jamima
28.10.14,14:18
Spoločnosť je develop. a.s. a na začiatku projektu /r.2005/a počas výstavby boli akcionármi poskytnuté pôžičky a samozrejme aj úroky, ktorých splatnosť sa vždy
k 31.12.xxxx predlžovala, naposledy mám doklady o splatnosti k 31.12.2015. Moja otázka je, či a v akej výške budú tvoriť pripoč.položkou k ZD za r.2014 podľa novely paragrafu 17§ ods.27? patria tam vôbec?
skovco
28.10.14,14:28
Opravujem svoju odpoved - povodnu nechavam nizsie. V tvojom pripade nic nepripocitas lebo ide o uver - tato podstatna vec mi unikla - az cestou domov ma napadlo, ze to tam asi nespada. Zavazky ktorych sa tyka pripocitanie k zakladu dane su iba su:
- danovy nakladom - to uver nie je, jedine uroky z uveru
- zavazok z odpisovaneho alebo neodpisovaneho majetku
- za nakup zasob
- za iny majetok,ktory ma sa nejakym sposobom prejavi v znizeni zakladu dane
- zavazok predstavuje znizenie vynosu (zakaldu dane)

Uver sem nespada, takze nic sa nepripocitava (okrem urokov).

POVODNA ODPOVED (nevztahuje sa na uver!!!!)

Ak sa kazdy rok splatnost upravovala, tak povodna splatnost bola v roku 2006 a mala by si pripocitat 100%. Prechodne ustanovenia nehovoria ako vnimat takyto zavazok, teda ci brat splatnost povodnu teda 2006 alebo poslednu dohodnutu pred zmenou zakona to by asi bolo 31.12.2013 - k kazdom pripade nieco pripocitas.

Takze najistejsie je to cele pripocitat, pripadne splatit povodny uver a dohodnut novy. Predpokladam, ze ak si nedohonete lehotu splatnosti v zmluve (bude splatny na poziadanie napriklad) tak vam teketo problemy nehrozia. Budete vsak musiet dany uver vykazovat ako kratkodoby.


https://podpora.financnasprava.sk/index.php?type=page&urlcode=732319&title=Ak%C3%A9-z%C3%A1v%C3%A4zky-sa-zda%C5%88uj%C3%BA
jamima
29.10.14,07:08
Práve o tie úroky mi ide, od začiatku projektu rokov dosiahli vyššiu sumu a tiež som nikde nenašla presnejší výklad k §17 ods.27. Z fin.správy mi zaslali k tomuto nejasnú odpoveď, kde bolo o.i. uvedené že lehotou splatnosti záväzku treba rozumieť lehotu dohodnutú pri vzniku záväzku. V mojom prípade to bude teda znamenať vyčíslenie úrokov za každý kal. rok spätne a podľa nového znenia uvedeného paragrafu ich aj k ZD pripočítať. Myslela som, že sa tomuto vyhnem ak budem deklarovať, že k31.12.2013 mám doklad o predĺžení splatnosti na r.2015, ale to zrejme neplatí.
skovco
29.10.14,07:15
Tie uroky musis pripocitat a zmena splatnosti ti od 1.1.2014 uz nepomoze, doteraz sa to dalo. Riesenie je zobrat dalsiu pozicku ktorou zaplatis uroky.