ayya
26.04.06,11:24
podiely sa teraz riesili v inej teme:
http://www.porada.sk/t18312-rozdelenie-hospodarskeho-vysledku.html

ale toto sa mi zda take zavazne, ze som zalozila tuto novu temu:
pri vyplacani podielov pracovnikom bez ucasti na zakladnom imani spolocnosti treba imho prezriet spolocensku zmluvu - zvlast v malych sro a v sro, v ktorych je iba jeden spolocnik. Treba sa pozriet, ci je podla aktualnej spolocenskej zmluvy mozne vyplacat podiely pracovnikom.
V niektorych spolocnostiach je vyplacanie podielov pre spolocnikov urcene jednoducho podla podielu na zakladnom imani a nic viac. V niektorych spolocnostiach je ta formulacia doplnena vetickou "... ak valne zhromazdenie nerozhodne inak" ....
Ale viem, ze ta pravomoc valneho zhromazdenia casto bola vynechana ... preto teraz treba spolocenske zmluvy prezriet, ci je vobec mozne podiely pracovnikom vyplacat. Podla mojho nazoru, by sa mohlo stat, ze by pri kontrole vsetky podiely (ktore by boli vyplatene v nesulade so spolocenskou zmluvou) mohli byt dodatocne preklasifikovane ako obycajne mzdove prostriedky so vsetkymi neprijemnymi dosledkami.
Preto doporucujem (sorry za tu formulaciu, nie som pravnik) prezriet spolocensku zmluvu a pripadne "vypapierovat" moznost vyplacania podielov pracovnikom.
Kde o tom moze rozhodnut valne zhromazdenie, tak je to lahsie, ale v niektorych pripadoch asi bude nutne upravit aj spolocensku zmluvu.
Vyjadrite sa prosim ;)
kalkulka
27.04.06,04:24
Je to samozrejme veľmi dobré upozornenie aj z hľadiska dane z príjmov. A myslím, že je to tak ako píšeš. VZ v každom prípade musí rozhodnúť, ale to
s tým doplnením do spoločneskej zmluvy si fakt musí pozrieť každý sám, ako má formulované kompetencie pri rozdeľovaní zisku, či stačí, aby rozhodlo VZ.
KEJKA
27.04.06,17:28
je to tak,... akurát tieto prípady riešime.
ayya
27.04.06,17:34
Je to samozrejme veľmi dobré upozornenie aj z hľadiska dane z príjmov. A myslím, že je to tak ako píšeš. VZ v každom prípade musí rozhodnúť, ale to
s tým doplnením do spoločneskej zmluvy si fakt musí pozrieť každý sám, ako má formulované kompetencie pri rozdeľovaní zisku, či stačí, aby rozhodlo VZ.


je to tak,... akurát tieto prípady riešime.

och, tak aspon niekomu je uzitocna ta informacia, tesim sa :)
lebo viem, ako su niektore spolocenske zmluvy (sorry za vyraz) odflaknute.... ked si k tomu predstavim, ze mozu prist na kontrolu aj 5 rokov po ... a potom by to vsetko dodanili a "doodvodovali" tak ma chyta hruuuuza :o
mubo
28.04.06,06:40
Tyka sa to len pracovnikov alebo aj konateľov, ktorí nie sú spoločníci, ale nie sú ani zamestnanci?
ayya
28.04.06,11:47
Tyka sa to len pracovnikov alebo aj konateľov, ktorí nie sú spoločníci, ale nie sú ani zamestnanci?

neviem,ci spravne rozumiem tvojej otazke
Dolezita je formulacia o rozdelovani zisku, ktora je uvedena v platnej spolocenskej zmluve... aby som sa priznala, este som nevidela v ziadnej spolocenskej zmluve, ze by si pri rozdelovani zisku spomenuli na konatelov, ktori nie su zamestnancami. :)
Podiely na zisku su teraz danovo vyhodne, tak sa budu viac pouzivat. Ale v spolocnosti nestaci iba vyhlasit, ze "tato kopa penazi su podiely". Pozeram sa na to z druhej strany - nie z hladiska zdanovania, ale z hladiska "formy financnych zdrojov" ....
Ak mas v spolocenskej zmluve napisane, ze (iba) spolocnici maju narok na podiely na zisku - tak ziadne ine peniaze vyplacane komukolvek nemozes podielmi nazvat... o to mne v tejto pripomienke islo. Ak je v spolocenskej zmluve "zazracna" formulka: ak valne zhromazdenie nerozhodne inak, vtedy je riesenie jednoduche: valne zhromazdenie urci, kolko pojde na podiely a aj to, kto ich dostane...
a teraz neviem, ci sa mne dalo rozumiet :o
Chobot
28.04.06,12:11
neviem,ci spravne rozumiem tvojej otazke
Dolezita je formulacia o rozdelovani zisku, ktora je uvedena v platnej spolocenskej zmluve... aby som sa priznala, este som nevidela v ziadnej spolocenskej zmluve, ze by si pri rozdelovani zisku spomenuli na konatelov, ktori nie su zamestnancami. :)
Podiely na zisku su teraz danovo vyhodne, tak sa budu viac pouzivat. Ale v spolocnosti nestaci iba vyhlasit, ze "tato kopa penazi su podiely". Pozeram sa na to z druhej strany - nie z hladiska zdanovania, ale z hladiska "formy financnych zdrojov" ....
Ak mas v spolocenskej zmluve napisane, ze (iba) spolocnici maju narok na podiely na zisku - tak ziadne ine peniaze vyplacane komukolvek nemozes podielmi nazvat... o to mne v tejto pripomienke islo. Ak je v spolocenskej zmluve "zazracna" formulka: ak valne zhromazdenie nerozhodne inak, vtedy je riesenie jednoduche: valne zhromazdenie urci, kolko pojde na podiely a aj to, kto ich dostane...
a teraz neviem, ci sa mne dalo rozumiet :o

