Tinaho
04.11.14,08:21
Poraďáci ahojte,

prosím Vás neviete mi poradiť, dobrú literatúru, web alebo odborníka, ktoré by pomohli pri stanovení kalkulácií.

Totižto obchodná spoločnosť sa rozhodla kúpiť výrobnú firmu. Táto firma účtovala v jednoduchom účtovníctve, takže o rozpracovanosti výroby sa neúčtovalo, nie sú stanovené kalkulácie. Teraz ma šéf požiadal, aby som našla "návod" ako stanoviť kalkulácie na výrobky. Priamy materiál, priame mzdy to sa bude dať určit, ale čo s ostatnou spotrebou?
Neviem akým smerom sa ubrať, takže každú radu si vážim.
Dáša_
04.11.14,09:08
no, myslím, že v prvom rade budete potrebovať nejakého odborníka z výroby, čo vám povie, čo skutočne do výrobku vstupuje, aké náklady. Nielen priamy material, ale podľa druhu výroby napríklad aj náklady na spracovanie odpadu, pomocné materialy....to je na dlho a na vela práce. Ale samozrejme, da sa zdolať. Len to treba všetko poznať a začať vyčísľovať
Tinaho
04.11.14,09:18
Nejaké podklady sú, písali si výrobné listy ručne, takže z toho by sa dalo vychádzať. Problém je, že nevieme ako pristúpiť k výpočtu správnej réžie.
Dáša_
04.11.14,09:22
a čo všetko by si chcela do nej zahrnúť?
Tinaho
04.11.14,10:02
Predpokladám, že by tam malo ísť nejaké percento miezd skladníkov, administratívnych pracovníkov, energie, možno časť odpisov. Neviem čo by tam ešte malo byť a hlavne ako stanoviť správne percento.
Dáša_
04.11.14,10:47
Príde na to, či skladníci pracujú iba pre výrobu, alebo existuje aj iná činnosť. Podobne ostatné vrátane telefónov, upratovačiek, vývozu smetí... Aké je správne % to nikto nepovie. Otázka je, aké je obhájiteľné. Tiež aj odpisy, ak sa jedná napríklad o haly, kde sa to vyrába, tak to je samozrejmé. Asi treba zobrať každý jeden náklad, ktorý vo firme je a začať posudzovať, či bez tohto nákladu môže alebo nemôže sa výrobok vyrobiť.
skovco
04.11.14,12:59
Suhlasim s Dasou ze je potrebne mat odbornika z vyroby ale az taka katastrofa to nebude. Treba podchytit najdolezitejsie, najvacsie naklady. Male nevyznamne polozky mozete ignorovat - zakon o uctovnitve par. 17 odsek 9 hovori, ze informacie musia byt vyznamne a prihliada sa na naklady na ich ziskanie, takze siahodlhe kalkulacie, ktore bude treba tyzdne prepocitavat kazdy rok nie su potrebne.

Taktiez som sa vela krat stretol s tym, ze sa islo iba na priame naklady - material + mzdy a danova kontrola s tym nemala problem - islo ale o vyrobu vo velkych seriach, takze hodnota rezie vo vyrobkoch na sklade na konci roku bola velmi mala. Takze zalezi na konkretnych podmienkach a na vyznamnosti jednotlivych poloziek nakladov.
Este samotny zakon o uctovnictve par 25 odsek 6 c1 hovori ze staci zobrat priame naklady "pri zásobách vytvorených vlastnou činnosťou priame náklady vynaložené na výrobu alebo inú činnosť, prípadne aj časť nepriamych nákladov, ktorá sa vzť
ahuje na výrobu alebo na inú činnosť".
Tinaho
05.11.14,05:32
Ďakujem za komentáre. Výrobná firma, ktorú budeme kupovať vyrába približne 10 druhov výrobkov, ale tieto výrobky sa vyrábajú na mieru, takže každý má iný rozmer (konkrétne sa jedná o markízy, garážové brány, siete proti hmyzu a pod.). Je potrebné stanoviť kalkuláciu na každý výrobok?