janavrbovska
04.11.14,11:26
Sme právnická osoba, ktorá v súčasnosti nie je platiteľom DPH. Od roku 2007 sme registrovaní na DPH ako nadobúdateľ podľa §7. Dňa 3.11.2014 sme požiadali o registráciu dobrovoľného platiteľa DPH podľa §4, odseku 2 zákona o DPH.

Aktuálne ideme kupovať kovoobrábací stroj od Švajčiarskej firmy, ktorá nám ho privezie zo Slovinska, kde je registrovaná pre DPH pod číslom SI35240261, z čoho vyplýva, že stroj nadobudneme z členského štátu európskej únie.

Bola som sa informovať na informačnom oddelení Daňového úradu Bratislava 5, ako máme postupovať pri registrácii a platení DPH, nakoľko by sme chceli následne požiadať o oddanenie (o vrátenie zaplatenej DPH) podľa §55.
Stroj totiž zaradíme do majetku firmy a budeme na ňom vyrábať a uskutočňovať zdaniteľné plnenia.

Pracovníčka na informáciách DÚ BA 5 nám oznámila, že ak nahlásime zahraničnému dodávateľovi IČ DPH podľa §7 a po dovoze stroja podáme daňové priznanie a zaplatíme daň podľa §7, nebudeme mať nárok na oddanenie (vrátenie DPH na vstupe) podľa §55, ods.1.

Z oddelenia služieb pre verejnosť Finančného riaditeľstva SR Banská Bystrica následne dostali opačnú odpoveď, že iba v prípade, ak zaplatíme podľa § 7 DPH na Slovensku, máme po následnej registrácii za dobrovoľného platiteľa nárok na oddanenie podľa § 55, ods. 1.

Nakoľko ide o dve protichodné odpovede, chcem poprosiť o vyjadrenie:
1. ktorá odpoveď je správna
2.ako máme postupovať, aby sme mali nárok na oddanenie v zmysle § 55.
Uvedený stroj má hodnotu 50 000 € bez DPH a majú nám ho dodať v priebehu tohto týždňa. Nevieme, či máme jeho kúpu stornovať, lebo DPH vo výške 10 000 € predstavuje pre našu spoločnosť neúnosné finančné zaťaženie, nakoľko sa v tejto činnosti (kovoobrávanie) iba rozbiehame.
Veľmi ďakujem za skorú odpoveď.



Som povinná vopred pred dodaním stroja oznámiť zahraničnému dodávateľovi IČ DPH, ktoré mi bolo pridelené podľa §7?
Mishok
04.11.14,13:01
Dodaný stroj si samozrejme samozdaníte (ako osoba registrovaná podľa §7) a DPH odvediete. Zaplatenú DPH si uplatníte ako súčasť obstarávacej ceny a zahrniete do odpisov. Následne môžete po registrácii podľa §4 odpočítať DPH
viažúcu sa na predmetný stroj (a upraviť odpisy) čo uvediete v priznaní k DPH ako odpočitanie dane pri rekgistrácii podľa §55 .

Vysvetlenie pracovníčky kt vám tvrdila ze takto vypočítanú a zaplatenú DPH si nemôžete odpočítať pri registrácii nie je správny (avšak taktiež nie je výnimočný)
Mishok
04.11.14,16:11
ano, ste povinna mu ho oznamit
janavrbovska
04.11.14,16:22
viete mi povedať aj prečo? čo by sa stalo, keby som im ho neoznámila? Nestačilo by len podať daňové priznanie a zaplatiť daň?
Mishok
04.11.14,16:44
paragraf 74 zakona o dph (obsah faktury)
a aj keby ste dph nemali tak tak podla paragrafu 7 by ste boli sa zaregistrovat teraz. (tovar nad 14000)
Mishok
04.11.14,16:46
cisto teoreticky ak by ste dph neuviedli a nadobudnutie by bolo do 14000 tak by vam zahranicny dodavatel vyfakturoval s dph. takto zaplatenu dph by ste nemohli ziadat podla paragrafu 55
janavrbovska
04.11.14,17:18
ja len preto, že už pred 2 týždňami nám poslali faktúru za 1. platbu a to bez DPH. Uviedli na nej iba ich - slovinské IČ DPH. A od nás žiadne IČ DPH nepožadovali...hmm (ináč celý stroj bez DPH stojí 50 000 €)
Mishok
04.11.14,17:26
ak je to zaloha, preddavok tak je to ok