koloseus
03.11.14,08:18
Bolo mi odporucane na urade prace ze si mam poziadat o davky v hmotnej nudzi. Ja som argumentoval tym, ze je to podmienene aktivacnymi pracami. Referentka zase tvrdila ze je to podla dosiahnuteho vzdelania. Tak napriklad moj kamarat ma strednu priemyselnu skolu, dali mu malovat lavicky v parkoch, odrobit 33 hodin za 60eur. Ja mam ukoncene gymnazium, bez vysokej skoly, co by mi dali robit? Verim tomu ze hocico. Mne by teda patrila davka v hmotnej nudzi za cely mesiac Oktober, prichadza zima, mna zaujima, ak by som teda poberal davky v hmotnej nudzi, dali by mi napriklad zametat chodniky od snehu, ja by som to odmietol, vyradia ma z evidencie uradu prace, alebo mi len zoberu davku v hmotnej nudzi? Je potrebne vracat davku v hmotnej nudzi za minule obdobie, kedze som odmietol ich nariadenie?
ivka70
03.11.14,08:11
Ak odmietnes aktivacne prace, zoberu ti davku v hmotnej nudzi od toho mesiaca, nie spatne.
Evidencia na UP s tym nesuvisi, poberatel davky v hmotnej nudzi nemusi byt evidovany na UP, cize ak ak evidovany budes a prides o davky v hmotnej nudzi, nadalej ostavas evidovanym na UP, ak evidenciu neukoncis.
koloseus
03.11.14,11:45
Do socialnej poistovni prinesiem papier, kde sa pise ze som v evidencii UPSVaR ako nezamestnany, tam mi daju nejake tlacivo, s ktorym pojdem na UPSVaR pre poziadanie davok v hmotnej nudzi? Napisal som spravnu postupnost?
veronikasad
03.11.14,16:43
Sociálna poisťovňa vypláca len dávku v nezamestnanosti, na ktorú zrejme nemáš nárok. Dávku v hmotnej núdzi vypláca UP, ale k nej budeš potrebovať potvrdenie zo SP, že ti nárok na dávku v nezamestnanosti nevznikol.
koloseus
04.11.14,10:23
Dnes som si to bol vybavit. Dostal som do ruk poucenie ziadatela o davku v nezamestnanosti a dokument s vecou: Potvrdenie o vyplatenych davkach v nezamestnanosti. Ze som poziadal davku v nezamestnanosti a ze o tomto naroku nebolo rozhodnute. Potvrdenie sa vydava na zianost menovaneho. To s tymto mam ist na Urad Prace? Alebo mam cakat este nejaku postu zo socialnej poistovne a az potom ist. Ide mi o davku v hmotnej nudzi.