79lienok
31.10.14,21:07
Máme medzi susedom drevený plný plot cca 2m vysoký ktorí je na hranici nášho pozemku. Z našej strany je natretý olejovím náterom a keď som bola dneska oznámiť že sa bude natierať plot z ich strany bolo mi povedané že keď sa deti zamažú budem prať a platiť veci. Nieje to tak že je to môj majetok na mojom pozemku a nerobím mu žiadnu škodu a bude jeho nedbanlivosťou že deti ktoré sú iba vo vnútri zatvorené zrazu sa olepia na natretý plot?
buchač
31.10.14,20:13
V krátkosti, jednoducho a laicky povedané...(zákony nemá význam dávať).

1. Sused je povinný strpieť Tvoju prítomnosť na svojom pozemku a umožniť tie práce.

2. Pre zmenu, Ty sa musíš vyhnúť konaniu, ktoré by spôsobilo nejaké škody na majetku.

3. Práce sa oznamujú vopred a nie zo dňa na deň...po vzájomnom dohovore.

4. Všetky veci musíš dať na susedovom pozemku do pôvodného stavu

----------------------------------------------------------------------------------

K bodu č. 2 snáď len podotknem, že medzi škody na majetku sa nepočíta oblečenie malých (ani dospelých) jedincov. Dospelí nech dávajú pozor na seba a na deti obzvlášť.


DOPLNENÉ :
VLASTNÍCKE PRÁVO

§ 123

Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.

§ 124

Všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana.

§ 125

(1) Osobitný zákon upravuje vlastníctvo k bytom a nebytovým priestorom.
(2) Osobitný zákon ustanovuje, ktoré veci môžu byť predmetom vlastníctva iba štátu alebo určených právnických osôb.

§ 126

(1) Vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.
(2) Obdobné právo na ochranu má aj ten, kto je oprávnený mať vec u seba.

§ 127

(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
(2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.
(3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

§ 128

(1) Vlastník je povinný strpieť, aby v stave núdze alebo v naliehavom verejnom záujme bola na nevyhnutnú dobu v nevyhnutnej miere a za náhradu použitá jeho vec, ak účel nemožno dosiahnuť inak.
(2) Vo verejnom záujme možno vec vyvlastniť alebo vlastnícke právo obmedziť, ak účel nemožno dosiahnuť inak, a to len na základe zákona, len na tento účel a za náhradu.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#f4237575
mamina jana
02.11.14,07:53
mohli by ste mi dať vedieť ktorý zákon to upravuje, chcela by som si ho pozrieť, ďakujem
buchač
02.11.14,08:00
Doplnený príspevok