lenka_mikusova
04.11.14,21:35
Dobry den. Potrebovala by som poradit ake mam naroky pri skonceni pracovneho pomeru po rodicovskej dovolenke.
V decembri mi konci rodicovska dovolenka. Kedze ma zatial zamestnavatel nevolal spat do prace, tak som sa telefonicky ozvala u mojej nadriadenej. Osobne sme sa stretli. (Podotykam ze pracujem v banke a v nasom meste su tri pobocky. Preto som sa chcela osobne stretnut s riaditelkou mojej pobocky aby som vedela ci je sanca ze budem pracovat na mojej pobocke, alebo ma preradia na inu). Vsetko sme zatial riesili iba ustne. Ona mi povedala ze miesto pre mna maju, nie sice rovnaku poziciu ako pred materskou ale naplnou prace podobnu. Lenze dve pobocky sa rusia (vratane nasej) a idu sa spojit do jednej a prestahovat sa do obchodneho centra. V nasej pobocke je momentalne pracovna a otvaracia doba od 8-16 v pracov.dnoch. V novovytvorenej pobocke bude otvaracia doba od 9-19 v prac.dnoch a od 10-18 cez vikendy. Riaditelka mi nevedela este povedat ako bude presne rozvrhnuty pracovny cas ale vraj to bude na zmeny, tak aby vysiel tyzdenny pracovny cas. Nakolko mam dve male deti, ktore navstevuju skolku, je pre mna takato zmena prac. casu neprijatelna. Dohodli sme sa, ze pouvazujem a zavolam jej ako som sa rozhodla. Telefonicky som jej oznamila, ze zial nemozem tu ponuku prijat a ona povedala ze to teda posunie na personalne aby vypracovali podklady k vypovedi. Zatial sa mi nikto neozval a cim viac nad tym uvazujem a citam na internete tak som zneistela, ci ma nahodou nebudu tlacit aby isla z mojej strany dohoda o ukonceni pracovneho pomeru.
V pracovnej zmluve mam uvedene miesto vykonu prace "konkretne mesto", nemam tam adresu pobocky. Cize po skonceni RD by ma mohli dat na ktorukolvek pobocku v nasom meste. Lenze teraz neviem, ci stahovanie pobocky vramci jedneho mesta je zmena miesta vykonu prace a teda ak s tym nesuhlasim tak mam narok na odstupne pri ukonceni pracovneho pomeru podla § 63 ods. 1 pism. b) bod 2 alebo § 63 ods. 2?
halenacka
04.11.14,20:40
Ja napríklad neviem, čo chystá tvoje personálne, takže ti (zatiaľ :D ) neporadím
veronikasad
04.11.14,21:24
1. Ukončenie rodičovskej dovolenky treba zamestnávatelovi oznámiť písomne - mesiac vopred.

2. Počas RD sa na teba vzťahuje zákaz výpovede, príp. ukončenie prac.pomeru môže zamestnávatel riešiť až keď nastúpiš do práce, pokial sa nedohodnete na ukončení prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP.

3. Ak máš v prac.zmluve miesto výkonu práce sídlo pobočky banky (adresu), zmena môže nastať len obojstranne podpísaným Dodatkom k pracovnej zmluve, alebo Dohody o zmene prac.zmluvy. V prípade že so zmenou nesúhlasíš, je to dôvod na ukončenie prac.pomeru výpoveďou v zmysle § 63 odst. 1 písm. b) ZP (org.dôvody) s nárokom na odstupné. Nepodpisuj dohodu o skončení prac.pomeru, v ktorej nebude uvedený výpovedný dôvod, ani sama o skončenie prac.pomeru dohodou nežiadaj.
lenka_mikusova
05.11.14,08:58
Dakujem za rozsiahlu odpoved. Ale asi v mojom pripade sa nebude dat uplatnit bod 3, ktory uvadzas, kedze v zmluve mam napisane miesto vykonu prace Prievidza a pobocka sa stahuje vramci Prievidze. Citam zakonnik prace a som z toho viac dopletena ako predtym. Chcem sa len pripravit na zamestnavatela dopredu, aby som bola informovana o moznostiach a zakonnych povinnostiach a aby som aj ja neurobila hlupy krok. Ja som totiz mala z nasho rozhovoru s nadriadenou pocit, ze z dovodu ze mi nevyhovuje novy pracovny cas na novej pobocke (kedze si neviem zariadit kazdodennu nahradu za mna pri vyberani deti zo skolky. Manzel to tiez z prace nestiha, casto chodi na sluzobky a svokra zdravotne na tom nie je dobre) nemam narok na vypoved z ich strany este aj s odstupnym. Myslela som si ze oni budu chciet aby som odisla dohodou. A ked mi povedala do telefonu, ze posle info na personalne aby pripravili papiere na vypoved, tak som nevedela co mam teda cakat.
Nevies nahodou ci staci zamestnavatelovi iba oznamit, ze sa mi konci RD, alebo tam musim uviest aj ze sa chcem vratit do prace?
Som z toho trochu nervozna, lebo neviem kedy sa mi z personalneho ozvu a nechcem dopredu robit zbytocne paniku a obvolavat centralu a zaroven nechcem zmeskat povinnost oznamenia ukoncenia RD, ktora mi konci 19.12., takze uz mam len par dni na to.
Vopred dakujem za odpoved. ;)
veronikasad
05.11.14,10:23
Oznám písomne ukončenie RD a nástup do práce. Ak máš nevyčerpanú dovolenku, požiadaj o čerpanie dovolenky hneď po skončení RD. Uvidíš ako sa situácia v banke vyvinie, ak by si končila dohodou a išla na UP, nečerpaj celú dovolenku, nechaj si preplatiť, výrazne ti to ovplyvní dávku v nezamestnanosti.
lenka_mikusova
05.11.14,11:30
Vdaka za cenne rady