limet
28.10.14,10:26
Dobry den, od pani na UP som sa dozvedel, ze musim zacat nasledujucim mesiacom chodit na absolventsku prax, inak ma vyradia z evidencie uchadzacov o zamestnanie. V maji som ukoncil strednu skolu a momentalne sa pripravujem na vysoku a cim dalej mam ucenia viacej, a casu malo. A nejde iba o teoriu, ale aj o prakticke veci, ktore musim na prijmackach ovladat.

Predtym sa ma pytali, ci mam zaujem o AP povedal som, ze momentalne mi to nevyhovuje, a povedali, ze je to v poriadku.

Myslel som, ze AP je dobrovolna, ale teraz som v miernom soku, ze na nu musim chodit ci chcem ci nie, cim sa mi skrati cas na pripravu, ktoreho mam uz i tak malo. Okrem toho mam podpisanu zmluvu o dohode, ktoru maju aj na urade,takze sa neda povedat, ze by som ani nikde nebrigadoval, a teraz budem musiet brigadu nechat kvoli AP, inak mi nezostane uz ziadny volny cas.

Nikde som sa nedocital na zaklade coho tam musim ist, vsade je iba ake podmienky musi absolvent splnat ale nikde nic o tom, preco je taky clovek povinny tuto pracu prijat. Je to stanovene zakonom alebo ako? Uprimne sa mi to nepaci a pride mi to ako vydieranie.

Vopred dakujem za vsetky odpovede.
ivka70
28.10.14,09:41
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacie-pre-obcanov-pri-evidovani-sa-na-urade-psvr/prava-a-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie.html?page_id=12927

Uchádzač o zamestnanie je povinný na účel sprostredkovania vhodného zamestnania alebo účasti v programoch odborného poradenstva a programoch aktívnych opatrení na trhu práce byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní odo dňa vyzvania úradom.

Evidencia na UP nie je povinna, mozes sa z evidencie odhlasit, ak mas dohodu, zdravotne poistenie je platene z nej, ak dohodu mat nebudes, budes si musiet sama platit zdravotne poistenie.

Poznamka na zaver: to sa vsetci buduci vysokoskolaci rok dopredu pripravuju na prijatie :) ? V zivote, ci uz pri studiu alebo aj praci si budes musiet zorganizovat ovela viac veci a najst cas, nielen na koordinaciu ucenie, brigada a AP.
limet
28.10.14,09:44
Je mi jedno kto co si mysli, ja najlepsie viem ako mi to vyhovuje, kolko casu mam, kolko casu uz i len precestujem tam a naspat a nemienim premarnit sancu kvoli hlupej praxi. Ale vdaka za odpoved.
Matúš123456
25.04.17,08:47
No viem si celkom dobre predstaviť prípravu napr. na medicínu, ktorá trvá rok a aj tak nestíhaš. A stále lepšie radšej počkať rok doma a normálne sa pripraviť na školu, ktorej absolvovanie bude tvojím živobytím ako sa hneď po strednej nahrnúť na výšku a jedno na čo len aby titul bol... potom je školstvo tam kde je a každý rok vyjde do sveta mrte študentov čo nevedia čo zo životom ;) Takže schvaľujem rok pauzu a riadnu prípravu, je to zodpovedné, možno nie voči štátu ale zase na druhej strane.. štát nás odr**vá každý boží deň ;) a nie len o 61€ mesačne ;) Dúfam, že si to vyriešila a dostala sa na školu ;)
veronikasad
25.04.17,09:44
Matúš, odpovedas na príspevok tri roky starý.