kira07
04.11.14,20:39
Ahojte, potrebujem poradit s nasledujucim pripadom - SK platiteľovi DPH dodáva tovar FR platiteľ DPH. Tovar sa však dodáva do FR. Tam zostane v sklade cca 2 týždne a následne sa prepravuje SK prepravnou spoločnosťou do tuzemska. Kde je miesto dodania tovaru? Dakujem za odpovede
mondes
04.11.14,20:35
Kde do FR sa tovar dodáva? Má na území FR slov. firma nejakú prevádzku? Tá slovenská firma má ič dph slovenské?
mondes
04.11.14,20:40
Miesto nadobudnutia tovaru

Miestom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi (§ 17 ods.1 zákona o DPH).

Ak nadobúdateľ objedná tovar pod identifikačným číslom pre daň, ktoré mu pridelil členský štát iný ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava, miestom nadobudnutia tovaru je členský štát, ktorý mu pridelil identifikačné číslo pre daň, ak nadobúdateľ nepreukáže, že toto nadobudnutie bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava (§ 17 ods.2 zákona o DPH). Ak nadobúdateľ preukáže, že nadobudnutie bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava, opraví sa základ dane v zmysle § 25 zákona o DPH.

P.S. Takže v Tvojom prípade miesto nadobudnutia tovaru je na SK:
kira07
04.11.14,20:43
Firma má slovenské IČ DPH a vo FR nemá žiadnu prevádzku. Tovar sa uskladnil vo FR u príbuzného, kým sa neprepravil ďalej na SK.
mondes
04.11.14,20:52
Takže tak, ako píšem nižšie, miesto nadobudnutia tovaru je na SK.
evuš
05.11.14,06:16
Takže tovar sa dodáva na Slovensko... samozdanenie urobíš, až keď bude tovar fyzicky prepravený na Slovensko...
kira07
05.11.14,07:18
Evus, samozdanenie som zamyslala spravit 15-ty den po mesiaci, kedy sa uskutocnila preprava - cize 15.ho decembra. Nakolko dodavatel - francuz nam vystavil fakturu za tovar v oktobri, avsak tovar opusti Francuzsko az v novembri, datum dodania by mal byt 15.december. Problem vsak je, ze Francuz nam vyhotovil fakturu s DPH s argumentom, ze tovar dodal do Francuzska (hoci na fakturu uviedol nase IC DPH) a vedel, ze tovar pojde dalej na SK.
evuš
05.11.14,07:20
Nech FA opravia - je zle vystavená !!! Je to dodanie tovaru s povinnosťou samozdanenia pre odberateľa
kira07
05.11.14,07:45
Napisala som mu nase argumenty. Uz raz sme to urgovali, ale nechceli to opravit s tym, ze miesto dodania je FR - preto som bola zmatena. Ak to neopravia, vytlacim si e-mail o upozorneni a prilozim si to ku fakture pre pripad kontroly. Co vsak s DPH? Rozmyslam, ze by som ju zauctovala do nakladov, resp. sledovala na osobitnom ucte 343 a vyziadala si ju z FR spat a zo zakladu dane spravim samozdanenie?