Dalo sa tomu rozumieť, len mubo asi smeroval otázku iným smerom. On sa asi pýtal, či sa to nezdaňovanie podielov na zisku týka aj konateľov, ktorí nie sú v žiadnom pracovnom pomere k firme.

Podľa mňa konateľ vždy musí bť v nejakom zmluvnom vzťahu s firmou. Môže to byť pracovná zmluva alebo iná zmluva. AK je to pracovná zmluva alebo obdobný pracovný pomer, tak je to jednoznačné, že oslobodenie dane podielov na zisku sa týka aj ich.

Ak majú iný zmluvný vzťah, nie pracovný alebo obdobný pracovnému vzťahu, alebo nemajú žiadny(:rolleyes: môže byť taký prípad?) tak vtedy nie sú zamestnancami firmy a oslobodenie dane sa ich asi netýka.
Arava
02.05.06,11:49
Prosím poraďákov o radu
Predsedovi dozorného orgánu, ktorý nemá majetkovú účasť na obchodnej spoločnosti, nie je zamestnancom ( má uzatvorenú zmluvu na výkon funkcie) budú vyplatené podiely na zisku za rok 2005.
Započítavajú sa tieto podiely, ktoré budú vyplatené v máji 2006 do vymeriavacieho základu pre odvod do Zdravotnej poisťovne? do Sociálnej poisťovne? A je potrebné ich zdaniť?( keď nie je naším zamestnancom??)
Chobot
02.05.06,11:52
Prosím poraďákov o radu
Predsedovi dozorného orgánu, ktorý nemá majetkovú účasť na obchodnej spoločnosti, nie je zamestnancom ( má uzatvorenú zmluvu na výkon funkcie) budú vyplatené podiely na zisku za rok 2005.
Započítavajú sa tieto podiely, ktoré budú vyplatené v máji 2006 do vymeriavacieho základu pre odvod do Zdravotnej poisťovne? do Sociálnej poisťovne? A je potrebné ich zdaniť?( keď nie je naším zamestnancom??)

Ja si myslím, že sa to zdaňuje a odvádzajú sa odvody, pretože to nie je zamestnanec. Člen DR vykonáva svoju funkciu na základe Dohody o výkone funkcie, takže na neho sa oslobodenie podľa ZoDzP nevzťahuje.
Arava
02.05.06,12:08
Ja si myslím, že sa to zdaňuje a odvádzajú sa odvody, pretože to nie je zamestnanec. Člen DR vykonáva svoju funkciu na základe Dohody o výkone funkcie, takže na neho sa oslobodenie podľa ZoDzP nevzťahuje.
Keby som to posudzovala ako Dohodu tak odvody do Zdravotnej a Sociálnej poisťovne by som neodviedla len by som podiely na zisku zdanila, Alebo sa mýlim???;)
Arava
03.05.06,05:26
Keby som to posudzovala ako Dohodu tak odvody do Zdravotnej a Sociálnej poisťovne by som neodviedla len by som podiely na zisku zdanila, Alebo sa mýlim???;)
Nevie mi nikto poradiť???:confused:
ayya
03.05.06,06:49
Nevie mi nikto poradiť???:confused:
ja ti sice neviem poradit v tom, na co si sa pytala, ale skus ist radsej sem:
http://www.porada.sk/t11535-dozorna-rada-odvody-a-dan.html

tam si skor niekto kompetentny najde tvoju otazku imho
aladin
18.06.06,19:37
Chcel by som sa informovat ako je to so spolocnikmi danej sro. ci z vyplatenej castizisku sa im zvysuje VZ na zdrav.poistovnu ?