AGRO
26.04.06,21:27
Dostali ste v týchto dňoch žiadosť o oznámenie údajov do Soc. poisťovne ?
Treba oznámiť :
- OKEČ
- priemerný počet zamestnancov
- priemerný počet zamestnancov , vykonávajúcich rizikové práce

nie je mi tam jasné - zamestnancom na účely úrazového poisteniaje aj FO, ktorá vykonávala práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo prac. pomeru.

Mám si to vysvetliť tak, že zistím každý mesiac v dannom roku koľko bolo dohôd a spravím aritmetický priemer počtu zamestnancov ?

Mzdy sa vo firme robili ručne, ako ísť na to aby som si to zjednodušila ?
Ja som vo firme ešte nerobila a neviem z čoho to vytiahnuť.
Janka6685
27.04.06,14:31
Práve som dostala do ruky toto oznámenie.

Tiež by ma zaujímalo, či priemerný počet zamestnancov zistím aritmetickým priemerom?
Janka6685
27.04.06,14:33
Práve som dostala do ruky toto oznámenie.

Tiež by ma zaujímalo, či priemerný počet zamestnancov zistím aritmetickým priemerom?

To je tak, keď najprv poviem/napíšem a potom si prečítam, že áno, zisťuje sa to aritmetickým priemerom. Píše sa o tom vo vysvetlivkách.
bodliak
27.04.06,15:35
A tiež ste to dostali s rodným číslom v adrese ?!?! (ak ste SZČO)


Navyše, v úvodnom liste máte všetky údaje, ktoré chcú vypísať na návratku. Keby tú sprostú nálepku dali na druhý papier...
AGRO
27.04.06,18:35
za SZČO ešte neprišiel list, zatial len za s.r,o,
Janka6685
27.04.06,19:50
Rodné číslo v adrese nie je. Hlbšie pod adresou je len IČZ a IČO. A v úvodnom liste nie sú všetky údaje, ktoré požadujú. Posielali rôzne listy pre SZČO? Asi to nemajú predpísané a každá pobočka si robí po svojom.
ajobs
27.04.06,21:12
Je to potrebné urobiť do 15. mája 2006. :)
bodliak
27.04.06,21:21
Rodné číslo v adrese nie je. Hlbšie pod adresou je len IČZ a IČO.

Mne prišiel list, kde je v adrese prvý údaj
IČ Zamestnávateľa
Meno Priezvisko Rodné číslo
a zvyšok adresy.

No a na druhom liste okrem uvedených údajov vypĺňam navyše len OKEČ a tie priemerné počty zamestnancov.

Ako keby doručovateľka roznášala podľa rodných čísel...
laudvili
28.04.06,05:16
Ahoj!
Volal som do SP ohľadne aritmetického priemeru zamestnancov a nevedel imi povedať.Na budúci týždeň majú ísť na školenie.
Janka6685
28.04.06,08:16
Stačí to urobiť do konca roka. :)

No neviem, lebo ja tam mám napísané, že si dovoľujú požiadať ma, aby som im pripojenú návratku zaslala do 15. mája 2006.

Veď na tom nie je nič hrozné...vypíšem pár čísel, názov zamestnávateľa, adresu, dátum, opečiatkujem a podpíšem, pošlem a hotovo...:rolleyes:
Boneta
28.04.06,10:29
vo vysvetlivkách píšu... Rizikové práce vyhlasuje regionálny hygienik. Poraďte, ktoré práce sú rizikové, alebo, kde tento zoznam hľadať.
Dada
28.04.06,11:37
Kto vlastne priraďuje OKEČ? Zamestnávateľ si ho sám určuje z daného číselníka?
Dada
28.04.06,11:38
vo vysvetlivkách príšu... Rizikové práce vyhlasuje regionálny hygienik. Poraďte, ktoré práce sú rizikové, alebo, kde tento zoznam hľadať.

