marc301
31.10.14,04:38
som v pohotovosti mimo pracovnú dobu v mieste svojho bydliska k dispozícii mám služobné vozidlo.Moje povinnosti podliehajú pod energ.dispečera na jeho pokyn som vyslaný na zásah do práce (porucha, ..)príklad: v noci 02:10 zatelefonuje dispečer na služobný mobil, že vznikla porucha na energetickom zariadení v elektrárni vzdialenej 20km.Zobudí ma a dá my príkaz k zásahu,sadnem do služ.auta a idem na zásah .Po príchode urobím potrebné úkony k odstráneniu poruchy keď je všetko OK vraciam sa späť domov.Celé to môže trvať aj 3h z toho cesta 1h.Od kedy je moja aktívna časť výkonu pohotovosti?
zamestnávateľ nám nechce uznať cestu na zásah ako aktívnu časť.Ja si myslím že aktívna časť by mala byť počítaná od prevzatia telefónneho príkazu.
Ďakujem
misoft
31.10.14,06:03
Môj názor (neodborný): Mal by to počítať. Pretože zadal pracovný príkaz na vzdialené pracovisko (ako keby služobná cesta) z miesta trvania pohotovosti na miesto činnosťi. Po ukončení si opäť povinný zotrvávať v mieste pohotovosti, teda sa musíš vrátiť späť.
sosak
31.10.14,06:11
(4) Čas, počas ktorého sa zamestnanec zdržiava na dohodnutom mieste mimo pracoviska a je pripravený na výkon práce, ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa nezapočítava do pracovného času.

(5) Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti mimo pracoviska patrí zamestnancovi náhrada najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

(6) Čas, keď zamestnanec počas pracovnej pohotovosti vykonáva prácu, je aktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa považuje za prácu nadčas.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5989896/zakonnik-prace-pracovny-cas.html#ixzz3HhirP4y7

Cestovanie na pracovný zásah na odstránenie poruchy nemôže byť aktívna časť pracovnej pohotovosti, pretože podľa ZP je tvojím pracovným miestom miesto poruchy a vtedy vykonávaš prácu, ktorá je aktívna časť pracovnej pohotovosti.
marc301
01.11.14,06:55
konzultácia,prebratie príkazu o 2:00h nieje práca?to ako že, ked doktor je privolaný k nejakej nehode,
tak sa mu ráta výkon až ked tam príde?