TEREZA34
29.10.14,12:38
Prosim vas,chcela by som vediet ked som na materskej a zacinam malovat obrazy-na predaj,v pripade ze moj prijem bude na zdanenie,musim robit odvody do soc.a zdrav.p.?
Momentalne za mna robi odvody zamestnavatel.
A mozem pouzit DIC ktore mi pridelil urad-kedze mam prijem aj z prenajimania bytu?
Dakujem
ariadna22
04.12.14,17:39
nekomplikuj si to
dič z prenajímania bytu je jedna vec maľovanie obrazov druhá
momentálne robí za teba odvody zamestnávateľ- nerozumiem, si na materskej či rodičovskej a pracuješ, robíš homeworking či ako

ja by som maľovanie obrazov riešila zo začiatku cez § 8 zákona o dani z príjmov, tam máš nárok na 500 eur ročne oslobodené od dane a môžeš uplatniť 25% výdavkov
príklad:
zarobíš cez dawandu 1500 eur. to ti príde na účet. v dp zdaníš príjmy nad 500 eur a odpočítaš si z nich 25% do výdavkov. T. j. budeš daniť 750 eur, nemáš nárok na nezdaniteľné minimum
keby si si otvorila živnosť, zrejme by si mala rovnaké dičo ako z prenájmu, ale živnosť je aktívny príjem, máš nárok na nezdaniteľnú položku a aj daňový bonus,
ale musíš splnať podmienky na vyplatenie daňového bonusu- výšku príjmu.
ak máš živnosť a si na rodičáku počas prvých troch rokov dieťaťa by si nemala platiť odvody do poisťovní. živnosť ale prináša povinnosti- podanie daňového priznania, registračná pokladnica a podobne, registračnú pokladňu nepotrebuješ ak budeš predávať obrazy ako svoje hobby - t.j § 8 zákona o dani z príjmov.