graupel
29.10.14,11:09
Zdravím. Pri čistení pravého ucha vat. tyčinkou som si maz. zátku zatlačil hlboko, až k bubienku. Ucho ma nebolí, no nepočujem na neho vôbec, cítim plnosť / silný tlak v uchu, je to veľmi nepríjemné a občas mám závraty. Oplatí sa mi ísť s týmto problémom večer na ORL pohotovosť, alebo ma nezoberú (na internete píšu, že berú len akútne stavy)? V mojom prípade ide o akútny stav? Nechce sa mi čakať do zajtra, moja ORL doktorka ordinuje aj tak až poobede. :( Ďakujem.
buchač
29.10.14,10:12
Dnes je dnes, zajtra je zajtra.

Každý doktor má svojho zastupujúceho počas neprítomnosti.
Pokiaľ vypisuješ na nete, za ten čas si mohol byť už na ceste k poliklinike.

Ozaj, to kedy si si drbal do toho ucha ??? Ráno, alebo dokonca včera večer ???

DOPLNENIE :


Oplatí sa mi ísť s týmto problémom večer na ORL pohotovosť, alebo ma nezoberú (na internete píšu, že berú len akútne stavy)? V mojom prípade ide o akútny stav?
Sorry, ale otázky považujem za hlúpe.
Či sa Ti oplatí ?
Nuž, to posúdiš Ty, keď budeš (môžeš) cítiť bolesti. Nevraviac o možných následkoch.
Na internete píšu ?
Na internete som teda čítal nie jednu hlúposť....;)
Akútny stav ?
To predsa nerieš, to posúdi predsa doktor na pohotovosti. Keď už budeš v tom kresle a pozrie do ucha, nuž nepredpokladám, že by v polovičke prestal. Vyhodiť ťa nevyhodí, nuž zariaď sa podľa toho.
graupel
29.10.14,10:15
Pred hodinou. Dnes už doktorku nestihnem a zajtra má ordinačné hodiny až poobede. Takže ju nezastupuje nikto.
Žabinka
29.10.14,10:18
veď choď na pohotovosť, povedz že ťa to bolí.. a buď ti to prepláchnu, alebo ťa pošlú domov.. neviem akú odpoveď tu očakávaš.. ;)
graupel
29.10.14,10:20
Tej druhej možnosti sa obávam, že ma pošlú domov a ja zbytočne sa budem trepať cca 25 km do najbližšej nemocnice.
Tweety
29.10.14,10:21
a prečo by Ťa poslali domov?
Jarka 1
29.10.14,10:23
No ja neviem, ale však to len s vodou preplachujú. To sa nedá, že urob si sám? Čo vy na to? Mýlim sa?
graupel
29.10.14,10:23
Lebo neviem, či je to akútny stav. Ako akútne stavy sa väčšinou používajú silné bolesti, zápaly str. ucha, atď.
Žabinka
29.10.14,10:24
ak povieš že ťa to bolí, tak by ťa nemali poslať domov.. tým že si si šprtal v uchu si mohol aj niečo poškodiť.. ak ťa aj teraz nič nebolí, bolesť sa môže prejaviť neskôr..
Žabinka
29.10.14,10:25
v lekárni dostať špeciálne kvapky do ucha aj s aplikátorom..
napr. http://www.herb-pharma.sk/sk/aurecon_spray.htm
draik
29.10.14,10:27
Možno by postačila väčšia striekačka naplnená teplejšou vodou a zátku uvoľníte. Samozrejme, ak nemáte narušený bubienok. Inak by som skôr navštívil ORL.
lujza.j
29.10.14,10:47
Ja by som na pobotovost asi nesla.....pockala by som na ORL dochtora....robili mi to....prijemne to nie je.....
buchač
29.10.14,10:50
Doplnený príspevok.
fortunka
29.10.14,10:51
Tak ja neviem... pre mna by to ze nepocujem na ucho a mam "sem-tamL zavrat bol akutny stav na navstevu pohotovosti... ja by som s usami vobec nesaskovala doma. Len treba ist na taku pohotovost, kde maju ORL pohotovost.
Chobot
29.10.14,11:32
V lekárni si kúp preplachovú striekačku, stojí asi 4 EUR. Má objem 150 ml a sú k nej aj nástavce. Doma si ucho prepláchni vlažnou vodou, ten maz vypláchneš aj doma a ušetríš si cestu k lekárovi. Ani on ti neurobí nič iné, iba prepláchne (ak nemá ucho vnútri zranené a nekrváca ti). Možno ti ešte do neho pozrie, ale to je všetko. Zvládneš to aj sám.
Anika61
29.10.14,12:34
Ja by som ti odporucila vyhladat lekara...sam si uz do toho ucha nic ''nepchaj,,...okrem toho, ma sa cistit len okolie zvukovodu ,ten maz tam plni svoju ulohu...vatove tycinky a podobne predmety nemaju v uchu co hladat...a dokonca ani tie usne spreje ORL lekari nedoporucuju...
evuš
29.10.14,13:42
Asi si nikdy nezažil skutočnú bolesť ucha.... ja áno, vytrpela som si viac ako pri pôrode...choď k lekárovi, či na pohotovosť...do ucha by som si sama nič nedávala...
sosak
29.10.14,14:22
graupel
29.10.14,15:15
Zazil som aj ja, pred 2 rokmi som mal silny zapal str. ucha, odvtedy trpim tinnitom.
lujza.j
29.10.14,16:16
Evus ani ja....tinnitom trpim tiez....prespric mi robila ORL lekarka...
buchač
29.10.14,16:42
Ucho nie je iný "otvor" , ktorý sa prispôsobí tej "tyčinke"... ;)

Takže nehrozí, aby som si do ucha šprtal.
Ansam
31.03.15,12:12
Tu špinu v uchu som si sám zarazil do vnútra ucha.
Pomoc je zobrať si injekčnú striekačku (bez ihly!) natiahnúť do nej teplú cca 40°C mydlovú vodu.
Nakloňte hlavu nad umývadlo a vystrieknite tlakom do ucha. (Ucho je nadol, vystrek je prudko nahor).
Po prvý krát som mal obavy, ale nič to nie je. Voda vytečie i so špínou. Silu výstrekov som zvyšoval až na maximum. Nepociťoval som žiadnu bolesť, naopak aj pri najsilnejšom výstreku to pôsobilo vcelku príjemne.
Vyplavia sa malé a aj väčšie kúsky hutnej špongiovitej hmoty svetlo-sivej farby (cca 90%) a hnedej farby (cca 10%). Kúsky v celkovom objeme cca väčšej guľky hrachu.

Tak dlho striekať tlakom teplej mydlovej vody do ucha, až sa špunt z mazu uvolní (odlepí) a voda ho vyplaví von. Striekal som si to dlho a až asi na 15 výstrek to pomohlo. Von s vodou sa začali vyplavovať kúsky mazu. Ihneď sa mi uľavilo a začal som na ucho počuť. Potom ešte asi ďalších 5 povinných výstrekov a ucho už zostalo čisté.

Osvedčila sa mi veľmi teplá mydlová voda. Do vody som nalial tekuté mydlo a rozmiešal.
Odporúčam čistiť obidve uši jedine takýmto spôsobom, minimálne aspoň 1x týždenne.
bodliak
31.03.15,12:21
Chlapík donesie do opravovne televízor. Opravár sa pýta, čo s tým je.
Chlapík na neho kričí:
- Pozerám večer futbal, špáram sa klincom v uchu a zrazu "PUK" a nejde zvuk.
Anika61
31.03.15,12:39
Odpovedate na otazku z oktobra
milo2
03.04.15,10:49
No bol si na pohotovosti ?