zuzulien
29.10.14,10:14
Dobrý deň,mám dotaz.otec mal uzatvorenú nájomnú zmluvu na dobu určitú na 5 rokov..zmluva na prenájom pozemku na umiestnenie reklam.bilboardu.otec vlani v lete zomrel,majiteľ reklmky s nami nekomunikuje,nereaguje na maily..neviem či je nám povinný platiť na základe zmluvy riadne nájom za prenájom pozemku,alebo otcovOu smrťou sa zmluva automaticky ruší...Nechcem aby nám tam jeho bilboard stal zadarmo..chcem ho poziadat, aby bilboard odstranil, kedze nie je ochotny so mnou uzatvorit novu zmluvu....prosim poraďte,čo urobiť..dakujem
ivka70
29.10.14,09:25
Smrtou prenajimatela nekonci zmluva automaticky, dedici su povinni pokracovat v uzavretej zmluve.
kopretinka
29.10.14,10:03
reklamka im ale neplatí.......
zuzulien
29.10.14,10:07
ano reklamka nam neplati....ked som im oznamila, ze otec zomrel, prestali komunikovat..a nic neriesia.....neplatia......UZ TEDA ZA 2 ROKY nam dlzia NAJOM..dokonca po smrti otca zvacsili bilboard..osadili tam novy, a vacsi, ako bol ten povodny.....tiez som si myslela, ze ked je to na dobu urcitu, ze reklamka je povinna nam to platit, po dobu najmu.....myslite teda, ze ich mam na zaklade zmluvy vyzvat, aby uhradili dlzne najomne ??alebo ako dalej ??
buchač
29.10.14,10:09
Kvalitná flexi brúska pomôže...;)
Mária27
29.10.14,10:16
Vstúpili ste do práv vlastníka, vymáhajte si dlh

§ 680 občianskeho zákonníka

(2) Ak dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa a nájomca je oprávnený zbaviť sa svojich záväzkov voči prvšiemu vlastníkovi, len čo mu bola zmena oznámená alebo nadobúdateľom preukázaná.

(3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.
zuzulien
29.10.14,10:35
dakujem..chapem to spravne, ze ma pravo najomca zmluvu zrusit, ale dokial tak neurobi je povinny mi najomne uhradit ?? akou formou ho vyzvat, prosim ??akym znenim ???vyzva??
kopretinka
29.10.14,10:41
Mária27
29.10.14,10:43
Samozrejme! Ale pozri sa aj na to najbližšie obdobie, kedy mal to právo vypovedať zmluvu. Čo máte v zmluve o predčasnom skončení nájmu? Podľa zákona (§ 677) je tá lehota trojmesačná.
zuzulien
29.10.14,10:49
nie je tam predcasne skoncenie najmu, iba vseobecne skoncenie dohodou dvoch stran, s vypovednou lehotou 6 mesiacov...co mu napisat, vyzvu na uhradu najmu?? alebo co ??
Mária27
29.10.14,10:54
tak ho vyzvi, daj mu termín 1 mesiac, podaj platobný rozkaz ...