japil
03.11.14,21:13
Tweety
03.11.14,20:19
Neviem čo je íčko ale tzv. péčko, čo je § 141 ZP platí pre všetkých rovnako- Vyšetrenie ošetrenie, ktoré nebolo možné absolvovať mimo pracovného času.
Mila123
03.11.14,20:24
viem čo je Pečko ale Ičko , teda netuším.....
japil
03.11.14,20:33
tak prepáčte ide o tie P-cka
japil
03.11.14,20:35
unas to zamestnavatel vôbec neuzna a povie bud dovolenka alebo odpracovat,ako to teda mam riešiť
kopretinka
03.11.14,20:48
áno,máš nárok,ale asi si nepostrehol toto:
pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo prac.času.
Ak pracuješ na smeny,tak návštevu lekára si máš riešiť vtedy,keď nie si v práci.Máš predsa nejaký harmonogram smien,tak si vyšetrenie naplánuj podľa neho.Takže u teba je možné mimo prac.času.
Samozrejme,to neplatí,ak sa jedná o niečo akútne-bolesť zubov,horúčka a pod.....
japil
03.11.14,21:07
chcem to vedieť preto lebo u nas zamestnávatel nikdy neuznal dáky pragraf 141ZP chcem sa proti tomu postavit pretože ked ja dakde zabijem skoro 7 hodin u odborneho doktora v okresnom meste BB a mam utekat 60km do roboty tak to asi nie,a je mi jedno či robíme na smeny .chcem presne vediet ci máme na paragraf narok alebo načo je potom ten zakonik prace? Mame len ranú a poobednu smenu.Nemienim patit 7 eur za prednostne vysetrenie.Prepacte trochu som nastvaní .poviem To na rovinu ze sme sprosta slovac ktorá nevie bojovat za svoje prava vseobecne.A čo dalších 7 dní na deti.
kopretinka
03.11.14,21:15
prečítaj si ešte raz to,čo je červeným písmom.V ZP sa nepíše nič o tom,že tebe sa nechce ísť do práce po zabití celého doobedia u lekára.
Ale kľudne môžeš ísť štrajkovať a vybojovať lepšie podmienky.....
japil
03.11.14,21:27
Prepáčte ale nikdy som nebol nezamestnaný, mám odpracované 22 rokov ,nie je to veľa ,ale ak ma považujete za lenivca tak potom sorry potom patríte k dalším kapitalistickým vykoristovateľom.poznám firmy kde majú trojsmenú prevádzku a neriešia či nebolo možné vykonať vyšetrenie mimo pracovnom čase.a prajem vám dobre zdravie .A dovolenka je na oddych nie na navstevy u lekarov.takze mam smolu ze robím dvojsmenej prevadzke.
kopretinka
04.11.14,14:13
ja nie som kapitalista,ja tiež robím v dvojsmennej prevádzke,aj cez víkendy a sviatky.ja nemôžem za to,čo je napísané v zákonníku práce.Ak iný zamestnávateľ uzná aj celý deń aj keď vyšetrenie trvalo iba hodinu,je to jeho vec,on to platí.
japil
06.11.14,08:24
Sorry,dobre ale potom je to diskriminacia voci tým ktorý robia len ranné. Uvediem priklad,alebo jeden skutoční príklad bývam v ZH a išiel som na vyšetrenie do Bratislavy ,nemal som šancu sa normalne vratiť na poobednú kedže som prišiel okolo piatej aj tak to neuznaly vlastne v tejto firme nikdy v živote nikomu neuznaly P-čka.Tak potom je to ako.Ustal by som stým na súde.Ide oto bud mame na to narok všetci .alebo zakoník prace môzme rovno zahodiť.
veronikasad
06.11.14,10:09
Máš nárok na náhradu mzdy na nevyhnutne potrebný čas strávený vyšetrením alebo ošetrením v zdr.zariadení. Teda, ak si na vyšetrení v čase svojho volna, nemáš nárok na náhradu mzdy (platí v prípade, ak absolvuješ vyšetrenie doobeda a máš popoludňajšiu, alebo nočnú smenu)
kopretinka
06.11.14,10:14
jemu ide o to,že zamestnávateľ mu nepovolí ísť vtedy,keď má rannú smenu....u nás je to tiež tak.....
veronikasad
06.11.14,10:19
To sa mi nezdá. Ak by som bola objednaná na nejaké vyšetrenie niekolko týždňov, či mesiacov vopred a zrovna mi na ten čas "padne" smena - ak by ma zamestnávatel nepustil (včas mu to oznámim), tak na vyšetrenie pôjdem a dám podnet na Inšpekciu práce.
