jdobra
02.11.14,22:04
S bývalým manželom sme po dvoch rokoch po rozvode zrealizovali vysporiadanie BSM – pred polrokom mi vyplatil polovicu hodnoty bytu, ktorý sme mali v spoločnom vlastníctve viac ako 10 rokov. Je táto suma (polovica hodnoty bytu) predmetom zdanenia? Ja som si v priebehu minulého mesiaca našla nové bývanie v úplne inom meste, za nový byt som zaplatila takmer celú sumu, ktorú mi vyplatil bývalý manžel, ostalo mi z nej necelých 5 tisíc EUR. Keďže obe transakcie prebehli v rámci jedného kalendárneho roka, je predmetom zdanenia len týchto 5 tisíc EUR, alebo musím zdaniť celú sumu, ktorú som dostala v rámci vysporiadania BSM?
zlatica76
03.11.14,06:04
osobne si myslím, že takýto príjem nie je predmetom dane. Pozri si zákon o dani z príjmov § 6 a nasl. Zároveň je potrebné sa informovať na zdravotnej poisťovni, či náhodou ti nevzniká odvod tam.
luja5
03.11.14,11:55
jdobra
03.11.14,13:30
Ďakujem za radu. Na zdravotnú poisťovňu som úplne zabudla, opýtam sa priamo tam.
jdobra
03.11.14,13:30
Ďakujem za zaslanie hyperlinky, informácie tam prezentované mi veľmi pomohli. Keďže v odpovedi „od najkompetentnejšej inštitúcie“ sa priamo uvádza, že „samotné vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva medzi manželmi nie je zdaniteľným príjmom ani jedného z manželov, a teda ani nezakladá povinnosť platiť daň z príjmu“, tak mi z toho vychádza, že ma nemá právo zdaniť ani zdravotná poisťovňa...
luja5
03.11.14,13:43
Zdravotná poisťovňa ani nemá na základe čoho. ZP to robí na základe oznámenia od daňového úradu a DÚ posiela oznámenie pre ZP na základe údajov z daňového priznania.