michal.bado75
04.11.14,15:49
Dobry den mal som nehodu kde som vinnik ja ale dohodli sme sa na spoluvine ale teraz neviem kedze on uz vie ze poistovna bude od neho poistovna vymahat peniaze ci z toho necuvne ale mam otazku kedze nemal aktualne pzp ci to mam dat na sud ci to bude brat ako vinika jeho pretoze nemal na ceste ani co robit za odpoved dakujem.
misoft
04.11.14,14:57
Ak si bol vinník a spôsobil si škodu - budeš musieť nahradiť.
Avšak môžeš v tom prípade súdne žiadať o spoluúčasť poškodeného, nakoľko používal vozidlo, ktoré podľa zákona nebolo zákonne poistené, teda nemalo čo na ceste hľadať. Takže i on má svoj podiel na škode. Teda porušil zákon 381/2001 §3 http://www.epzp.sk/pzp-epzp/_subory/ZakonPZP381.pdf Ako nepoistenému mu hrozí pokuta až vyše 3000€ http://www.najlacnejsie-pzp.sk/pzp-pokuty-za-neuzavretie/
michal.bado75
04.11.14,15:08
Ved jasne jemu pojde z mojej poistky dohodli dme sa na spoluucasti len ja mam uz vybavene vsetko okolo spoluucasti kde auto caka na opravu len ak zrazu urobi nieco take ze neuvedie na poistovni ze spoluucast aby mi poistovna nepovedala ze som chcel urobit podvod. Dakujem
misoft
04.11.14,15:11
Aký podvod? Ak si nahlásil poisťovni haváriu a škodu - ved si priznal. To že on nenahlási - asi vie prečo - nemá komu, ale peniaze by chcel. Neboj sa - poisťovňa to z tvojej PZP preplatí, začne zisťovať, kde je poistený a - ajhľa - nikde! Tak potom pôjdu už po ňom. Vtip je v tom, že sa zisťuje, kde je kto poistený a poisťovne komunikujú medzi sebou.
michal.bado75
04.11.14,15:32
Dakujem za odpoved.
fortunka
04.11.14,15:44
Ešte tak mimochodom, nám sa stalo, že sme mali nehodu a nemali sme PZP. S druhým účastníkom sme neriešili NIČ, ani sme ho viac nevideli. Z nejakeho "zdruzenia poistovni" alebo co (uz si to nepamatam, mozno dakto iny ano) nam prisiel list s vymahanim skody / resp. nasej casti. A bolo tam aj toto porusenie popisane. Cize ty si vybavuj svoje, on si bude svoje... :) My sme si svoju cast museli zaplatit tiez aj ked sme nemali kam nahlasovat udalost este.
právnik-probono
04.11.14,17:10
Ak ste sa dohodli na spoluvine, poškodenými ste obaja, takže udalosť je potrebné nahlásiť do vašej poisťovne ako aj do poisťovne druhého vodiča. Poisťovňa pri odškodnení prihliadne na podiel viny toho ktorého vodiča, tento percentuálne vyčísli (štandardne je to 50%) a následne poistné plnenie o toto percento poníži.

V prípade ak druhý vodič nemal v čase udalosti uzatvorené PZP (alebo mal na poistnej zmluve nedoplatok), plnenie poskytne asociácia poisťovateľov a tá si bude následne žiadať regres spoločne a nerozdielne od držiteľa/vlastníka dotknutého vozidla a jeho vodiča.



mimotemy

ad misoft: to, že vozidlo nemalo čo hľadať na komunikácii je síce pravdou, ale pri udalosti sa skúmajú objektívne a subjektívne znaky tej konkrétnej udalosti a tak skutočnosť, či bolo možné vozidlo prevádzkovať na pozemných komunikáciách alebo nie, je irelevantná. z tohto titulu nie je možné automaticky vyvodiť spoluzodpovednosť držiteľa a/alebo vodiča vozidla, ktoré nemalo platne uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

ad michal.bado75: Vašu otázku som obdržal aj do správy, avšak na otázky adresované do priečinku mojich SÚKROMNÝCH správ neodpovedám. SS sú určené pre mojich priateľov, zadávajúci majú otázky zadávať vo verejných sekciách - viď Etiketu poradu (misoft ťa určite fundovane poučí!)
bubkoch
04.11.14,17:31
lol, misoft prosim ta nevypisuj tu somariny ... co prispevok, to nezmysel ...
misoft
04.11.14,19:17
bubkoch: čo reakcia - blbosť od teba. Neradíš, len podžubuješ a spamuješ - pokračuj, to ti ide najlepšie.
bubkoch
04.11.14,19:48
ze prave ty mas tú drzost pisat o spamovani, uz som ti rap pisal, ze nemusis komentovat KAZDU otazku na porade, ty odbornik na teplu vodu :-DDD
a naco by som tu nieco pisal a opakoval sa, ked suhlasim s probonom ? ten ti jasne napisal kde je sever, hadam ho vidis :-)
misoft
04.11.14,21:06
Hľadím na juh - tam je teplejšie....
Okrem toho: vozidlo bez PZP (i keď v 100% stave) nemá čo hľadať na komunikácii - zákon o PZP.
Ďalej som písal, že poisťovne si overujú poistenie, pretože sa ony bavia medzi sebou ohľadom vyplatenia škody. A tam by zistili, kto je a kto nie je poistený. No potom by asi iná bila.... Tak ti píšem, aby si vedel, kde je juh.
bubkoch
05.11.14,07:02
ziadna ina by nebila ... to ci poskodeny ma platne PZP alebo nie, je irelevantne, a nema to na urcenie vinnika nehody a na plnenie poistovne vinnika ziaden vplyv ... poskodeny dostane plnenie a nikto od neho nebude chciet nic preplatit ... to ze moze dostat pokutu za neplatne PZP je ina vec, ktora ale s nehodou vobec nesuvisi ...
a ktore poistovne sa v tomto pripade bavia medzi sebou ked je len jedna (tá vinnikova) ? :-D