lulimka
27.10.14,23:58
dobry den.byvam v prenajatom byte s detmi a ku 15temu oktobru som mala uhradit cast teda druhu polovicu depozitu spolu s najomnym.nebola som toho schopna a vsak 17teho som majitelke bytu nukala zvysnu cast depozitu s tym ze najomne uhradim dna 20teho.majitelka vsak povedala ze nechce najomne ze jwj syn potrebuje byt a ja sa mam s detmi vystahovat.23ho mi doniesla okamzitu vypoved z najmu ze meskam s najomnym a do 31 mam opustit byt.ja som vypoved nepodpisala kym si neoverim ako postupovat dalej.a to nevravim ze od 15teho mi chodili do bytu aj 2-3 krat denne a hlavne jej syn v podnapitom stave aj vo vecernych hodinach ked moj syn ktory ma 5 rokov uz spal.z jeho strany padali vyhrazky ze byt potrebune a ze ak byt neopustim tak zakrocia ludia ktory si par rokov odsedeli v base a su mu zaviazany.prosim poradte mi ako mam postupovat dalej .nakolko som s detmi sama a este nemam ine byvanie.moze byt platna takato vypoved z najomnej zmluvy ked nieje ani podla akeho paragrafu obcianskeho zakonnika mi je dana a s takouto kratkou vypovednou dobou.mam sa obratit na sud alebo ako riesit situaciu.dakujem za odpoved...lucia
Mária27
28.10.14,11:32
Prenajímateľ môže vypovedať nájomnú zmluvu z dôvodu, že byt potrebuje pre svoje dieťa (§ 711 obč.z.). Výpovedná lehota je 3-mesačná (§ 710 obč.z.). Výpovedným dôvodom by bolo aj neplatenie nájomného za viac ako 3 mesiace. Pozri si celý § 711, aj ako sa môžeš dovolávať neplatnosti výpovede.

Kaucia sa považuje za nepomenovanú zmluvu (§ 51) istoty, že bude zabezpečená platba nájomného. Z tohto dôvodu nemožno okamžite vypovedať nájomnú zmluvu.

Narušovanie obydlia sme riešili napr. tu
http://www.porada.sk/t252850-vstup-do-bytu-bez-suhlasu-najomcu.html


.
dmc
28.10.14,11:41
Okamzita vypoved v zmysle obcianskeho zakonnika mozna nieje: Dovody su vymenovane v zakone:

Tak kratku lehotu by bolo mozne uplatnit iba v pripade ak by bola uzavreta zmluva o kratkodobom najme bytu 98/2014:
§ 7
(1) Prenajímateľ môže vypovedať krátkodobý nájom bytu, ak
a) nájomca alebo ten, kto s ním v byte žije alebo sa v byte nachádza so súhlasom nájomcu, napriek predchádzajúcemu písomnému upozorneniu prenajímateľa poškodzuje byt alebo jeho zariadenie alebo spoločné časti, spoločné zariadenia domu alebo inak hrubo porušuje dobré mravy alebo domový poriadok v dome, v ktorom sa byt nachádza,
b) nájomca riadne a včas nezaplatil nájomné alebo úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu za čas dlhší ako dva mesiace,
c) nájomca napriek písomnej výzve prenajímateľa nedoplnil peňažnú zábezpeku do pôvodnej výšky,
d) nájomca užíva predmet nájmu v rozpore s dohodnutým účelom,
e) je daný iný dôvod výpovede dohodnutý v nájomnej zmluve, pre ktorý nemožno spravodlivo požadovať trvanie nájomného pomeru.
(2) Nájomca môže vypovedať krátkodobý nájom bytu, ak
a) sa predmet nájmu stal nespôsobilý na dohodnuté užívanie a táto skutočnosť nebola spôsobená zavinením nájomcu alebo osôb s ním žijúcich v byte,
b) došlo k ukončeniu jeho pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo iného obdobného pomeru,6)
c) mu vznikol nárok na sociálne bývanie podľa osobitného predpisu7) alebo
d) je daný iný dôvod výpovede dohodnutý v nájomnej zmluve, pre ktorý nemožno spravodlivo požadovať trvanie nájomného pomeru.
(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa krátkodobý nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota začína plynúť dňom nasledujúcim po dni, v ktorom bola druhej zmluvnej strane doručená výpoveď. Výpovedná lehota nesmie byť kratšia ako jeden mesiac, v prípade písomnej výpovede z dôvodov podľa odseku 1 písm. a) alebo písm. b) alebo odseku 2 písm. a) kratšia ako pätnásť dní. V prípade, ak sa v dôsledku porušenia registračnej povinnosti prenajímateľa podľa osobitného predpisu5) uplatní režim podľa § 3 ods. 5, platí, že výpovedná lehota v prípade výpovede zo strany prenajímateľa nesmie byť kratšia ako dva mesiace.

zdroj:http://www.zakonypreludi.sk/zz/2014-98