Natka
26.04.06,13:27
Poraďte mi prosím vás, pri ročnom zúčt.dane v marci vyšiel preplatok zamestnancovi vo výške 392,- Sk s tým, že v marci (febr.výplate) po výpočte mzdy by mal zaplatiť 151,- Sk daň (392 sme mu pripočítali ku mzde a vyplatili), ale sme nič neodviedli DÚ.Teraz keď robím mzdu za marec vyšla zaplatiť daň zo mzdy 151,- Sk, to znamená, že odpočítam od 392 najprv tie prvé 151,- zostane mi 241 a z marcovej mzdy odvediem 90,- Sk na DÚ?
Alllena
26.04.06,11:45
Poraďte mi prosím vás, pri ročnom zúčt.dane v marci vyšiel preplatok zamestnancovi vo výške 392,- Sk s tým, že v marci (febr.výplate) po výpočte mzdy by mal zaplatiť 151,- Sk daň (392 sme mu pripočítali ku mzde a vyplatili), ale sme nič neodviedli DÚ.Teraz keď robím mzdu za marec vyšla zaplatiť daň zo mzdy 151,- Sk, to znamená, že odpočítam od 392 najprv tie prvé 151,- zostane mi 241 a z marcovej mzdy odvediem 90,- Sk na DÚ?

správne a v prehľade za 1Q/06 to pekne vpíšeš
ucetni_fantozzi
26.04.06,12:04
ja mam obdobny pripad, akurat ze preplatok na dani, ktory vznikol z RZD a bol zamestnancom vyplateny, pravdepobne neminiem ani do konca roka (mam dokonca este stale aj par sto-korunovy preplatok z RZD, ktore bolo urobene minuly rok). asi mam poziadat DU o vratenie...?
Zlata
26.04.06,12:34
ja mam obdobny pripad, akurat ze preplatok na dani, ktory vznikol z RZD a bol zamestnancom vyplateny, pravdepobne neminiem ani do konca roka (mam dokonca este stale aj par sto-korunovy preplatok z RZD, ktore bolo urobene minuly rok). asi mam poziadat DU o vratenie...?

Môžeš požiadať - písomne, o vrátenie alebo o preúčtovanie na inú daň (DPH).
Natka
26.04.06,12:42
správne a v prehľade za 1Q/06 to pekne vpíšešOdvádza sa daň, aj keď je nižšia ako 100,- Sk?Alebo si to s niečím mýlim?
Alllena
27.04.06,04:39
Odvádza sa daň, aj keď je nižšia ako 100,- Sk?Alebo si to s niečím mýlim?
Ak zamestnancovi vznikol nedplatok z ročného vyúčtovania menej ako 100,-Sk a nepožiadal v žiadosti o vystavenie potvrdenia na 2% potom mu nedoplatok nestrhaš, preplatok sa vracia z roč.vyúčt. vždy. Ak vyšli z roč.vyúčt. zamestnancom preplatky tak im ich vrátiš vo výplate najneskôr v marcovej z vlastných zdrojou a potom môžeš písomne DÚ požiadať o vrátenie alebo si môžeš o tieto vyplatené preplatky ponižovať preddavkovú daň až do nuly
Natka
27.04.06,04:54
Alllena, máme vo firme iba jedného zamestnanca, vyššiel mu preplatok tak, ako to uvádzam na začiatku príspevku.To znamená, že 90,- Sk by mal odviesť zo mzdy za marec, ale nie som si istá, či sa odvádza keď je to menej ako 100,- Sk.
Natka
27.04.06,09:41
Mohol by mi prosím vás niekto poradiť, zajtra mám posledný deň na mzdy za marec. Odviesť tých 90,- Sk alebo nie?
jankasm
27.04.06,09:43
Ja myslím že odviesť. To že sa nemusí do 100,-Sk zrážať platí podľa mňa len pri ročnom zúčtovaní.
monikago
27.04.06,09:45
správne a v prehľade za 1Q/06 to pekne vpíšeš

no neviem, ci sa to tam ma vpisat, pretoze minuly rok, som to napisala do riadku, teraz neviem, ci 3 alebo 9, ale to je jedno. proste mi pani z danoveho volala,ze to mam zle, to sa tam nepise, ze to iba vtedy, ked podavam ten rocny prehlad a tam vznikne preplatok alebo nedoplatok, tak som to musela prerobit bez toho a do riadku odvedene, som dala potom 0 a teraz som to spravila presne tak isto.
tak som teraz na pochybach, ze ci to je spravne alebo nie, pretoze my ako spolocnost mame preplatok az 18tis, takze za februar a marec nemusim nic platit
jankasm
27.04.06,09:49
Nemusíš platiť nič, ak máte vysoký preplatok, ale do štvrťročného prehľadu to musíš uviesť. Akurát myslím, že do riadku asi 3 sa má vpísať maximálne taká výška preplatku, aká je v tom mesiaci daňová povinnosť, aby proste odvodová povinnosť vyšla 0.
Ale nezabudni, že ak máš náhodou aj zrážkovú daň, tú musíš odviezť, tá sa nedá započítať.
Alllena
27.04.06,13:29
no neviem, ci sa to tam ma vpisat, pretoze minuly rok, som to napisala do riadku, teraz neviem, ci 3 alebo 9, ale to je jedno. proste mi pani z danoveho volala,ze to mam zle, to sa tam nepise, ze to iba vtedy, ked podavam ten rocny prehlad a tam vznikne preplatok alebo nedoplatok, tak som to musela prerobit bez toho a do riadku odvedene, som dala potom 0 a teraz som to spravila presne tak isto.
tak som teraz na pochybach, ze ci to je spravne alebo nie, pretoze my ako spolocnost mame preplatok az 18tis, takze za februar a marec nemusim nic platit

Ak majú zamestnanci preplatok na dani z roč.zúčt. tak máte povinnosť im to vrátiť najneskôr v marcovej mzde. Zamestnávateľ potom má dve možnosti buď požiadať DÚ o vrátenie Alebo si ponižovať preddavkovú daň až do vyčerpania vyplatených preddavkov ponížená preddavková daň sa v prehľade uvádza na r.č.3. Ak Vám preddavky na dani za dva mesiace nepresiahli túto čiastku tak potom samozrejme neplatíte nič a o uvedenom informujete v prehĺade na r.č.3