Thais
26.04.06,13:37
Chcela by som sa spýtat ako postupovať pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia v prípade, že zamestnanec mal aj príjmy z prenájmu alebo mal provízie z uzatvárania zmlúv s DSS. Zahrňajú sa tieto príjmy do ročného zúčtovania? Je potom zamestnanec povinný vykonať si ho sám?
Barbara
26.04.06,11:46
Chcela by som sa spýtat ako postupovať pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia v prípade, že zamestnanec mal aj príjmy z prenájmu alebo mal provízie z uzatvárania zmlúv s DSS. Zahrňajú sa tieto príjmy do ročného zúčtovania? Je potom zamestnanec povinný vykonať si ho sám?


podľa mňa takýto zamestnanec si musí RZP spraviť a podať sám:p asi

tlačivo S/ SA zo zamestnania+SB z prenájmu???/?:rolleyes:
alušik
27.04.06,06:04
Po včerajšom školení p. Mihála som múdrejšia - aj keď nie oveľa.;) Jednoznačne však viem, že príjmy z prenájmu nevstupujú do ročného zúčtovania zdravotného poistenia.:)
Čo sa týka provízií za sprostredkovanie DSS - tam závisí, aký to bol príjem. Ako som pochopila, niektorí sprostredkovatelia asi fungovali aj na DVP a niektorí na vykonávali túto činnosť na základe sprostredkovateľskej zmluvy - toto som pochopila z niektorých príspevkov tu na porade. Ak by to bol príjem na DVP, tak by tento príjem do ročného zúčtovania ZP nevstupoval. Ak to však bol príjem na základe sprostredkovateľskej zmluvy a išlo o príjmy podľa § 6 - tak by zamestnanec o ročné zúčtovanie nemohol požiadať mzdárku, ale by ho musel robiť sám, prípadne jeho zákonný zástupca. V tom prípade by vypĺňal tlačivo S a k nemu príslušné listy.
Thais
27.04.06,06:15
Ked si vsak precitam §19 (zakon 459/2005)kde su vymenovani poistenci na ktorych sa nevztahuje povinnosť vykonat RZ a konkretne v bode d/ posledny odstavec 3. je pisane: nemal prijmy podliehajuce dani z prijmov podla osobitneho predpisu okrem prijmov z prenajmov a prijmov z ktorych sa vybera dan zrazkou. Podla toho mi vychadza ze clovek, ktory mal prijmy z prenajmov, mal by si ich zahrnut do rocneho zuctovania.
alušik
27.04.06,06:20
Mne to však z toho nevychádza...:D
Áno, keď je zamestnancom, a mal by príjmy podľa § 6 s výnimkou príjmov z prenájmu, tak by si mu ročné zúčtovanie urobiť nemohla...
Alebo inak povedané - bol by len zamestnancom a mal by ešte k tomu len príjmy z prenájmu, tak mu ročné zúčtovanie urobiť za určitých podmienok - závisí od kolísavosti príjmu v zamestnaní, nemusíš.;)
Pepa
27.04.06,06:50
Ked si vsak precitam §19 (zakon 459/2005)kde su vymenovani poistenci na ktorych sa nevztahuje povinnosť vykonat RZ a konkretne v bode d/ posledny odstavec 3. je pisane: nemal prijmy podliehajuce dani z prijmov podla osobitneho predpisu okrem prijmov z prenajmov a prijmov z ktorych sa vybera dan zrazkou. Podla toho mi vychadza ze clovek, ktory mal prijmy z prenajmov, mal by si ich zahrnut do rocneho zuctovania.
Pokiaľ ide o príjmy podľa par. 6 ods. 3 a nie o príjmy podľa par. 6 ods. 1 /živnosť/ tieto nemajú s ročným zúčtovaním ZP nič spoločné.
jery
02.05.06,19:48
zamestnanec... ...mal provízie z uzatvárania zmlúv s DSS. Zahrňajú sa tieto príjmy do ročného zúčtovania? Je potom zamestnanec povinný vykonať si ho sám?

Podla mojho nazoru, ak mal tieto prijmy (provizia DSS) aj za obdobie po 1. 9. 2005 (resp. ak bol po 1. 9. 2005 sprostredkovatel DSS) a nemala to ako pracovny pomer, poklada sa pre ucely ZP za SZCO a rocne zuctovanie si robi sam - S tlacivo s listami SA za zamestnanie a SB zivnost (=prijmy zo sprostredkovania).

