angel281
31.10.14,15:51
Dobrý deň, mam takmer ročného syna teda poberam rodičovský príspevok a zároveň pracujem na dohodu o vykonaní práce(nepravidelný príjem) pričom za mesiac zarobím cca 50 Eur, chcem sa spýtať ako je to s odvodmi do SP? lebo v ZP som sa neregistrovala nič tam neplatim odvody žiadne, no v SP mi povedali že platim normálne avšak mam kamaratku ktorá chcela aby som šla k nej do firmy lebo vraj chcú mamičky pretože pokial pracuju 9 dni v mesiaci a zarobia iba 148Eur neplatí za ne zamestnávatel odvody (+ani oni zo mzdy neplatia) poradte ako to je naozaj, lebo stalo sa mi viackrat že kolkokrat som zavola do poistovne povedali stále niečo iné. dakujem
Jana Motyčková
31.10.14,15:03
To sú všetko nezmysly.
Z dohody popri rodičovskej dovolenke sa platí aj zdravotné aj sociálne poistenie. Aj zo sumy do 148 € - to je suma koľko môže cca zarobiť evidovaný na ÚP a s rodičovským príspevkom nemá tá suma nič spoločné. A 9 dní v mesiaci neviem kde vzali.
Sociálne poistenie (okrem úrazového) z dohody sa neplatí iba počas poberania materského.
angel281
01.11.14,19:34
tak zdravotnu viem že neplatím určite, pretože som bola osobne vo VZP a kvôli mne som ani spoločnosť nemusela registrovať v tejto zdravotnej poistovni. V socialnej poisťovni som vypisovala nejaký list kde som sa odhlasovala a nahlasovala ako samoplatca ak si to presne pamätám a v zdravotnej tak tam som asi 3x stále ked som volala alebo vybavovala niečo v dôvere pýtala som sa na seba a s tým že ja nič nemusim sa zhodli stále skôr v iných veciach mali chaos ako napr. nepravidelný príjem.... ale aspon viem že do socialky platím normálne všetko dakujem
Jana Motyčková
03.11.14,07:50
Z dohody platí zdravotné poistenie každý okrem dohody o brigádnickej práci študentov, okrem dohody poberateľov invalidného , starobného dôchodku, výsluhového dôchodku v dôchodkovom veku (to asi nie ste). Ak máte teda DoBPŠ alebo poberáte invalidný dôchodok, tak ZP neplatíte, ale z inej dohody popri RP sa URČITE ZP platí.
Do SP ste sa prihlasovali zrejme na dôchodkové poistenie štátom. Ak uzatvoríte dohodu, z toho poistenia sa musíte odhlásiť. Po skončení dohody sa treba hneď ísť na to dôchodkové poistenie štátom znovu prihlásiť.
V ZP nemáte povinnosti vy, ale zamestnávateľ má povinnosť prihlásiť dohodu a platiť.
angel281
04.11.14,09:25
dakujem velmi pekne za poskytnuté informácie ano mate pravdu, ja už ani neviem čo mam povedať na tie poisťovne, bola som osobne na pobočke VZP a presne si ma vyhladala v systéme a povedala že kvôli mne nemusim registrovať urbár (kedže ja to robím ako zamestnanec aj ako zamestnávateľ účtovníčka) tak ja už nerozumiem ničomu potom som bola v dôvere registrovať spoločnosť ( predsedu urbáru je ich poistnenc) tam som sa tiež spýtala na seba že poberam RP že vo VZP povedali že ja nemusim nič a oni že áno ja nemusim, teda ked som teraz volala s nejakou pani zo VZP tak sa mi ospravedlnovala a nechápala ako mi mohli byť poskytnuté takéto informácie.