bui
26.04.06,13:35
Vie mi niekto poradit ako sa uctuje spotreba PHM v pripade ak sa pouzije na sluzobnu cestu do Nemecka auto z pozicovne?
Mam niekolko blockov o nakupe PHM v Skk,Kc a Euro....mozem dat vsetko do nakladov, alebo sa tam rata nejaka spotreba na prejazdene kilometre?
Auto z pozicovne bolo pouzite len na tuto sluzobku, na ziadne ine jazdy..teda co bolo tankovane, tak len na tuto sluzobku....
Chobot
26.04.06,12:32
Vie mi niekto poradit ako sa uctuje spotreba PHM v pripade ak sa pouzije na sluzobnu cestu do Nemecka auto z pozicovne?
Mam niekolko blockov o nakupe PHM v Skk,Kc a Euro....mozem dat vsetko do nakladov, alebo sa tam rata nejaka spotreba na prejazdene kilometre?
Auto z pozicovne bolo pouzite len na tuto sluzobku, na ziadne ine jazdy..teda co bolo tankovane, tak len na tuto sluzobku....

To auto si predpokladám požila z požičovne firma. Potom aj keď to bolo na služobnú cestu, spotreba a jej vyúčtovanie nebude podľa zákona 283/2003 podľa najazdených km. V tomto prípade sa to auto bude javiť, ako zaradené do majetku firmy a všetky náklady na PHM ako aj požičovné pôjde do nákladov firmy. Treba však vykázať, že auto najazdilo určitý počet km (bude to asi na faktúre z požičovne), aby spotreba PHM bola adekvátna najazdeným km.

Bolo by napr. podozrivé, keby sa požičalo auto na jeden deň, požičovňa by faktúrovala 100 prejazdených km a firma by si dala do nákladov PHM za 10.000 sk.
bui
02.05.06,08:37
a akym kurzom to mam prepocitat? kurzom nakupu PHM alebo dnom vyctovania sluzobnej cesty?
KEJKA
02.05.06,09:01
deň účtovného prípadu = deň vyúčtovania služobnej cesty. Použila by som kurzy z toho dňa, ktorý je uvedený na cesťáku.
Chobot
02.05.06,09:03
a akym kurzom to mam prepocitat? kurzom nakupu PHM alebo dnom vyctovania sluzobnej cesty?

Záleží od toho, ako budeš preplácať tieto doklady o nákupe zamestnancovi. Mal by si mu to uhradiť v tej mene, na aký je doklad vystavený. Vtedy budeš účtovať kurzom platným v deň zaúčtovania na nákladový účet.

Ak sa s ním však dohodneš, že mu to vyplatíš v SKK, tak na prepočet do SKK použiješ kurz zo dňa vyúčtovania cesty. Vtedy do nákladov u účtuješ len sumu v SKK.
bui
02.05.06,11:24
len si to ujasnim..
mam sluzobnu cestu konatela do Nemecka na 5 dni, autom z pozicovne.
Vypise sa cestak, kde bude
.... stravne 5 dni po 45 eur...k tomu 5 krat 40 perc. zo stravneho vreckove.
.....Ubytovanie mal zabezpecene..bez stravy..cize doklad z hotela nie je.
.....takze ak odchod bol 10.4. a prichod 15.4.....tak vyuctovanie bude napr. 17.4......
v internom doklade si zauctujem stravne a vreckove kurzom 17.4. v skk
.....potom mam doklad o kupe PHM
z 10.4. v Kc zaplatene osobnou kartou konatela,
13.4. v eurach zapl. v hotovosti,
14.4. v Kc zapl.v hotovosti,
a dalej v Sk,
blocky si prepocitam tiez kurzom zo 17.4.????nie kurzami dni nakupov?
a zauctujem to do spotreby na 501.alebo ako cestovne na 512?
........no a nakoniec dialnicna znamka v cechach...ta pojde do sluzieb na 518. Takze nie na 538 ani na 512...
bui
02.05.06,15:40
moze sa mi niekto kto robi zahranicne cestaky na to pozriet? prosim..
bui
04.05.06,05:51
nikto nie je odbornik na cestaky????
Chobot
04.05.06,09:05
len si to ujasnim..
mam sluzobnu cestu konatela do Nemecka na 5 dni, autom z pozicovne.
Vypise sa cestak, kde bude
.... stravne 5 dni po 45 eur...k tomu 5 krat 40 perc. zo stravneho vreckove.
.....Ubytovanie mal zabezpecene..bez stravy..cize doklad z hotela nie je.
.....takze ak odchod bol 10.4. a prichod 15.4.....tak vyuctovanie bude napr. 17.4......
v internom doklade si zauctujem stravne a vreckove kurzom 17.4. v skk
.....potom mam doklad o kupe PHM
z 10.4. v Kc zaplatene osobnou kartou konatela,
13.4. v eurach zapl. v hotovosti,
14.4. v Kc zapl.v hotovosti,
a dalej v Sk,
blocky si prepocitam tiez kurzom zo 17.4.????nie kurzami dni nakupov?
a zauctujem to do spotreby na 501.alebo ako cestovne na 512?
........no a nakoniec dialnicna znamka v cechach...ta pojde do sluzieb na 518. Takze nie na 538 ani na 512...

To stravné a vreckové je tak, ako si uviedol, kurzom 17. 4. na SKK, ak s vyplatením v SKK súhlasí aj konateľ a netrvá na vyplatení v ZM.

