mango28
26.04.06,13:53
Cize platcom DPH je ten kto sa zaregistroval ako platca DPH na danovom urade? Takze ja ked nie som zaregistrovana, nie som platcom DPH? Aj ked to je podla mna blbost.........:D ......vsak vsetko nakupujem s danou, takze platim DPH a nie som platcom DPH.....hi,hi
Katarína STR
26.04.06,11:57
Platcom DPH je daňovník, ktorý sa prihlási na DU ako platca DPH a bude mu pridelené IČ DPH.
Platca DPH počas celého roka nakupuje s DPH aj bez DPH, podľa toho, či nakupuje od platcu, alebo neplatcu DPH.
Platca DPH musí všetko faktúrovať s DPH.
/okrem výnimiek/
rosemary
26.04.06,11:58
Tvoja otázka je dosť nezrozumeteľne napísaná, skús ešte raz lebo vôbec nerozumiem o čo Ti ide.
plavčík
26.04.06,11:58
Asi v tom riadne pláveš...Plátca DPH je ten , kto má od DÚ registráciu ako plátca DPH. A ten kupuje aj predáva s DPH/okrem určitých výnimiek/, podáva daň.priznanie k DPH...Ak si chceš urobiť jasno pozri hore zákon o DPH
mango28
26.04.06,12:01
Dakujem, dakujem, dakujem....uz mi to je jasne
ata111
26.04.06,12:02
Platca DPH je podnikateľ FO alebo PO zaregistrovaná na DÚ ako plátca DPH, ktorý za posledných 12 mesiacov dosiahol obrat 1.500.000 Sk a odrátava daň na vstupe a daní svoje obchodné aktivity daňou na výstupe. Daňovému úradu vysporiadava DPH buď mesačne alebo kvartálne - to je veľmi zjednodušene povedané.
Tweety
26.04.06,12:09
Dakujem, dakujem, dakujem....uz mi to je jasne
Pozri § zákona od dph:
Registračná povinnosť
§ 4
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html#hore)
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
dana9
26.04.06,18:50
Ja by som sa len na upresnenie chcela opýtať, nemal by sa náhodou používať výraz "platiteľ" namiesto platca?
Mne sa zdá, že zákon o dph používa tento výraz:confused: Ale nie je to nič dôležité, len pre informáciu.

prajem všetkým pekný deň.
dana :):):)
Manual
26.04.06,18:59
Ja by som sa len na upresnenie chcela opýtať, nemal by sa náhodou používať výraz "platiteľ" namiesto platca?
Mne sa zdá, že zákon o dph používa tento výraz:confused: Ale nie je to nič dôležité, len pre informáciu.

prajem všetkým pekný deň.
dana :):):)
Asi máš pravdu že je to platiteľ, ale všetci sme tak nejak uponáhlaní, že sa všetko skracuje a zrýchluje. Ale to si slovenčina naša nezaslúži !!!
Pekný večer...:)
bepo
26.04.06,19:06
Plátca je prevzaté z češtiny
ekopo
26.04.06,19:14
Cize platcom DPH je ten kto sa zaregistroval ako platca DPH na danovom urade? Takze ja ked nie som zaregistrovana, nie som platcom DPH? Aj ked to je podla mna blbost.........:D ......vsak vsetko nakupujem s danou, takze platim DPH a nie som platcom DPH.....hi,hi To s touto otázkou, alebo definíciou na tomto fóre myslíš vážne ???:confused::eek::p:);):mee::mee::mee: Už dávdno nie je 1. apríl.
Stanka Svecova
27.06.07,20:46
Ahojte,

Rozumiem registrácii a všetkému naokolo - som neplatca, keďže sme začali podnikať ešte len minulý mesiac. Vystavujem faktúry BEZ DPH.

Otázka je, ako to je, keď JA NAKUPUJEM služby-tovary od PLATCOV DPH. Ja som v tom prípade síce neplatca, ale oni mi fakturujú s DPH. To znamená že ja to DPH neodvádzam ale ide mi celé do nákladov alebo?

Vďaka.
Stanka Svecova
27.06.07,20:52
Ak to je úplne primitívna účtovnícka otázka, tak je to preto, lebo nie som účtovníčka :o...
len sa do toho začínam dostávať aj vďaka vám!:)
k.i.n.o.
27.06.07,21:01
Ahojte,

Rozumiem registrácii a všetkému naokolo - som neplatca, keďže sme začali podnikať ešte len minulý mesiac. Vystavujem faktúry BEZ DPH.

Otázka je, ako to je, keď JA NAKUPUJEM služby-tovary od PLATCOV DPH. Ja som v tom prípade síce neplatca, ale oni mi fakturujú s DPH. To znamená že ja to DPH neodvádzam ale ide mi celé do nákladov alebo?

Vďaka.

Áno, do nákladov si dávaš celú cenu aj s DPH. Tvoj dodávateľ odvedie DPH.
JAJA11
28.06.07,05:55
Cize platcom DPH je ten kto sa zaregistroval ako platca DPH na danovom urade? Takze ja ked nie som zaregistrovana, nie som platcom DPH? Aj ked to je podla mna blbost.........:D ......vsak vsetko nakupujem s danou, takze platim DPH a nie som platcom DPH.....hi,hi

To je tá terminológia. Zákon stanovil kto je platiteľom a kto nie. Ale v skutočnosti celá DPH zostáva na konečnom spotrebiteľovi, ktorý si ju už nemôže odpočítať. :o
emgeton
28.06.07,06:01
Upresním: V niektorých prípadoch si DPH nemôže odpočítať ani platiteľ.
iika
28.06.07,06:24
Ak podnikateľ nie je platca DPH, je správne, keď vo FA uvádza sumu bez DPH aj sumu s DPH???:confused:
Tweety
28.06.07,06:26
Nie je to správne.
iika
28.06.07,06:27
Som si myslela, aj som to potom našla. Ďakujem, Tweety.:)
JAJA11
28.06.07,06:55
Ak podnikateľ nie je platca DPH, je správne, keď vo FA uvádza sumu bez DPH aj sumu s DPH???:confused:

Neplatiteľ DPH nesmie na fa uvádzať sumu bez a potom s DPH. V prípade, že tak spraví, musí túto DPH odviesť. (ak uviedol aj DPH). :confused: