dusanpetras
20.10.04,06:26
Chcem predat svoj PC známemu - živnostníkovi. Nemám však o jeho kúpe žiaden doklad. Okrem toho ma známy žiada, aby som v rámci optimalizácie jeho nákladov spísal predajnú zmluvu a cenu PC "trošku zdvihol". Nebudú s tým problémy ? Do akej sumy môžem voľne predávať tovar, aby DÚ aj odo mňa nezačal žiadať nejaké potvrdenia ? ( - Ja som FO neregistrovaná na ŽÚ. )
vladan
20.10.04,04:52
Dušan, ty môžeš predávať za akú cenu sa ti zapáči. Ono je to v princípe tak, že ak niečo predáva občan (FO bez ŽÚ), tak tie peniaze, začo si kúpil ten tovar, ktorý chce predávať, už mu boli raz zdanené (napríklad v mzde). Ak by daňováci kontrolovali niečo, tak by to bol tvoj známy-živnostník, od neho by pýtali nejaký doklad o kúpe "už jeho" majetku.
Pekný deň
Janca
20.10.04,04:56
Nepredavala by som to nad 10 tis. Sk, lebo ten Tvoj kamarat by Ta musel nahlasit na DU, ze Ti vyplatil nezdanenych 10 tis. Sk a Ti by si si za tento nahodnehy prijem musel podat DP. Pozor na to.
Janca
20.10.04,04:57
Boze to je hrubka nie Ti ale Ty, sorry
elPi
20.10.04,04:59
Ná co by nebyuo !

Ak predávaš akékoľvek veci za, ktoré si nikdy nepoužíval na podnikanie alebo získavanie príjmov a za akúkoľvek cenu, z tvojej strany sú to vždy príjmy oslobodené a netreba nikomu nič dokazovať a dokladovať.
Avšak živnostník to musí mať pre prípadnú kontrolu dokladovo všetko v poriadku, takže odporúčam krátku kúpnopredajnú zmluvu.

Medzitým k ďalšiemu príspevku:
Napriek nahláseniu na DÚ to nebude zdaňované a nebudeš mať ani povinnosť podávať daňové priznanie, lebo je to príjem oslobodený!!
accad
20.10.04,04:59
Vy ako FO-nepodnikateľ predávate svoj osobný majetok, príjem za jeho predaj nepodlieha DzP. Spíšete kúpnu zmluvu podľa Občianskeho zákonníka, cena je vec dohodou. Vy nemusíte preukázať spôsob nadobudnutia. Pre kupujúceho je ale dôležité obhajiť prečo kupoval tovar za takúto cenu, ak tovar rovnakých parametrov mal v danom čase podstatne nižšiu cenu, napr. v bazare.
Ale aj to je zo strany daňovej kontroly komplikované, pretože musí dokázať neopodstatnenosť tejto ceny.
Žofia
20.10.04,17:14
No ja si myslím, že to, čo píše ELPi nie je pravda, lebo pre FO - občana je v DP kolonka príležitostné príjmy a myslím, že aj z predaja hnuteľných vecí a to patrí tam.
Treba len dúfať, že je to taká bezvýznamná vec, že po tom nepôjdú.
ekin
20.10.04,17:41
elPi má pravdu....predaj pc nepodlieha zdaneniu a nepatri medzi prilezitostne prijmy
Fajdy
20.10.04,17:41
Príjem z predaja hnuteľných vecí je pre občana oslobodený od dane s výnimkou osobného automoblu ak od jeho nadobudnutia neuplynul 1 rok.
katka
20.10.04,18:08
To Fajdy:

...to s tým autom ešte platí? V §9 odst.1d) je medzi oslobodeným príjmom,príjem z predaja hnuteľných vecí okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci,ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku,a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchod.majetku.Auto už asi zo zákona vypadlo a tak mi to vychádza,že ak aj auto predám ako FO-nepodnikateľ do roka,neplatím z príjmu daň.
Fajdy
20.10.04,19:09
Auto už vypadlo. Vďaka za upozornenie. :)
Žofia
20.10.04,20:13
Ďakujem a teším sa, že som nemala pravdu. Pred nedávnom som to riešila a strachovala sa.
profesional
30.12.11,18:49
Ty sice z toho dan nezaplatis.
Ale vidim tu inu stranku veci.
Ty sa vlastne budes podielat na spachani trestneho cinu tym zivnostnikom nakolko dojde k dokladovaniu minimalne z casti fiktivnej transakcie. To ti stoji za to?
Zita5
30.12.11,18:55
Ty sice z toho dan nezaplatis.
Ale vidim tu inu stranku veci.
Ty sa vlastne budes podielat na spachani trestneho cinu tym zivnostnikom nakolko dojde k dokladovaniu minimalne z casti fiktivnej transakcie. To ti stoji za to?

To sú príspevky 7 rokov staré :) a Ty reaguješ po 7 rokoch ....