Replasťačka
03.11.14,12:49
Dostali sme faktúru za tovar, ktorá mala byť vystavené na iného odberateľa ( je to zrejmé aj z dodacieho listu ) . Chcela som faktúru vrátiť. Po kontakte s dodávateľom ( je o.i. aj náš dlhodobý obch.partner ) mi bolo oznámené, že nemôžem faktúru vrátiť ( pretože im to ich systém nedovoľuje ) , spolu so sprievodným listom, ale mám ju zaúčtovať a čakať na dobropis . Obaja sme platcami dph. Je to správny postup, keď je z dokladov ( príloh faktúr - dodacích listov ) jasné, že tovar prevzala iná firma ?
kn-alka
03.11.14,11:53
to naozaj pri zadávaní otázky nevidíš? .... je tam jasne napísané:

Otázka Vystihnite otázku jednou vetou, ostatné napíšte do podrobností.

Doplnené - super :)

A kde vidíš problém? Bude to dobropisované z dôvodu nedodania tovaru :)
JAJA11
03.11.14,12:59
myslím, že treba počkať na dobropis.... ak systém vášho partnera nedovoľuje zmeniť odberateľa a opraviť faktúru, je nutné u neho spraviť dobropis (storno).... v súčasnosti sa takéto opravy uvádzajú v KV DPH v oddieli C aby nevznikla chyba, musíte vy uvedený dobropis uviesť vo svojom KV v oddieli C ......
marjankaj
03.11.14,15:10
A prečo by som mal účtovať o takýchto faktúrach?
Tovar som nedostal, teda mi ani nevznikla daňová povinnosť.
Podľa zákona o účtovníctve §2 mi predsa náklad nevznikol, tovar som nedostal.
Tweety
03.11.14,15:18
Účtovný prípad teda nenastal.
marjankaj
04.11.14,01:00
Tak ju hoď do koša. Alebo ani to ich systém nedovoľuje?
Dav
04.11.14,06:21
Dobrý deň, v prílohe Vám vraciame faktúru číslo .... ako bezpredmetnú, netýkajúcu sa našej spoločnosti. S pozdravom Štatutár.
A nech si oni robia, čo im systém dovoľuje, zostornujú, vystavia dobropis, a pošlú tomu, komu patrí.
kukučka
04.11.14,07:32
Presne tak, teba to nemusí zaujímať, je to ich chyba a nie tvoja.
fortunka
06.11.14,16:27
No mohli by ste ju aj ignorovať, ale ak tak su vase fakturacne udaje, mali by ste cakat na dobropis a zauctovat. Bude to chybat vo KV. Asi by to bolo pohodlnejsie riesenie ako potom dodatocne riesit vysvetlovacky a dokladovacky, ak by si to niekto na DU vsimol nahodou. Vystornuje sa to aj tak, bude to iba papierovacka na 5 minut dokopy navyse. (ale to iste aj posielanie listov :) )