GC_DIABLO
01.11.14,19:07
zdravím poraďáci, vyvstal problém so zapojením vonkajšieho osvetlenia. Kúpili sme pred rokom starší rodinný dom. Na boku domu je vyvedený medený trojžilový kábel pod strechou, u ktorého sme predpokladali, že mal slúžiť na zabezpečenie osvetlenia domu z tej strany. Kábel je trojžilový - modrá, hnedá, žltozelená. Je nejakým spôsobom napojený na vypínač vo vnútri v dome (sú tri vedľa seba, jedno je predsieň, druhé chodba a ten tretí spína ten vonkajší kábel), t.j. keď je vypínač v polohe vypnuté, do kábla nejde žiadna elektrina (do žiadnej z troch žíl), keď je v polohe zapnuté, tak do kábla ide elektrina, ale ako popisujem nižšie (220V+55V+55/110V)
Problém je ten, že zapojenie kábla je nejaké podivné. Mám taký skrutkovačový merák fázy z Tesca :), ktorý má maličký displej a hodnoty od 0 po 220V, vie zobraziť 5 hodnôt. Pri meraní na žltozelenom kábliku je fáza, meráčik fázy s displejom na ňom ukazuje 220V. Na hnedom a modrom ale ukazuje 55V, na hnedom úplne slabučko presvitá 110V. To však zjavne nie je normálne, keďže v hociktorej zásuvke v dome neukazuje nič + fáza, aj na vonkajšom svietidle nad vchodom je to tak, skúšal som priamo na svietidle.
Skúšal som napojiť svietidlo, ale samozrejme nefunguje, hoci na inom mieste alebo v zásuvke funguje 100%. To svietidlo nad vchodom bolo zapojené tak, že tiež k nemu šiel trojitý kábel, hnedá modrá žltozelená, svietidlo malo tiež tri, no bolo zapojené hnedá na hnedú, modrá a žltozelená na žltozelenú. Na tom problematickom kábli však ani takéto zapojenie nefunguje, pričom treba dodať, že nad vchodom bol hnedý fáza a zelenožltý nulák.
Čo však s tým? Do vypínača ide nejaký inakší kábel, dvojžilový, jedna žila dnu, druhá von, takže je to len prerušenie obvodu, nič viac.
Prosím o radu! Vopred veľmi ďakujem.
lapejko
01.11.14,18:16
treba nájsť rozvodnú krabicu nad vypínačom, môže byť pod omietkou alebo obkladom, v najhoršom prípade pod fasádou...
GC_DIABLO
01.11.14,19:23
Ďakujem, je tam veru nad tými vypínačmi krabica, zhruba 15x15cm, zajtra sa do nej skúsim mrknúť. Že by sa tam dalo skontrolovať, prípadne skorigovať zapojenie?
lapejko
01.11.14,19:34
malo by to tak byť, ešte stále je to regulérna montáž s rozvodnými krabicami, aj keď dizajn velí rozvod pod vypínače...
misoft
01.11.14,22:30
Ja malú poznámočku: ten "šrubovákový" merač z Tesca - nie je to presné a spoľahlivé. Slúži skôr na orientáciu, kde je napätie, veľkosť si to meria od buka do buka.
GC_DIABLO
17.11.14,08:26
tak sme to premerali presnejšie, pozreli krabice. V krabici nikde taký kábel ani nechyrovali a keďže skutočne je vonku na kábli 220V a na zvyšných dvoch je tiež napätie, vyzerá to na neodborné zapojenie, t.j. nadpojenie kábla kdesi pod zatepľovacím polystyrénom vonku, čo museli urobiť majstri ešte za éry predchádzajúcich majiteľov nášho domu.
Chcel by som sa preto spýtať doplňujúcu otázku:
Keďže do kábla ide fáza 220V po zapnutí vypínača, bolo by možné pre zachovanie funkčnosti vypínača dotiahnuť nulový vodič z iného miesta? Nebol by to problém použiť stávajúci vodič 220V spínaný vypínačom a z vonkajšej zásuvky potiahnuť vodič nulový?
Ak by to bol problém, budeme musieť chtiac nechtiac oželieť vypínač, zablendovať ho a buď na inom mieste spraviť nový, alebo iba vonkajší a kábel natiahneme z vonkajšej funkčnej novej zásuvky 220V.
Vopred vrelá vďaka!
canbo
17.11.14,13:40
Problém je asi s vaším meracím prístrojom,ktorým merate vývody,skúšačka cez tlejivku na suchom rebríku neukáže aj nič,alebo svieti na všetkých koncoch,

Skúste pohľadať ešte jedno svietidlo vonku ,ktoré nesvieti - je predpoklad ,že na zel/žlty prechádza fáza cez nejakú ďalšiu žiarovku...
Na premeranie je potrebná min dvojvodičová skúšačka tzv. vadaska, alebo merací prístroj voltmeter.,
GC_DIABLO
23.01.15,04:03
už tu bol medzičasom aj elektrikár a tiež nepochodil, nenašli sme ani krabicu, z ktorej to ide