15henika16
29.10.14,19:24
Dobrý deň, bola by som Vám ľudia veľmi vďačná keby mi poradíte, ako dlho nám môže predpisovať naša detská lekárka mliečko značky NUTRIOLON HA2..resp. do ktorého mesiaca?????Nakoľko sme teraz boli na poradni a povedala, že nám už nebudú predpisovať mliečko, že nám ho už posledný krát predpisuje, lebo len do 10 MESIACA SA môže predpisovať..Pre tých, kt. túto značku nie celkom poznajú : toto mliečko HA2 je proti alergické, nakoľko naša malá má po ocinovi nábeh na alergiu, keďže ocino je silný alergik a na veľa vecí a berie aj tabletky..na tomto základe nám det. lekárka povedala, aby doniesol ocino papier od alergologičky, je že silný alergik a malá má po ňom nábeh na všeličo a že mliečko teda nebudeme musieť kupovať v plnej sume čo je cca 21 eur za jednu krabicu 800g a na recept to je cca 11 eur. Tak sme sa veľmi potešili :) lebo materská bohvie aká nie je vysoká a z jedného platu s dieťaťom je to už ťažšie...A teraz ma dosť zarazila lekárka, keď mi povedala že sa predpisuje len do 10 mesiaca.. A čo potom ho už naša malá nepotrebuje ?? Veď to je smiešne ..čo im to poisťovňa nepreplatí ?? tak môžeme kupovať za draho...:( Ale tiež som počula, že nám mliečko môže predpisovať do kedy bude malá potrebovať, že to zaleží od lekárky ako ona uzná za vhodné.. ( známa ma informovala, tak neviem čo je na tom pravdy ).Poprosím Vás, ak má niekto s týmto skúsenosti aby nám napísal ako to je..Máme poisťovňu UNION, aj som tam volala do Ba..a povedali mi, že áno máte nárok len do 10 mesiacov...príde mi to dosť nefér...Ďakujem vopred za radu :) Pekný deň
Chobot
29.10.14,22:42
Bohužiaľ pre teba lekár aj poisťovňa majú pravdu. Nie je to obmedzenie poisťovne, že by ti to nechceli dať, ale poisťovňa ti môže preplatiť len lieky, výživu a pomôcky tak, ako sú zákonom upravené. A toto mlieko skutočne sa podáva iba do veku 10 mesiacov dieťaťa:

V06DFA1
Hypoalergénne mliečne prípravky p.o. plv.
Mliečne prípravky hradené z verejného zdravotného poistenia môže indikovať pediater alebo pediatrický gastroenterológ pri prevencii rizika senzibilizácie bielkovinou kravského mlieka u atopických alebo inak alergicky predisponovaných jedincov (s výskytom zdokumentovanej alergie u prvostupňových príbuzných).
Hradená liečba sa poskytuje do dovŕšenia desiatich mesiacov veku dieťaťa.

Môžeš si to overiť v zozname kategorizovaných dietetických potravín platnom od 1.10.2014:

http://www.health.gov.sk/Clanok?zkdp201410

V excelovskej tabuľke nájdeš nurtilon HA2 a v prílohe, časť B - indikačné obmedzenia k nemu nájdeš to obmedzenie, ktoré som citoval vyššie.

Nemyslím si ale, že by ste museli pokračovať s tým mliekom, ak má dieťa už 10 mesiacov a ak sa u neho neprejavili alergické prejavy. My sme nejaký čas tiež dávali dcére toto mlieko (z dôvodu, že mávala reflux), ale nakoľko sa alergia nepreukázala, tak sme prešli (dokonca aj skôr, než mala 10 mesiacov) na štandardný Nutrilon. Reflux mala aj z HA aj z akejkoľvek stravy - upravilo sa to až vo veku 5. rokov samé. Nutrilon HA sa berie len ak je dieťa alergické na laktózu z kravského mlieka.

Never vždy testom. Keď mala malá 4 roky, tak jej robili rôzne alergické testy (dcéra má zníženú imunitu a má Downov syndróm s viacerými pridruženými diagnózami), kde je vraj vyšla alergia na lakózu. Manželka sa vtedy vyľakala a čiastočne sme vylúčili laktózu - dostávala sójové mlieko, sójové jogurty, ryžové mlieko a pod. Keďže po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov nemala žiadne ťažkosti, vrátili sme sa k mlieku. Po pol roku sa testy opakovali a žiadna alergia sa nepreukázala.

A mlieko nie je protialergické, len neobsahuje laktózu, na ktoré zvyknú byť niektoré malé deti alergické. Ver mi, tvoja dcéra ho určite nepotrebuje.
avalik
29.10.14,23:02
Do 10 mesiacov veku dieťaťa.

Je to uvedené v zozname kategorizovaných dietetických potravín, vydáva ho pravidelne Ministerstvo zdravotníctva, na základe zákona č. 363/2011 Z. z. o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia.

V indikačných obmedzeniach je uvedené:

V06DFA1 Hypoalergénne mliečne prípravky p.o. plv.
Mliečne prípravky hradené z verejného zdravotného poistenia môže indikovať pediater alebo pediatrický gastroenterológ pri prevencii rizika senzibilizácie bielkovinou kravského mlieka u atopických alebo inak alergicky predisponovaných jedincov (s výskytom zdokumentovanej alergie u prvostupňových príbuzných).
Hradená liečba sa poskytuje do dovŕšenia desiatich mesiacov veku dieťaťa.

ref: http://www.health.gov.sk/?zoznam-kategorizovanych-dietetickych-potravin


Desať mesačné dieťa je už prevažne na "bežnej" strave a teda nie je spotreba tohto špeciálneho mlieka v takom rozsahu ako napr. v 3. mesiaci, preto pravdepodobne je úhrada z verejného ZP zastavená.
BXLmiami
30.10.14,06:18
:-))) Opravím ťa,nie im/lekárom /to poisťovňa nepreplatí ,ale Tebe/pacientovi/to poisťovňa nepreplatí.Iba podľa pravidiel uvedených Chobotom a avalikom.
15henika16
30.10.14,07:42
Veľmi pekne Vám ďakujem za radu :) že ste mi toho o tom toľko popísali..takže by som mala teda asi prejsť na to normálne mliečko Nutrilon teda ?? Ešte kravské som je zatiaľ nedala...plánujem je z kravského urobiť krup. kašu..ale neviem či je to ešte vhodné...v takomto mesiaci..skúsim jej spraviť do jej mliečka ??,Veľmi pekne Vám ďakujem za Váš názor:)
15henika16
30.10.14,07:43
Ďakujem pekne za odpoveď :)
15henika16
30.10.14,07:44
áno mne pacientovi...:) zle som sa vyjadrila :)ďakujem za opravu :))))
Auri
30.10.14,07:58
Chobot má pravdu.
....predpisovali HA mliečne náhrady aj do 3 rokov, ale to už samo dieťa muselo mať papier od alergológa. Bolo to pred pár rokmi, no možno to platí aj teraz. Ak, k alergológovi nechodíte, teš sa, že máš zdravé dieťatko.
15henika16
30.10.14,15:34
teším a veľmi :) noo hádam nebude mať na nič alergiu..ešte sa to zistiť veľmi nedá..nakoľko papáme len mäsko.,.zeleninu, ovocie...výživy atď čo deti v jej veku môžu papať :) ( má len 10 m)...takže prejdeme na normálne nutrilon mliečko..ďakujem za koment..pekný deň