Iná vec je zneužívanie priepustiek, kedy si mnohí zamestnanci chcú volno vyčerpať, lebo na 7 dní majú nárok ...
kopretinka
06.11.14,10:21
veronika,my sme povinní nahlásiť takéto termíny vopred a podľa toho nám urobia harmonogram smien.....je to nespravodlivé,lebo tí,čo chodia iba na ranné,tak nemajú problém....
veronikasad
06.11.14,10:25
Skús napísať anonymný podnet na Inšpekciu práce - ak sú to naozaj vyšetrenia, ktoré potrebuješ. Harmonogram smien by sa mal robiť pred začiatkom mesiaca a termín vyšetrenia by som oznámila deň-dva vopred. Nech mi dokážu, že som o ňom vedela skôr.
Katy a R
06.11.14,11:09
máš na to nárok - ako všetci ostatní - len netreba zabúdať, že je to na nevyhnutne potrebný čas.
no a ak zamestnávateľ neuznáva (však nie si jediný, je to skoro všade) - tak máš v podstate tri možnosti.
- vykašleš sa na to - a budeš "držať hubu a krok"
- budeš si presadzovať svoje práva podľa ZP - ten musí dodržiavať aj tvoj zamestnávateľ ( napr tým podnetom na IP)
- "rozlúčiš sa" s takým zamestnávateľom a nájdeš si niečo iné
kopretinka
06.11.14,11:24
no oni nie sú takí blbí,veď na odborné vyšetrenie sa čaká 1-3 mesiace.....okrem toho robia aj tak,že ja poviem termín vyšetrenia dva dni vopred,a keď mám vtedy rannú smenu,tak mi ju zmenia na poobednú alebo dajú voľno a tú smenu mi presunú na voľný deň....je to nariadenie z vyšších miest,to nevymysleli u nás na prevádzke.....normálne to je v nejakých vnútorných predpisoch,či ako sa tomu hovorí...
japil
07.11.14,22:26
Dobre lenže u nas neplatí toto vobec a za dvadsat rokov nikdy nikomu neuznaly žiadne p-cka .tak potom naco sú v zákoníku prace .Už ma to bohove sere.
japil
07.11.14,22:45
Lenže škoda že väčšina Slovákov drží hubu ,keby tak vedely si otvoriť hubu aj v robote nielen v krčme, kde žerú každý den.
Katy a R
07.11.14,22:56
- veď aj ty len píšeš, že ťa to sere ... a nič iné ;) zamestnávateľ sa takisto musí brániť voči zneužívaniu - cvaká to z vlastného vrecka (tak sa mu nediv). ... však si normálne vybav, ak naozaj potrebuješ ošetrenie - na nevyhnutne potrebný čas! máš na to nárok zo zákona. (alebo tie ostatné možnosti potom....)
japil
07.11.14,23:01
Ja by som im to mohol aj polroka do predu nahlasiť aj tak to neuznaju.Vlastne za dvadsať rokov firmy to nikomu nikdy neuznaly .Ani len dake hodiny.Tak nahovno je ten zakoník prace.Takže ja cez týždeň nemávam žiadne volne dni .Mame 7,5-hodinový pracovní čas.Jeden týžden ranná ,druhý týždeň poobedna.a takto dookola celí rok. .Robime od pondelka do piatku.Sobota nedela nerobievame.Tak potom tí čo majú ramú majú vlastne výhody.Ja to nechcem zneužívať len ked mame na to narok ked sa dačo vyskytne zdavotný problem tak by to malo platit.U nás to neplatý aj keby vam vytrhly zuby maly bolesty. tak jednoducho si to musíte odracovať alebo dovolenka.Sú tyo obyčajný hajzly kapitalistický.