andreaS
26.04.06,09:26
Mam klienta, ktory uzatvoril zmluvu o dielo s jednou firmou. Tato firma vsak nema dostatok penazi na uhradu, tak v zmluve dojednali toto:

Zhotovitel vystavi preddavkovu fakturu na sumu napr. 100tis, po obdrzani uhrady vystavi ostru fakturu na celu sumu za dielo, napr. 350 tis s DPH. Objednavatel uhradi zvysok faktury v 10 mesačnych splatkach.

1. Urobim spravne z hladiska dph, ak vystavim ostru fakturu na celu sumu, dph odvedieme celu a potom budem uz len odpisovat z dlznej sumy kazdu uhradu?

2. Alebo mam vystavit ostru fakturu len na tych uhradzanych 100tis, z toho odviest dan, potom podla splatok urobim dalsiu predfa na vysku splatky, ked pride uhrada, tak znovu urobim ostru len do tej vysky?

dakujem
kalkulka
26.04.06,07:35
Mam klienta, ktory uzatvoril zmluvu o dielo s jednou firmou. Tato firma vsak nema dostatok penazi na uhradu, tak v zmluve dojednali toto:

Zhotovitel vystavi preddavkovu fakturu na sumu napr. 100tis, po obdrzani uhrady vystavi ostru fakturu na celu sumu za dielo, napr. 350 tis s DPH. Objednavatel uhradi zvysok faktury v 10 mesačnych splatkach.

1. Urobim spravne z hladiska dph, ak vystavim ostru fakturu na celu sumu, dph odvedieme celu a potom budem uz len odpisovat z dlznej sumy kazdu uhradu?

2. Alebo mam vystavit ostru fakturu len na tych uhradzanych 100tis, z toho odviest dan, potom podla splatok urobim dalsiu predfa na vysku splatky, ked pride uhrada, tak znovu urobim ostru len do tej vysky?

dakujem
Ostrú fa na dielo predsa môžeš vystaviť až po vykonaní diela. Zatiaľ by som vystavovala iba vyúčtovacie zálohové fa, podľa toho, ako ti budú chodiť platby.
KEJKA
26.04.06,07:37
SPôSOB 2 JE DIVOčINA
SPôSOB JEDNA V PRINCíPE je správny, len musíš mať správnu časovú súvislosť. Teda
Najsôr je preddavok, platba 100 000 Sk a faktúra k platbe na 100 000 Sk
POTOM je splnenie predmetu zmluvy = dodanie diela, vznikne právo=povinnosť vystaviť ostrú faktúru na celú sumu. V nej odpočítaš preddavok a tú sumu k úhrade následne vyrovnávaš splátkami. (odporúčam si pohľadávku nejako vhodne zabezpečiť).
.................................................. .........
tú preddavkovú fa nevystavíš len v tom prípade, že úhrada 100000 Sk a dodanie prdmetu zmluvy je v rovnakom mesiaci.
andreaS
26.04.06,07:38
no a ak to akurat tak vyjde, ze uhradia predfa po vykonani diela? Vtedy by sa dalo urobit ostru fa na celu sumu a na zaver odpocitat preddavok? A potom uz len budu ciastočne uhradzat zvysok neuhradenej fa.
andreaS
26.04.06,07:41
LIDA dakujem.

A v podstate mi tá podpísaná zmluva potom sluzi napr. pre sud ak nebudu platit? Sice uhradia preddavok, ale co potom ked nebudu pravidelne platit dalsie splatky podla zmluvy?
KEJKA
26.04.06,07:48
preto som spomenula zabezpečenie... súdy pracujú pomaly,
Existuje dohoda (nie som právnik, nejdem to hľadať, prepáč)
o uznaní záväzku s exekučným titulom. Proste, ak nezaplatia, tak tento dokument slúži na vymáhanie prostredníctvom exekútora bez nutnosti ísť na súd.
Dlžník by to mal podpísať - najlepšie riešiť to s právnikom a podpisy u notára.
andreaS
26.04.06,08:03
Lida dakujem za infosku, odovzdam ich majitelovi a nech sa uz zariadi.