LaNinuska
28.10.14,10:54
Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtať - poradiť, na čo všetko môže exekútor siahnuť čo sa týka účtu v banke.
Priateľ má exekúciu vo výške cca 2000 eur, s tým, že práve sa zamestnal a založil si účet v banke, kde mu bude vyplácaná mzda. Je logické, že exekútor mu zablokuje peniaze na účte - nevieme však do akej miery. Niekde sa píše, že banka musí ponechať na účte výšku životného minima - niekde som našla, že 60 % minima a inde zas pevnú sumu cca 99 eur. Kde je teda pravda? S tým, že teda priateľ je fyzická osoba, nepoberajúca nijaký dôchodok a má povinnosť platiť výživné na jedno maloleté dieťa. O akú sumu teda má (bude môcť) žiadať banku, aby mu táto bola na účte nezablokovaná? Prípadne či vôbec treba o takéto niečo žiadať priamo banku spolu s nejakými dokladmi, že je to práve fyzická osoba, ktorá má povinnosť platiť výživné na dieťa.


Vopred vďaka za vašu reakciu.
kn-alka
28.10.14,09:59
Pokiaľ viem, ak máš zamestnanie, exekútor bude kontaktovať zamestnávateľa, ktorý bude zo mzdy zrážať exekúciu a exekútor účet nebude blokovať.

Na účet ti vlastne príde mzda znížená o zrážku exekúcie.
willma
28.10.14,10:02
exekútor použije všetky dostupné prostriedky - teda osloví zamestnávateľa a v prvom rade blokuje účet. Neviem, či je to správne, ale vždy vykonáva exekúciu súbežne všetkými dostupnými cestami - takže zrážky zo mzdy aj bloknutý účet do výšky dlhu :(
kn-alka
28.10.14,10:05
Ako mzdová účtovníčka som sa stretla s xy- exekúciami zamesntancov, ktorý mali samozrejme aj bankové účty. Exekútor posielal vždy len rozkaz na zrážky zo mzdy, účet nikdy neblokoval.
Blokovanie účtu nie je u živnostníkov - nakoľko im sa nedá čo zrážať, nakoľko nemajú mzdu?
kn-alka
28.10.14,10:06
A stretla som sa aj s prípadom živnostníka, ktorý ukončil podnikanie, mal exekúcie, zamestnal sa a exekúcie takisto mu idú len zo mzdy, pritom bankový účet si nechal a aj výplata ide na ten účet a účet blokovaný nie je.
willma
28.10.14,10:09
stretla som sa s prípadmi a nie jedným, že jednoducho nezáujem a blokuje všetko do radu - asi závisí od konkrétneho exekútora - sú takí, ktorých nezaujíma nič a neberú ohľad na nič.
Mária27
28.10.14,10:58
Je rozdiel medzi exekúciou zrážkami zo mzdy a exekúciou prikázaním pohľadávky z účtu.

Prikladám ti exekučný poriadok. Pozri § 63, § 66 a § 93