To by aj mňa zaujímalo. :p
AGRO
28.04.06,17:41
Ja keď som nevedela OKEČ našej firmy volala som na Štatistický úrad do Bratislavy a tam mi ho povedali.
AGRO
28.04.06,17:42
Treba to zaslať do 15. mája 2005
danica
28.04.06,18:02
Treba to zaslať do 15. mája 2005
Omyl, chybyčka se vloudila do 15. maja 2006...
sklenkova
28.04.06,18:33
OKEČ by mal byť uvedený v zákone 552/2002Z.z-príloha-je to napísané vo vysvetlivkách,čo sa týka rizikových prác tie majú byť 514/2001Z.z. za každý rok zvlášť. Ja som tam svoje OKEČ nenašla.
abel
28.04.06,18:47
ajobs
01.05.06,10:03
No neviem, lebo ja tam mám napísané, že si dovoľujú požiadať ma, aby som im pripojenú návratku zaslala do 15. mája 2006.

Veď na tom nie je nič hrozné...vypíšem pár čísel, názov zamestnávateľa, adresu, dátum, opečiatkujem a podpíšem, pošlem a hotovo...:rolleyes:

Janka, máš pravdu, je to do 15.5.2006, nejak som to nedočítal do konca,opravujem aj predchádzajúci príspevok.
Lubaba
01.05.06,17:02
:confused:
OKEČ by mal byť uvedený v zákone 552/2002Z.z-príloha-je to napísané vo vysvetlivkách,čo sa týka rizikových prác tie majú byť 514/2001Z.z. za každý rok zvlášť. Ja som tam svoje OKEČ nenašla.

Ahoj, a kde si to svoje OKEČ v 514/2001 nenašla, v ktorom §, nemôžem to nájsť, dík
ewap
02.05.06,07:50
Veď na tom nie je nič hrozné...vypíšem pár čísel, názov zamestnávateľa, adresu, dátum, opečiatkujem a podpíšem, pošlem a hotovo...:rolleyes:[/QUOTE]


Plne s tebou súhlasím, len prosím ťa, poraď, kde nájdem tie rizikové práce.
anet
02.05.06,07:54
Veď na tom nie je nič hrozné...vypíšem pár čísel, názov zamestnávateľa, adresu, dátum, opečiatkujem a podpíšem, pošlem a hotovo...:rolleyes:


Plne s tebou súhlasím, len prosím ťa, poraď, kde nájdem tie rizikové práce.[/quote]

No toto aj mna trapi. Napisane je ze rizikove prace vyhlasuje regionalny hygienik, viem ze su to prace zaradene v 3 a 4 skupine, nasla som internetove stranky Regionalneho uradu verejneho zdravotnictva ( http://www.ruvzdk.sk/linky.html) mojho regionu, len tie rizikove prace tam nejako vypisane nemaju.:(
blondy
02.05.06,08:28
možno toto niekomu pomôže:

http://www.obcan.sk/Default.aspx?catID=13&eventID=971

tam na konci je trošku popísané o kategóriach
ZuzanaP
02.05.06,08:49
My sme zaraďovali zamestnancov podľa tohto.
Dada
02.05.06,09:00
My sme zaraďovali zamestnancov podľa tohto.

OK, že ste si zaradili zamestnancov podľa tej tabuľky. Ale ako ja zistím, či hluk, alebo prach presahujú stanovené normy? Veď to treba nejako odmerať. :D
Ako to my na ekonomickom odmeriame? :D
ZuzanaP
02.05.06,09:08
My pracujeme v práčovni (zohľadňovali u nás chem. faktory) a nám to odmerali hygienici.

V takýchto veciach nám radí náš bezpečnostný technik.
Dada
02.05.06,09:13
My pracujeme v práčovni (zohľadňovali u nás chem. faktory) a nám to odmerali hygienici.

V takýchto veciach nám radí náš bezpečnostný technik.

