Martina212
04.11.14,15:15
Triedna nášho syna mi na rodičovskom povedala, že mi nemôže poskytovať informácie, keďže ako zákonný zástupca je na zápisnom lístku (prihláške) uvedený jeho otec. Nie sme manželia, ale žijeme spolu a všetci máme rovnaké bydlisko.
Čím argumentovať, aby sa so mnou normálne bavila, akceptovala mnou písané ospravedlnenky a posielala informácie na môj mail?
veronikasad
04.11.14,14:25
si matkou dieťaťa ?
bodliak
04.11.14,14:28
Zákon o rodine:
§ 31
Zastupovanie maloletého dieťaťa
(1) Rodičia zastupujú maloleté dieťa pri právnych úkonoch, na ktoré nie je spôsobilé.

Zober si rodný list dieťaťa.
Je na zápisnom lístku miesto pre oboch rodičov ? Žiadaj dopísať aj seba - na základe predloženého rodného listu.
Ak nie je miesto pre oboch rodičov, s rodným listom v ruke sa odvolaj na zákon o rodine.
Chobot
04.11.14,14:29
AK si matkou dieťaťa, tak si zo zákona automaticky zákoným zástupcom dieťaťa. Treba to učiteľke len preukázať.
Martina212
04.11.14,14:38
ano, som jeho matka a rodným listom, ktorý v škole majú založený, som aj argumentovala... učiteľka odo mňa pýtala sobášny list...
ďakujem, že ste mi potvrdili, čo som si myslela, že sme obaja jeho zak. zastupcovia
dúfam, že budem v škole 'pochopená' a že s tým nebudeme mať žiadne problémy...
Chobot
04.11.14,14:41
ano, som jeho matka a rodným listom, ktorý v škole majú založený, som aj argumentovala... učiteľka odo mňa pýtala sobášny list...
ďakujem, že ste mi potvrdili, čo som si myslela, že sme obaja jeho zak. zastupcovia
dúfam, že budem v škole 'pochopená' a že s tým nebudeme mať žiadne problémy...

Nech učiteľka nevymýšľa, na to, aby si bola zákonným zástupcom nemusíte byť zosobášení. Nemá právo pýtať od teba sobášny list. Vzťah k dieťaťu preukazuješ rodným listom.
luja5
04.11.14,14:45
Vytlač si http://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/osza/metodika/18112013.pdf, vyznač červeným pre Teba to podstatné (je tam toho dosť o rodičovských právach vyplývajúcich zo Zákona o rodine, aj o právach rodičov, ktorí nie sú zosobášení...), daj triednej učiteľke a trvaj na svojich právach ako jedného z rodičov.
avalik
04.11.14,17:10
ano, som jeho matka a rodným listom, ktorý v škole majú založený, som aj argumentovala... učiteľka odo mňa pýtala sobášny list...
ďakujem, že ste mi potvrdili, čo som si myslela, že sme obaja jeho zak. zastupcovia
dúfam, že budem v škole 'pochopená' a že s tým nebudeme mať žiadne problémy...


Tá učiteľka ako mohla vyštudovať vysokú školu keď neakceptuje údaje z rodného listu?

Vezmime si situáciu, že otec dieťaťa má novú manželku. Takže tejto novej manželke podá učiteľka informácie o žiakovi na základe sobášneho listu (ktorý neobsahuje informáciu o dieťati) a vlastnej matke žiaka nie???

Ja by som išla za riaditeľkou a opýtala sa na spôsobilosť danej učiteľky učiť.
právnik-probono
04.11.14,17:25
Pani učiteľku nemá čo zaujímať sobášny list, deklatórnou listinou o rodičovských právach a povinnostiach toho ktorého rodiča je rodný list dieťaťa.

Právo na informácie o dieťati je súčasťou masy rodičovských práv a povinností, na ktoré majú právo obaja rodičia. Takisto podľa zákona o ochrane osobných údajov je možné žiadať školu o poskytnutie informácie, že aké osobné údaje tvojho dieťaťa spracúvava a v akom rozsahu. Ako zákonný zástupca dieťaťa môžeš tento rozsah spracúvávania osobných údajov obmedziť iba na nevyhnutné údaje spojené s evidenciou žiaka.
buchač
04.11.14,17:31
Pani učiteľku nemá čo zaujímať sobášny list, deklatórnou listinou o rodičovských právach a povinnostiach toho ktorého rodiča je rodný list dieťaťa.

Právo na informácie o dieťati je súčasťou masy rodičovských práv a povinností, na ktoré majú právo obaja rodičia. Takisto podľa zákona o ochrane osobných údajov je možné žiadať školu o poskytnutie informácie, že aké osobné údaje tvojho dieťaťa spracúvava a v akom rozsahu. Ako zákonný zástupca dieťaťa môžeš tento rozsah spracúvávania osobných údajov obmedziť iba na nevyhnutné údaje spojené s evidenciou žiaka.

Možno je pani učiteľka až priveľká katolíčka a vtedy všetky srandy a zákony idú bokom...;)
Katy a R
04.11.14,17:34
:mee: ďalší príklad - s akými nezmyselnosťami sa v škole stretneme!

učiteľka dostala nakázané - tak vykonáva!
tiež som tu pred časom písala, že tr učiteľka odmietla odovzdať koncoročné vysvedčenie, pretože vnučka nemala podpísanú riaditeľskú pochvalu od rodičov:eek::mad: