maskonko
29.10.14,11:38
Dobry den. Rada by som sa informovala ohladom mojho zamestnania a naroku na mzdu pocas prekazky v praci zavinenej mojim zamestnavatelom. Som zamestnana od 1.10.2013 v jednej nemenovanej firme. Firma sa zaobera predajom konecnemu spotrebitelovi. Prevadzku sme mali v jednom nakupnom centre v TN do 30.6.2014. Zamestnavatel mi neukoncil zmluvu s tym, ze bude hladat nove priestory a ked ich najde nastupim do prace. Zacala som znova chodit do prace az od 1.10.2014 cize 3 mesiace som bola doma. A teraz moja otazka. Musi mi zamestnavatel uhradit nahradu mzdy za uvedene mesiace? Ja mam totiz taky problem, ze sice zamestnavatel mi uhradil priemernu mzdu, ale teraz ako som nastupila od 1.10.2014 tak chce aby som mu tie peniaze, ktore mi vyplatil za tieto mesiace co som bola doma vratila. Chcem sa spytat ci ma na to narok a co mam v tejto veci podniknut. Dakujem
Tweety
29.10.14,10:41
Platí §142 ZP
Prekážky na strane zamestnávateľa

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

(5) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu z vážnych prevádzkových dôvodov, môže zamestnávateľ postupovať podľa § 87a; ustanovenie § 90 ods. 9 sa v tomto prípade nemusí uplatniť.