matka30
05.11.14,08:18
Keby sa mate stat platcom dph z dovodu, ze pracujete pre firmu ako zivnostnik a mate teda dost vysoky prijem a na druhej strane mate moznost vratit sa do normalneho pracovneho pomeru, co by ste si vybrali ? a preco?
taiko
05.11.14,07:33
nejak sa mi zda, ze si pomiesala hrusky s jablkami. Ako to spolu suvisi, ci si zamestnmanec, alebo platca DPH?
matka30
05.11.14,07:36
ak zostanes zivnostnik, tak ti hrozi, ze budes platca dph /ak prejdes na normalny prac. pomer, tak budes obycajny zamestnanec a nebudes mat tolko povinnosti ako keby zostavas na zivnost a riesis celu agendu okolo dph...tym som chcela poukazat na to, ze to cele moze byt administrativne narocne...aky je tvoj nazor?
veronikasad
05.11.14,07:38
V akej oblasti podnikáš ? Účto si doteraz robíš sama ? Akú mzdu ti ponúka zamestnávatel ?
mondes
05.11.14,07:38
No záleží, koľko by som ako zamestnanec zarobila. Ak by som bola s platom zamestnanca spokojná, tak určite by som si vybrala túto možnosť. Ako SZČO je potrebné viesť účtovníctvo, robiť daňové priznanie a ak prekročí obrat, tak aj priznanie k DPH. No je s tým viac práce a ak to nezvládne sám, musí si nájsť účtovníčku a to sú ďalšie náklady. A ako zamestnanec má pokoj a papierovačky robí zaňho zamestnávateľ.
veronikasad
05.11.14,07:41
Účto robím 11 rokov na živnosť a nemenila by som (pre mňa to bolo správne rozhodnutie) všetky ponuky zamestnať sa na pracovnú zmluvu som odmietla...
KEJKA
05.11.14,07:47
ak praciješ pre jednu firmu ako živnostník, tak je to len skrytá forma zamestnania, Zväčša do nej nutia "zamestnávatelia", takže ak je možnosť prejsť na HPP, tak radšej to ako zostať SZČO a k tomu aj platiteľ DPH.
Pravidlá pre registráciu sú rovnaké aj pre SZČO aj pre sro.
taiko
05.11.14,08:06
no ja si myslim, ze to vyrazne zavisi od toho, kolko zarobis ako zamestnanec, pretoze 49 790 € je uz dost velky rocny obrat. Osobne si myslim ze ta volnost za nejhake tie administrativne naroky stoji.
matka30
05.11.14,08:14
veronika to mozno preto, lebo si uctovnicka :-))) ani ja to nevidim tak komplikovane, ale pre osobu neuctovnika to moze znamenat nejake tie komplikacie a administrativu navyse....
veronikasad
05.11.14,08:21
Zamestnanie aj živnosť má svoje pre aj proti. U mňa prvoradou výhodou pri svojej práci je volný pracovný čas (kanceláriu mám doma) - nevýhodou strata súkromia ... A pri živnosti treba myslieť aj na zadné kolieska (dôchodok) - o pár mesiacov dovršim dôch.vek a obdobie podnikania mi značne "pokazilo" priemerný osobný mzdový bod ...
taiko
05.11.14,08:38
dufam, ze spravne chapem zadavatelku a ze teda ide presiahnut obrat 49 790 € . Neviem presne vypocitat cisty prijem z tej zivnosti, ale sa mi nejak vidi, ze to bude podstatne viac ako normalne byva z HPP