Vychadzam zo znenia zakona c.580/2004 v obdobi po 1.9.2005:
§ 11, ods. 4:
Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 33)
...a odkaz 33:
33) Napríklad zákon č. ... ...43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Aj ked po 1.9. fungoval na DVP, tak musel mat (mal mat) opravnenie na cinnost sprostredkovatela... takze bude brany ako samost.zar. cinna osoba tak ci tak...
Marína
03.05.06,06:25
Prosím, neotvárajte nové témy na ročné zúčtovanie ZP, ale svoje otázky zaraďte do už otvorených tém. Je ich tu neúrekom. Ďakujem.
Myslím, že by bolo najlepšie pokračovať v:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=235561#post235561
http://www.porada.sk/showthread.php?p=235459#post235459
Súhlasíte?
evika
04.05.06,10:23
Chcela by som sa spýtať,keď mi pracovník nastúpi v 6/2005 a v potvrdení o prijme, ktoré som od neho žiadala pri ročnom zúčtovaní dani vidím, že odvod do poisťovní mal 15000,-SK,tak že už z toho viem, že hranicu neprekročil musím od neho tiež žiadať potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa,lebo aj keď mi ho prinesie ročné zúčtovanie mu robiť nebudem. Ďakujem
evika
04.05.06,11:08
poradí mi prosím Vás niekto, ďakujem.
katkaj
04.05.06,11:18
Chcela by som sa spýtať,keď mi pracovník nastúpi v 6/2005 a v potvrdení o prijme, ktoré som od neho žiadala pri ročnom zúčtovaní dani vidím, že odvod do poisťovní mal 15000,-SK,tak že už z toho viem, že hranicu neprekročil musím od neho tiež žiadať potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa,lebo aj keď mi ho prinesie ročné zúčtovanie mu robiť nebudem. Ďakujem

Na vykonanie ročného zúčtovania ZP potrebuješ v prvom rade od zamestnanca podpísanú žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania do 15.5.2006. Pokiaľ ťa požiadal o vykonanie zúčtovania tak ti musí tiež doložiť potvrdenie o preddavkoch ZP od ostatných zamestnávateľov. Takže sa musí rozhodnúť zamestnanec či požiada alebo nepožiada o zúčtovanie. A hlavne či má povinnosť ho robiť. Bez žiadosti ťa to nemusí zaujímať.:rolleyes:
evika
04.05.06,11:23
Dobre,ale ja mu môžem poradiť či sa mu to oplatí alebo neoplatí.Keď nepresiahol tak mu robiť nemusím.
matafe
04.05.06,11:31
Chcela by som sa spýtať,keď mi pracovník nastúpi v 6/2005 a v potvrdení o prijme, ktoré som od neho žiadala pri ročnom zúčtovaní dani vidím, že odvod do poisťovní mal 15000,-SK,tak že už z toho viem, že hranicu neprekročil musím od neho tiež žiadať potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa,lebo aj keď mi ho prinesie ročné zúčtovanie mu robiť nebudem. Ďakujem

Ak pre tohto zamestnanca vyplýva povinnosť vykonať RZP (mal kolisavé príjmy), potom prvého zamestnávateľa požiadá o doklad o príjme a preddavkoch na ZP. Druhého zamestnávateľa požiadá o RZP, pričom musí doložiť doklad o príjme a preddavkoch na ZP od prvého zamestnávateľa.

Ak pre tohto zamestnanca nevyplýva povinnosť vykonať RZP (každý mesiac mal príjem nižší než 43095 alebo každý mesiac v oboch zamestnaniach mal príjem aspoň 43095), nežiadá ani jedného zamestnávateľa o nič.

