Jurajm
05.11.14,07:59
Stavat RD s bytmi na prenajom ako PO, alebo ako FO a potom previest na PO (sro), alebo stavat aj prenajimat ako FO, alebo nejako inak poradite? Z pohladu dani, odvodov, vratenia DPH pri kupe materialov, atd. Stavat neplanujeme na kluc (zadat stavbu jednej firme), ale tak trochu svojpomocne – zaplatenim stavbyveduceho, ktory dohliadne na dodavku materialu a pracu jednotlivych partii zivnostnikov, ktorych vyberieme.

Sme 2 manzelske pary (manzelky su na materskej, chlapi celkom dobre zamestnani), ktore uz kupili pozemok. Chceme tu stavat RD so 4 bytmi (2-izb) - zo zaciatku na prenajom, neskor po 20 rokoch pre deti ked odrastu, pripadne na predaj.

Vdaka za rady

S pozdravom
JM
taiko
05.11.14,07:06
taiko
05.11.14,07:07
to chcete cele zafinancovat, ci to riesite formou uveru?
buchač
05.11.14,07:13
Tai...tomu sa hovorí aj inak.
Ojeodrb jak vyšitý,kua...!!!
Ešte aj nákladné auto nech si kúpia na firmu...lacnejšie to vyjde.

Kua, postaví sa celej famíli dom s bytmi. Následne sa tie voľné dajú do prenájmu.
Zárobok jak sviňa...

Do rúk nakydať a nepustiť k vode....
taiko
05.11.14,07:18
a co je na tom zle? Ja v tom ziadny podvod ani krivotu nevidim. Do nakladov si nemozu podla mna dat, co nebudu vyuzivat na podnikanie. ALe na to su tu ini machri aby to zadavatelovi vysvetlili
pepa78
05.11.14,07:44
podstatné je že klasifikovať rodinný dom ako rodinný dom môžeš len do počtu troch bytových jednotiek...potom to už je stavba bytového domu so všetkými byrokratickými postupmi...
Jurajm
05.11.14,08:22
uvidime ako to pojde
buchač
05.11.14,08:23
Môj názor sa ale v podstate aj tak nemení.

Považujem to proste za odrb a fertig !
---------------------------------------------

Vezmime si tých všeliakých,čo z domu podnikajú. Stačí im kľudne PC a funguje.
Lenže ak podniká z domu, tak má možnosť na vymoženosti, ktoré ale bežne môžu využívať aj iní členovia domácnosti...príkladne WC, kúpeľňa, televízor, pripojenie na net....atď.
-------------------------------------------------
Lebo nevidím dôvod, že by si nemohol prenajať niekde miestnosť a túto si dávať so všetkým naokolo do nákladov.
Proste jednoznačne odčleniť podnikanie od súkromných záležitostí.
Lenže to je iná káva, nedalo by sa odrbávať.....či ?

Chápeme sa ???
Jurajm
05.11.14,08:25
Neviem co je na tom zle, sa len snazime v ramci zakona to realizovat pre nas co najvyhodnejsie...
Jurajm
05.11.14,08:28
Vdaka za info, to som nevedel. A bola by cesta ako sa vyhnut tej administrative spojenej s bytovym domom tak, ze jeden byt by sme klasifikovali ako obchodny priestor pripadne apartman na prechodne ubytovanie? Alebo neviem co... Vdaka za radu.
taiko
05.11.14,08:41
presne to si myslim. V ramci zakona a nikomu tym nebude uskodene. Budu sa odvadzat dane, odcitaju sa len naklady na podnikanie, nehnutelnost sa bude odpisovat. atd atd
To, co buchy popisujes, by sa ani nedalo. Su na to prisne pravne a danove predpisy a danovaci im podla mna nic nedaruju zadarmo. Myslim, si ze nevies poriadne o com hovoris a teda je trochu scestne, ked ich uz hned z odrbavania obvinujes.
taiko
05.11.14,08:42
vela stastia prajem a bolo by fajne, keby ste sa priebezne podelili s informaciami, ako ide stavba a aku financno/danovo/pravnu konstrukciu nakoniec zvolite
Benko
05.11.14,09:33
Jednoznačne sro a plátca dph a žiadny odrb v tom nevidím. A samozrejme nezabudni na kvalitný podnikateľský zámer.
marjankaj
05.11.14,10:17
Ale ak nebude nájomné fakturovať s DPH, tak si nemôže uplatniť DPH na odpočte. A zaujímavá je aj výška nájomného, či bude obvyklá.
Dadanuška
05.11.14,11:30
Ak by ste to chceli stavať ako PO budovu budete po novom odpisovať 40 rokov. Ak budete byty prenajímať FO nemôžete si "vracať" DPH. Ak ju po 20 rokoch budete chcieť predať bude to zdaniteľný príjem. Oslobodená od dane z príjmu je len FO ak nehnuteľnosť vlastní 5 rokov, alebo ak je nehnuteľnosť 5 rokov po vyradení z majetku firmy. Okrem toho Vám pri kolaudácii môže daňový úrad skontrolovať, či máte na všetok materiál a prácu faktúry. Na kompletne všetok materiál budete potrebovať certifikáty. A nezabudnime na daňovú licenciu každý rok pri sro.
marjankaj
05.11.14,11:36
Už len tá úvaha o oslobodení DPH na osobné účely je scestná. Je jedno cez koľko firiem to premelie.
buchač
05.11.14,11:48
Jurajm (Dnes 10:25) Neviem co je na tom zle, sa len snazime v ramci zakona to realizovat pre nas co najvyhodnejsie...
-------------------------------------------

Veď to, tie naše zákony.......
-------------------------------------------

Príklad dám zo svojho okolia, no nebrať ako závisť alebo niečo podobné...proste len realita.

Jeden maník má obchod s pánskym oblečením v nákupnom centre.
Pred panelákom BMW X5, Hundayi, syn má WV Golf...neďaleko postavenú vilu.
Minulého roka si dal byt do poriadku a ani sa netajil, že to ide na vrub firmy...ešte sa ma pýtal, či nemám bločky......atď.
Zamestnanci zo 2-3 s minimálnou mzdou ťahajú 12-ky...minule sa mi majiteľ sťažoval, že im musí ešte aj lístky na stravu dávať...
---------------------------------------------

Je to kurevčina....tie naše zákony.
---------------------------------------------

POZNÁMKA :
Hej,dá sa mi oponovať, že prečo ja nepodnikám...že aj ja by som mohol takto využívať. Áno, priznám, aj ja by som využíval....
Lenže na druhej strane, ak by každý iba podnikal, kto by potom robil ? Teraz je štát v sračkách, potom by bol už úplne v prdeli.