môže pýtať za svoj podiel aj 10 tis. € a nemusí to zdôvodňovať (v tomto prípade platením dane, ale aj keby sa ukázalo, že ju platiť nemusí, má právo žiadať cenu 8 tis. €).
Súhlasím s odpoveďou od draika. Môžeš sa ešte pozrieť na to z pohľadu, či by Ti vyhovovalo, ak by si nekúpil od dvoch (ak by sa dohodli na rovnakej z Tvojho pohľadu vyššej požadovanej cene) a oni by zostali menšinoví spoluvlastníci. Môžeš navrhnúť aj vypracovanie znaleckého posudku s tým, že ZP zaplatíš, ak by súhlasil(i), že ak ZP potvrdí hodnotu podielu len 6 tis. €, taká bude kúpno-predajná cena. Môžeš sa pokúsiť nechať ho (ich) aj "vykvasiť" (ako napísal Chobot), ale tam by už išlo o to, ako dokážu aj oni odhadnúť stupeň Tvojho záujmu byť výlučným vlastníkom bytu. Aj oni môžu nechať "kvasiť" Teba. Ak budeš chcieť robiť v byte rekonštrukcie a oni by zostali aj keď len menšinoví spoluvlastníci, budeš potrebovať ich súhlas a ak nebudú súhlasiť, zostane Ti len súdna cesta, ako to dosiahnuť...
Veľkú časť bytu dostaneš zadarmo. V tejto súvislosti je na Tvojom zvážení, či Ti viac vyhovuje "bojovať"o pár tisíc eur s neistým výsledkom, alebo budeš akceptovať, že jednému spoluvlastníkovi (event. dvom) zaplatíš viac, ako je cena podľa dedičského osvedčenia. Cena, ktorú by si ani nemusel poznať, ak si nebol aj Ty dedičom.
Ešte dopĺňam: je dobré mať na mysli aj to, že pri neakceptovaní ponuky 8 tis. € je tu tiež riziko (aj keď pripúšťam, že veľmi malé), že svoj podiel predá (predajú) niekomu inému.
luja5
28.10.14,08:27
Btw. - dala som užitočné, aj keď niektoré veci vidím trochu inak. V tomto prípade je to z mojej strany umenie hodnotenia;).
K Tvojej odpovedi k poslednej vete: osobne by ma prekvapilo, ak by aj druhý nepýtal toľko, ako prvý predávajúci. Ja by som pýtala. Ak v tomto prípade existuje predkupné právo (zo zadania to neviem celkom jednoznačne posúdiť), dvaja predávajúci budú o tom vedieť. Aj bez toho však môžu vedieť a možno už aj vedia. V tomto si myslím, že zadávateľ dobre predpokladá, že aj ten druhý spoluvlastník bude odo neho chcieť tiež 8 tis.€, keď sa to dozvie.
On (oni) nemusia povoliť, ak budú vidieť záujem zadávateľa stať sa výlučným vlastníkom bytu. Ako si napísal, že je to umenie vyjednávania, tak je to aj umenie správnosti odhadu záujmu druhej strany, umenie trpezlivosti, ktorá strana dokáže dlhšie čakať...:). Nehovoriac o tom, že pri neakceptovanej ponuke 8 tis. € je aj riziko (aj keď pripúšťam, že veľmi malé), že svoje podiely predajú niekomu inému.
luja5
28.10.14,08:32
Súhlasím, tiež by som neriskovala.
Ing. Ľubomír Janoška
28.10.14,08:48
Najlepšie riešenie je kúpiť dve osminy za ponúkamú cenu.
Súdne vysporiadanie by ťažko dopadlo vo Váš prospech, keby z Vašej strany nebola predchádzajúca snaha o zmluvné riešenie.
PS - to, če je pre druhých cena 2/8, je pre Vás cena celého bytu a výhradného vlastníckeho práva.
Chobot
28.10.14,08:59
Súhlasím s názorom.
Chobot
28.10.14,09:04
Súhlasím.

Ešte doplním, že ja byť na jeho mieste, tak by som najprv zahral nezáujem za tú cenu. Ak by nejaký čas predávajúci nepoľavil na požiadavke, tak by som to akceptoval Konieckoncov, ako tu už odznelo, 2/8 mu budú darované, takže aj keď zaplatí 4000 (rátajme s tým, že aj druhý majiteľ 1/8 bude pýtať 8000) EUR, stále ten byt nepreplatí. Veľmým pozitívom bude to, že bude výlučným vlastníkom, čo pri buducom nakladaní s nehnuteľnosťou, či už rekonštrukcia, prenájom alebo predaj výrazne zľahčí bobrikmartinovu situáciu a právomoci. Nebude závislý na súhlase iných spoluvlastníkov.

Asi by mi za tých 4000 EUR stálo za to, aby som bol výlučným vlastníkom.
luja5
28.10.14,09:12
Aj mne by to stálo za to, najmä keď by som dostala darovaných 6/8 z bytu (2/8 a ešte aj 1/2 od dedka;)).
Peggynka
28.10.14,11:23
Nakoniec by aj tak ďalšie tisíce zhltli súdy a advokáti :D Ak by si za tie 2/8 zaplatil 16000€ máš to za 30% ceny;neviem nad čím "maturuješ".