Problém vidím v osvete bežných ľudí. Tu predpokladám, že nie ľudia budú naháňať mzdárky so žiadosťami..., ale mzdárky budú naháňať svojich zamestnancov...
katkaj
04.05.06,11:34
Dobre,ale ja mu môžem poradiť či sa mu to oplatí alebo neoplatí.Keď nepresiahol tak mu robiť nemusím.

no ak mal počas celého roka mesačný príjem do 43.095 tak nevidím dôvod robiť ročné zúčtovanie. :rolleyes:
evika
04.05.06,11:45
reagujem na Martinin príspevok,že ja musím prezreť mzdové listy,a ktorý zamestnanec presiahol 43095,- toho potom ho naháňať ani neviem či je to spravodlivé.Keď sa ich pýtam o ničom nevedia.
Do zdravotných poisťovní každý mesiac zasielam výkazy ešte aj na diskete
však nielen ja . Všetko to tam majú ako na tanieri.Ročné zúčtovanie by mohli aj oni urobiť.Tam presne vidia o každom aké mal prijmy.Ani sa mi nechce pokračovať...
katkaj
04.05.06,12:11
reagujem na Martinin príspevok,že ja musím prezreť mzdové listy,a ktorý zamestnanec presiahol 43095,- toho potom ho naháňať ani neviem či je to spravodlivé.Keď sa ich pýtam o ničom nevedia.
Do zdravotných poisťovní každý mesiac zasielam výkazy ešte aj na diskete
však nielen ja . Všetko to tam majú ako na tanieri.Ročné zúčtovanie by mohli aj oni urobiť.Tam presne vidia o každom aké mal prijmy.Ani sa mi nechce pokračovať...

a prečo by si musela niekoho naháňať? Každý zamestnanec by mal vedieť či má povinnosť urobiť zúčtovanie, prípadne o zúčtovanie požiadať. Viem že v praxi to veľakrát padne na mzdárky ale myslím,že stačí keď napíšeš oznámenie že do 15.5. treba požiadať o vykonanie zúčtovania, napíšeš tam kto je povinný ho urobiť a je už na každom ako sa rozhodne a zachová. Nebudeme predsa brať zodpovednosť za našich zamestnancov.
Bude to teraz asi trochu krušné obdobie ale zbytočne si to nekomplikujme a neberme povinnosti zamestnancov na vlastné plecia.:rolleyes:
endrju
04.05.06,12:47
Medzi povinnosti mzdárky určite nepatrí zisťovanie, či je niekto zo zamestnancov povinný vykonať ročné zúčtovanie preddavkov poistného na ZP. Ak to mzdárka urobí, väčšinou si pridá zbytočnú robotu. Okrem toho si "zlizne aj smotánku" v podobe nadávok od niektorých zamestnancov.
:(

Súhlasím s názorom, že zdravotné poisťovne by si to mohli spraviť z doručených údajov aj sami. Videli ste však už niekedy "orgán", ktorý niečo také urobí sám od seba?
anka
04.05.06,13:37
A co ak bol zamestnanec cast roka nezamestnany, alebo na rodic.dovolenke a cast roka bol zamestnancom s min.mzdou a ine prijmy nemal a nebol ani SZCO? Je povinnost robit rocne zuctovanie?
Marína
04.05.06,14:57
A co ak bol zamestnanec cast roka nezamestnany, alebo na rodic.dovolenke a cast roka bol zamestnancom s min.mzdou a ine prijmy nemal a nebol ani SZCO? Je povinnost robit rocne zuctovanie?
Ak sa nezamestnaným myslí to, že bol v evidencii na ÚP a príjmy z pracovno-právneho vzťahu ani v jednom mesiaci nepresiahli 43095 Sk, tak nie.
alušik
04.05.06,16:26
A co ak bol zamestnanec cast roka nezamestnany, alebo na rodic.dovolenke a cast roka bol zamestnancom s min.mzdou a ine prijmy nemal a nebol ani SZCO? Je povinnost robit rocne zuctovanie?

S najväčšou pravdepodobnosťou nie.;)
Je však dôležité obdobie rodičovskej dovolenky - v ktorých mesiacoch to bolo a či bol príjem v tomto období viac ako 13000, ak toto obdobie spadalo do termínu od 1.9.-31.12. A potom je dôležité, či ako nezamestnaný bol vedený na ÚP.
Jana Motyčková
04.05.06,19:04
Medzi povinnosti mzdárky určite nepatrí zisťovanie, či je niekto zo zamestnancov povinný vykonať ročné zúčtovanie preddavkov poistného na ZP. Ak to mzdárka urobí, väčšinou si pridá zbytočnú robotu. Okrem toho si "zlizne aj smotánku" v podobe nadávok od niektorých zamestnancov.
:(