Obdobne by to moho byť aj s tým benzínom. Ak súhlasí s vyplatením v SKK, tak je to pre Teba jednoduchšie. V deň vyúčtovania to prepočítaš na SKK a vyplatíš mu sumu všetkých tankovaní v SKK. Interne to zaúčtuješ ako cestovné v SKK. Nepočítaj kurzom nákupov, pretože kurz prepočítavaš na deň vyúčtovania, kedy mu to vyplácaš. Takto znáša kurzové riziko on.

Ak by trval na vyplatení v cudzej mene, tak potom by si mu musel vyplatiť všetky bločky v CM a interne zaúčotvať kurzom dňa nákupu uvedenom na bločkoch.

Takže prvá možnosť sa mi zdá jendoduchšia.
bui
04.05.06,10:43
PHM.....interne to zauctujem ako cestovne? na 512?...nie na 501?..aj ked bolo pouzite auto z pozicovne?..teda ako keby sluzobne auto?...ide aj v tomto pripade o nahradu cest. vydavkov?

a este k tej dialnicnej znamke..neviem ci uctujes v podvojnom uctovnictve..no nie som si ista, ci to ma ist na 538 alebo na 518....

Dana

...ale aj tak moc dakujem
bui
23.10.06,20:16
PHM.....interne to zauctujem ako cestovne? na 512?...nie na 501?..aj ked bolo pouzite auto z pozicovne?..teda ako keby sluzobne auto?...ide aj v tomto pripade o nahradu cest. vydavkov?

a este k tej dialnicnej znamke..neviem ci uctujes v podvojnom uctovnictve..no nie som si ista, ci to ma ist na 538 alebo na 518....

Dana

...ale aj tak moc dakujem

pozeram si stare otazky, no tato mojaposledna zostala nezodpovedana, vie mi niekto poradit?
A este jedna otazka, DPH na vstupe pri fakture za pozicania auta ide do nakladov, nie je narok na odpocet.ak sa nemylim K tejto fakture som obdrzala aj pokladnicny doklad o zaplateni v hotovosti.To je ok, No obdrzala som este jeden pokladnicny blok na 400 sk, za to ze pracovnik pozicobne musel vyjst autom v nepracovny den....cize poplatok za vyjazd. na doklade nie je ziadna dph, len celkova prijata suma v hotovosti 400 sk. nemala tam by rozpisana aj dph, ked pozicovna je platca DPH...na fakture o pozicani maju dph vycislenu a k tomu dali pkladnicny doklad. no k tomuto druhemu PD nemam ziadnu fakturu (dan. doklad). A ak by tam aj bola dph vycislena bol by narok na odpocet DPH? Neplatilo by to iste ako pri prenajme?
Jozef I
24.10.06,06:06
pozeram si stare otazky, no tato mojaposledna zostala nezodpovedana, vie mi niekto poradit?
A este jedna otazka, DPH na vstupe pri fakture za pozicania auta ide do nakladov, nie je narok na odpocet.ak sa nemylim K tejto fakture som obdrzala aj pokladnicny doklad o zaplateni v hotovosti.To je ok, No obdrzala som este jeden pokladnicny blok na 400 sk, za to ze pracovnik pozicobne musel vyjst autom v nepracovny den....cize poplatok za vyjazd. na doklade nie je ziadna dph, len celkova prijata suma v hotovosti 400 sk. nemala tam by rozpisana aj dph, ked pozicovna je platca DPH...na fakture o pozicani maju dph vycislenu a k tomu dali pkladnicny doklad. no k tomuto druhemu PD nemam ziadnu fakturu (dan. doklad). A ak by tam aj bola dph vycislena bol by narok na odpocet DPH? Neplatilo by to iste ako pri prenajme?

No pozrel som si príspevky ohľadne tej zahr. služobnej cesty a musím sa priznať, moc mi to nesedí s tým účtovaním. Možno sa mýlim, ale prečo by sa náklady a všetky sprievodné výdavky spojené iba so SC mali účtovať na iný účet ako 512? Ak platí hotel v zahraničí, tak to nik neberie ako prenájom izby alebo nehnutelnosti, ale ide to na 512. Tak isto by som bral aj ostatné náklady. Je iné ak mám auto v majetku firmy a kúpim dialničnu nálepku v zahraničí a táto môže slúžiť aj pri ďaľších SC, tak tam kúpu nálepky naúčtujem na 538. Ale ak ju kúpim na auto z požičovne bola použitá len na SC, tak to bol nevyhnutný vedlajší náklad a dal by som to na 512.
Ešte k tomu phm. Ak bolo auto požičané na paušál, tak žiadne km sa na fakt. neuvedú a prístup k velkému technickému preukazu tiež nie je, čiže všetko čerpanie phm by som tak isto účtoval do nákladov na 512. Určite nie na 501, lebo to nie je moja spotreba mater.(phm), ale je to nutný vedlajší náklad na to aby som sa dostal tam kam chcem. Ak by som použil firemné auto, tak to na 501 samozrejme účtovať budem.

Čo sa týka tej fakt. z požičovne, ak poskytuje služby aj mimo prac. dní a má za to stanovenú cenu, tak mala byť súčasťou fakt. a malo by to byť aj s DPH podľa mňa vyčíslené. Ale toto mi pripadá len taká dohoda - dať chlapovi čo to auto priviezol, niečo naviac za to, že bol ochotný.