Biela Margarétka
29.10.14,08:30
Ako správne vystaviť faktúru v prípade, ak predám handmade výrobok na českom portáli? Som SZČO na Slovensku, nie som plátca Dph. Zriadený mám fio účet, takže český zákazník pošle peniaze za výrobok v czk, mne prídu na účet už v eurách. Faktúru treba vystaviť v czk s prepočtom na eurá alebo ako? Radili mi, že prepočet má byť kurzom nbs z dňa predchádzajúceho pred prijatím platby, avšak banka má vlastný kurzový prepočet, takže by vznikol rozdiel! (medzi kurzom fio banky a nbs)
A ešte aj k Dph, treba sa hlásiť ako dobrovoľný plátca Dph alebo netreba? Ja dodávam do čr tovar, nie službu, avšak portál mi následne za predané veci vystaví faktúru, takže službu aj prijímam. Dostal ku mne aj názor, že ak mi portál vystaví faktúru s Dph, tak by som vraj nemusela byť plátcom Dph, pretože tú daň zaplatím tu. Viete mi niekto v tejto situácii poradiť? Ďakujem už vopred.
ariadna22
04.12.14,17:46
máš povinnosť sa registrovať ak predáš koncovým spotrebiteľov v čr so svojím slovenským dič tovar v hodnote 35000 eur. to sa máš registrovať v cr.
na slovensku by som sa dobrovolne nezaregistrovala
Dáša_
04.12.14,18:37
problémom nie je faktúra pre zákazníka za tovar - rozdiel v sume bude, to je kurzový rozdiel, to je v poriadku, nie je problem sa s tym nakoniec vysporiadať. Čo ale je problém, to je faktúra za sprostredkovanie od českého servra - tu treba skúmať dph, lebo to je služba.