Ste zavolali hygienikov? Platí sa za to niečo? Vieš niečo bližšie k tomu napísať?
ZuzanaP
02.05.06,10:40
Nevybavovala som to, ale aspoň niečo: sme z PB a odber vzoriek ovzdušia, vody nám bral Regionálny úrad verejného zdravotníctva zo Žiliny. Napísali sme im objednávku, prišli, odobrali vzorky, vyhodnotili a poslali faktúru. Stálo to okolo tri tisíc, kde bolo zahrnuté odobratie vzoriek, vypracovanie hodnotenia a cesta. Tento výsledok sme oznámili na reg. úrad verej. zdrav. tu v PB a požiadali o prehodnotenie rizikových faktorov. Z RUVZ nám prišla odpoveď, že nás zaraďujú do takého a takého stupňa.

Keby si si zavolala na RUVZ vo Vašom meste, určite by ti hygieničky poradili.
IvkaH
02.05.06,10:52
Máme stavebnú firmu. Do akej rizikovej skupiny zaradiť zamestnancov, iste ste to niekto už riešili, poraďte. Vďaka.
Dada
02.05.06,11:11
No my máme stolársku dielňu. Volali sme na RUVZ, tak nám poradili, že si treba vyžiadať tie merania.
IvkaH
02.05.06,11:19
No to je super !!! Kto zasa toho všetko vymýšľa ? To nevedia proste na to urobiť nejakú tabuľku, dať to napr. ako prílohu k oznámeniu (alebo na webstránku SP) a vyhľadaj sa? Zase sa potrebuje niekto nabaliť !
bezradná
02.05.06,13:05
My pracujeme v práčovni (zohľadňovali u nás chem. faktory) a nám to odmerali hygienici.

V takýchto veciach nám radí náš bezpečnostný technik. My máme zmeraný hluk a mne to vychádza, že by sme mali byť zaradení do skupiny 3. Nám to ale merali v roku 2001 a ani nie hygienici ale cez súkr. firmu, takže to možno ani nie je platné. A tu už prichádza aj tá druhá záležitosť s doplnkovým dôchodkovým poistením a povinnosťou zamestnávateľa prispievať za zamestnanca, ktorý je zaradený do riz. skup 3-4. Stretli ste sa niekto s týmto problémom?
Viem, že je to aj trochu mimo témy kvôli DDP ale naozaj ma to zaujíma, či mám zapísať prev. robotníkov do kolónky zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce?!
monikago
02.05.06,13:17
Dostali ste v týchto dňoch žiadosť o oznámenie údajov do Soc. poisťovne ?
Treba oznámiť :
- OKEČ
- priemerný počet zamestnancov
- priemerný počet zamestnancov , vykonávajúcich rizikové práce

nie je mi tam jasné - zamestnancom na účely úrazového poisteniaje aj FO, ktorá vykonávala práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo prac. pomeru.

Mám si to vysvetliť tak, že zistím každý mesiac v dannom roku koľko bolo dohôd a spravím aritmetický priemer počtu zamestnancov ?

Mzdy sa vo firme robili ručne, ako ísť na to aby som si to zjednodušila ?
Ja som vo firme ešte nerobila a neviem z čoho to vytiahnuť.



chcem sa spytat, ze preco riesite, kto kam patri do akej rizikovej skupiny, ked v prilozenom liste od SP, pisu, ze SP si sama zaradi firmu do triedy podla OKEČU, preto od nás vyžaduju tento kod, teda, ja som to tak pochopila
a do bodov 4 a 5 zapisujem tie iste cisla ako v bode 2 a 3, aj tak ked sa stane nejaky uraz, tak to vysetruju ako "tazky zlocin", tak co sa budem s tym trapit, aj tak budu chciet nove udaje a podobne papierove zalezitosti
a sami nevedia, co s tymito dotaznikmi budu robit, takze posta zase na nas zarobi

http://www.infostat.sk/ELIS/RES/okec.html - tuto najdete aktualny OKEČ
evae
02.05.06,14:35
my mame tiez stavebnu firmu a tiez mi to doslo dnes. ked nad tym porozmyslam, vobec mi nevychadza, ze by sme boli rizikovy.... ale zas na druhej strane, ked som citala ten prilozeny zakon, asi by som si mala dat spravit nejaky prieskum. avsak, pochybujem, ze mi sem hygienici nabehnut do 15teho....
Janka6685
02.05.06,14:45
Ja som si spomenula, že keď sme za zamestnávateľa vypisovali registračný list do soc. poisť., bola tam kolónka OKEČ, kde nám pracovníčka soc. poisť. poradila napísať číslo 93 020. Teraz som si to odkontrovala na stránke infostat a našla som, že pod týmto číslom sú kadernícke a kozmetické služby. Tento zamestnávateľ však prevádzkuje strážené parkovisko:eek: :confused: . Tie čísla sa menili, lebo sa mi to nejako nezdá?

