andrea 1981
29.10.14,06:32
Dobrý deň.vedel by mi niekto poradiť ohľadom platenia dani z predaja nehnuteľnosti?Napíšem viac,ak by sa niekto našiel,kto sa v tom vyzná... ďakujem veľmi pekne...
buchač
29.10.14,05:37
andrea 1981
29.10.14,05:42
ale ja som sa nesťažovala na vaše odpovede....
buchač
29.10.14,05:55
ale ja som sa nesťažovala na vaše odpovede....

Google HOVORÍ !!!
Kto platí daň z predaja nehnuteľností a kto je oslobodený

Daň z nehnuteľnosti sa platí pri predaji nehnuteľnosti, v prípade,že ste jej vlastníkom boli kratšie než 5 rokov pred predajom.

Akonáhle vlastníte byt, dom či inú nehnuteľnosť dlhšie ako päť rokov, nemusíte už platiť daň z predaja nehnuteľnosti.

Kto je oslobodený od platenia dane z predaja nehnuteľnosti

Platiť daň z predaja nehnuteľnosti taktiež nemusia osoby, ktoré spĺňajú obe nasledujúce podmienky:
získali nehnuteľnosť do vlastníctva pred 1.1.2011 (teda najneskôr do 31.12.2010)
a zároveň ste v nej mali prihlásený trvalý pobyt najmenej 2 roky pred predajom nehnuteľnosti

Ďalej sú od platenia dane z predaja nehnuteľnosti oslobodené príjmy z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa
nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)
alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.

Toto oslobodenie sa však nevzťahuje na príjmy, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, ak sa táto zmluva uzavrela pred uplynutím 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti (alebo od jej vyradenia z obchodného majetku).

Príjmy musí daňovník zdaniť, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od nadobudnutia nehnuteľnosti (alebo vyradenia z obchodného majetku) - kvôli existencii zmluvy o budúcom predaji podpísanej pred uplynutím lehoty 5 rokov.
andrea 1981
29.10.14,06:03
Dakujem pekne..takže ked som polku domu zdedila po otcovi v roku 2008 a druhu polku po mame v roku 2012 a rodicia v dome zili 20rokov,tak som oslobodena?nakolko sa jedna o dedenia v priamom rade...ci?v tomto som si neni ista...:(
ivka70
29.10.14,06:04
Ide o dedenie v priamom rade rodic - dieta , dan platit nebudes
andrea 1981
29.10.14,06:07
Ivka dakujem pekne .. Ja som si to aj myslela,ale nakoľko sa v týchto veciach nevyznám,tak som si to chcela potvrdiť niekym kto sa tomu rozumie,,, Veľmi pekne vám ďakujem...