Súhlasím s názorom, že zdravotné poisťovne by si to mohli spraviť z doručených údajov aj sami. Videli ste však už niekedy "orgán", ktorý niečo také urobí sám od seba?
Na poslednom stretnutí MZ so ZP (v marci ?) sa zástupkyňa jednej ZP (múdra to osoba) vyjadrila, že oni by si to radšej robili sami - keď videli tú hŕbu papierov. Ale bohužiaľ už bolo neskoro.
katjab
04.05.06,19:42
Ahojte!
Dnes som bola 1 x na školení ohladne RZ zdravotného poistenia, ale mám z toho poriadny zmetok v hlave.
Budem musieť to všetko preštudovať tu na porade. Vidím tu máte dobré príklady. Ide mne hladne o SZČO. :rolleyes:
Som rada, že som Vás našla na net-e. :)
endrju
05.05.06,11:11
Na poslednom stretnutí MZ so ZP (v marci ?) sa zástupkyňa jednej ZP (múdra to osoba) vyjadrila, že oni by si to radšej robili sami - keď videli tú hŕbu papierov. Ale bohužiaľ už bolo neskoro.

Janka, to myslíš vážne? :eek:
Žeby poisťovne konečne pochopili, že od najedovaných povinne poistených osôob, ktoré si musia zúčtovávať, im hrozí veľké nebezpečenstvo? :) ;)
Jana Motyčková
05.05.06,13:11
To ani nie, skôr zistili, koľko papiera budú musieť prevziať, skladovať a eventuálne odkontrolovať.

Ale názor jednej osôbky, neznamená, že to tak bude v budúcnosti.
ewap
05.05.06,13:22
Keď bol zamestnanec bez príjmu, to sa myslí PN ? Čiže ak bol zamestnaný celý rok, ale 9. a 10. mesiac bol na PN, má podať RZ ? Ďakujem
katkaj
05.05.06,13:34
Keď bol zamestnanec bez príjmu, to sa myslí PN ? Čiže ak bol zamestnaný celý rok, ale 9. a 10. mesiac bol na PN, má podať RZ ? Ďakujem

Bez príjmu je podľa mňa keď nemá zdaniteľný príjem.
Nemusí podávať zúčtovanie pokiaľ mal tie príjmy v každom mesiaci do 43.095. Čiže nemal kolísavý príjem. Keby mal V každom mesiaci nad 43.095 a 9. a 10. bol PN tak musí robiť zúčtovanie lebo mal kolísavý príjem
ewap
05.05.06,13:46
Bez príjmu je podľa mňa keď nemá zdaniteľný príjem.
Nemusí podávať zúčtovanie pokiaľ mal tie príjmy v každom mesiaci do 43.095. Čiže nemal kolísavý príjem. Keby mal V každom mesiaci nad 43.095 a 9. a 10. bol PN tak musí robiť zúčtovanie lebo mal kolísavý príjem


Ale veď počas PN nemá zdaniteľný príjem. Ostatné mesiace zarábal pod 43.095,-
katkaj
05.05.06,13:48
Ale veď počas PN nemá zdaniteľný príjem. Ostatné mesiace zarábal pod 43.095,-

Veď ja viem. Napísala som že pokiaľ bol príjem v každom mesiaci do 43.095 tak sa nemusí robiť zúčtovanie :o
ewap
05.05.06,13:53
Veď ja viem. Napísala som že pokiaľ bol príjem v každom mesiaci do 43.095 tak sa nemusí robiť zúčtovanie :o


Prepáč, Katka, asi som to zle pochopila. Ja som si myslela, že práve preto, že nemal zdan. príjem tie dva mesiace, musí podať RZ. Ahoj
katkaj
05.05.06,13:58
Prepáč, Katka, asi som to zle pochopila. Ja som si myslela, že práve preto, že nemal zdan. príjem tie dva mesiace, musí podať RZ. Ahoj

Asi ťa pomýlilo to že som napísala aj druhú verziu že pokial mal príjem nad 43.095 a v dvoch mesiacoch nič tak by musel robiť zúčtovanie.
Ale nakoniec sme to vyriešili a svoju odpoveď si dostala :)
Pekný deň