ninadrgee
02.11.14,19:52
Dobrý deň,

rada by som sa spýtala, či by sa mi mohol naskytnúť problém s e-card v Rakúsku. Chcela by som sa iba pripoistiť, pretože v Rakúsku trávim veľa času, trvalý pobyt mám na SR a taktiež v Rakúsku nepracujem, som študentka denného štúdia.

Alebo treba vybaviť e-card len keď si nájdem prácu? Tento rok som mala aj otvorenú živnosť na SR, ktorá je už zrušená.

Ďakujem!
arizona
02.11.14,19:53
Na e-card /karticku zdravotneho poistenia/ mas narok vtedy,ak si platis odvody v AT a mas tam aspon prechodny pobyt.

Nakolko mas asi trvaly pobyt na SK,ako za studentku za teba plati ZP stat, pripoistit sa mozes v nejakej slovenskej komercnej poistovni na cesty do zahranicia.
denis_m6
03.11.14,09:36
otazka je skorej aky pomer casu travi na SK/AT, oni si na toto dost potrpia a dost to kontroluju, hlavne pri hraniciach.
arizona
03.11.14,10:07
Denisko, teba kedy naposledy kontrolovali colnici na hraniciach do AT??? Jazdim do AT dlhe roky,ale colnika som videla naposledy po revolucii v 89-om :-D .
denis_m6
03.11.14,10:12
no ved to je to, ze jazdis, ja zijem, a je to obrovsky rozdiel, aj v AT sa napriklad najde par udavacov, a potom musis vysvetlovat policii, ze auto si si kupila pred mesiacom, cize mas cas na prehlasenie, ale na druhej strane vysvetlovat v Rakusku ze sice tam kazdy den pracujes, aj byvas, ale trvaly pobyt mas na Slovensku, a preto neumusis to a hento, tak to ti vobec neuveria... Specialne pri hraniciach, kde su dost nervozni z toho, ze sa tam cape tolko slovakov.
arizona
03.11.14,10:23
O akom aute pises? Ved zadavatelka sa pytala na Ecard.
denis_m6
03.11.14,10:42
to bol len priklad toho, ze ked susedia maju pocit, ze tam byvas, tak sa moze stat, ze zazvoni navsteva, velmi slusna musim povedat, ale chcu vidiet, co tu robis, na zaklade coho si tu, ci si nahlasena, ak nie si a mas byt, preco nie si, ci mas splnene vsetky povinnosti vyplivajuce z toho, ze mas byt nahlasena. Neviem co dotycna myslela tym, ze tam travi vela casu, ale asi sa neprechadza okolo jazera cely den, preto dorazne odporucam zistit si vsetky povinnosti, lebo sankcie vobec nie su male.
ninadrgee
03.11.14,11:05
tak som tam každý týždeň, štvrtok, piatok, sobota, nedeľa
arizona
03.11.14,11:21
A co tam robis? Si iba na navsteve, ci studujes, podnikas, alebo co? Mas tam prechodny pobyt? Atd, atd...
ninadrgee
03.11.14,11:25
chodím na intenzívny kurz nemčiny, prechodný pobyt nemám, nepracujem tam