luja5
04.11.14,12:40
Ahoj poraďáci,
existujú v zmysle našej platnej legislatívy "apartmánové byty", ktoré verejne ponúkajú realitné kancelárie? Nemám na mysli rozdiel medzi apartmánom a bytom a k tomu ani nehľadám odpoveď, ale ide mi o celý názov nehnuteľnosti "apartmánový byt". Pozná naša súčasná legislatíva taký typ nehnuteľnosti, alebo je to nejaký realitný mačkopes? Ako si vysvetliť zdôvodnenie od jednej RK v jednom článku nájdenom na internete (ale už z dávnejšej doby, preto ma zaujíma súčasný právny stav), že ide o byty, ale oficiálne sú vedené ako nebytové priestory?
Vďaka za relevantné odpovede, prípadne s odkazom na príslušné platné zákonné ustanovenie.
Chobot
04.11.14,12:20
Legislatíva také niečo nepozná. Podľa legislatívy je to jednoducho nebytový priestor, aj keď je možné v ňom bývať.

Má to aj svoje negatíva, niekde som čítal, že niektoré obce môžu robiť problém pri prihlasovaní na trvalý pobyt v takom "byte", lebo je to nebytový priestor, nie určený na bývanie.

Odborné články uvádzajú, že si to kupujú ľudia ako kancelárie s možnosťou bývania (pričom majú iný, riadny byt), resp. ako prechodné bydlisko v inom, či aj v tom istom meste. Na štandardné bývanie sa to nedoporučuje kupovať. Štandarným bývaním myslím obyčajného človiečika, ktorý si kúpi byt, má v ňom trvalé bydlisko a inú nehnuteľnosť nevlastní. Teda taký, kto potrebuje byt, nech si kúpi byt. Kto má peňazí nazvyš, bude poškuľovať po iných nehnuteľnostiach a takého môže zaujať práve apartmánový byt - napr. prerobený z nejakej výrobnej haly, alebo z priestorov bývalej firmy.

Aj na porade už bolo viac takých tém. Skúsim ich nájsť. Inak lepšie je vyhľadať si na nete, tam som o tom videl veľa diskusií a článkov.

Tu je tá téma na porade:

http://www.porada.sk/t243181-zvazujeme-kupu-nehnutelnosti-apartmanu-ktory-je-vedeny-ako-nebytovy-priestor.html
Ing. Ľubomír Janoška
04.11.14,12:22
Je to práve ten mačkopes, o ktorom píšeš - stavané ako nebytové priestory a hlavne skolaudované ako nebytové priestory, pričom väčšinou (vždy) nie je možná zmena uživania kvôli územnému plánu a podobne. Následne zariadené bytovým nábytkom. Dá sa tam vyspať aj si navariť, ale nedá sa tam nahlásiť trvalý pobyt.
Legislatívne to neexistuje, je to slang.
luja5
04.11.14,14:21
Ďakujem. Našla som na internete viac informácií, len boli staršie a o apartmánoch. Aktuálne dnes však RK ponúkajú nie apartmány, ale apartmánové byty, tak som si nebola istá, čo to má byť. Nemám prehľad v zmenách v tejto oblasti, dnes dokážu poslanci v jednom zákone prijať novelu aj úplne iného zákona, tak som si povedala, že radšej si to na Porade overím:). Ešte raz vďaka.
luja5
04.11.14,14:26
Ďakujem, potrebovala som mať legislatívnu istotu.
Inak skôr by som to nazvala "zavádzajúci" slang, ktorý neznalých záujemcov o byt môže dostať do nepríjemnej situácie.
Ing. Ľubomír Janoška
04.11.14,14:52
Ako sa už aj neraz stalo :(
luja5
04.11.14,15:15
Asi im už apartmány nejdú na odbyt, tak z toho vyrobili "byty". Robia reklamu na úžasne kvalitné bývanie v ponúkanom byte, čo všetko je v cene bytu (nie NP)... no nepodľahni cene bytu a nekúp to...:rolleyes::eek:... v inzeráte sa však nedočítam, že ide o bývanie v nebytovom priestore:rolleyes:.
misoft
04.11.14,15:48
A to si tí, čo to kúpia, neuvedomujú, akú slučku si na krk hádžu. Prihlásiť na TP sa nemôže (papierový bezdomovec), elektriku prihlásiť ako domácnosť nemôže (len ako NP), tak isto plyn, dane za nehnuteľnosť sú tiež iné. A keď sa toho bude chcieť zbaviť - malá možnosť.