Ináč, kam by ste zaradili strážnikov parkoviska?
evae
02.05.06,14:50
http://www.infostat.sk/ELIS/RES/5501_ijk.html#74

pozri sem, by som to dala bud to ine sluzby pre pozemnu dopravu, alebo ine obchodne sluzby
Janka6685
02.05.06,14:56
http://www.infostat.sk/ELIS/RES/5501_ijk.html#74

pozri sem, by som to dala bud to ine sluzby pre pozemnu dopravu, alebo ine obchodne sluzby

Ďakujem.

Čo ak sa rozhodnem pre zlé OKEČ?
evae
02.05.06,14:57
tak mozno by som skusila zavolat na statisticky urad, hadam budu vediet poradit. ja osobne som tiez v stavebnictve hladala moznosti, nasla som ich milion, tak som dala jednu, ktora zhruba zhrnala moje poziadavky.
m.hladka
02.05.06,15:00
Aj tak sa da pomôcť: V programe "Mzdy MRP" je OKEČ (Nastavenie - Identifikačné údaje - Právna forma) a tam je podrobný zoznam profesii - kódy.
Melnick
02.05.06,15:07
Je to potrebné urobiť do 15. mája 2006. :)

Je potrebné to urobiť aj v prípade,že ma neoslovili?:confused:

To asi idú dvíhať % urazového poistenia.:mee:
evae
02.05.06,15:07
pokial viem, tak to nevyslo v zakone. som to doteraz brala ako formu statistiky.
anet
02.05.06,15:22
chcem sa spytat, ze preco riesite, kto kam patri do akej rizikovej skupiny, ked v prilozenom liste od SP, pisu, ze SP si sama zaradi firmu do triedy podla OKEČU, preto od nás vyžaduju tento kod, teda, ja som to tak pochopila
a do bodov 4 a 5 zapisujem tie iste cisla ako v bode 2 a 3, aj tak ked sa stane nejaky uraz, tak to vysetruju ako "tazky zlocin", tak co sa budem s tym trapit, aj tak budu chciet nove udaje a podobne papierove zalezitosti
a sami nevedia, co s tymito dotaznikmi budu robit, takze posta zase na nas zarobi

http://www.infostat.sk/ELIS/RES/okec.html - tuto najdete aktualny OKEČ

No a odkial vies ze do bodov 4. a 5. zapisujes tie iste cisla, ked neviem ci je to rizikova praca alebo nie. Ja by som tam najradsej totiz napisala 0, nakolko sice SP urci % kolko budeme platit, ale podla mna vyska toho % bude zavisiet aj od toho kolko zamestnancov vo firme vykonava rizikove prace (aspon v liste pisu ze podla priemerneho porovnatelneho bezpecnostneho rizika). Sme mala firma, tak vies nieje nam jedno kolko budeme platit, radi by sme co najmenej.
evae
02.05.06,15:26
myslim, ze mas pravdu, ja som do riadku 4,5 dala nulu. nemyslim, ze murar alebo stavebny robotnik by mal byt rizikova trieda. rizikovu triedu som brala pracu v jadrovej elektrarni. avsak, aj moja logika mohla zlyhat :confused: ako to teda budete riesit? ja zrejme poslem riadok 4,5 nulu a uvidim reakciu....
ajobs
02.05.06,17:24
Je potrebné to urobiť aj v prípade,že ma neoslovili?:confused:

To asi idú dvíhať % urazového poistenia.:mee:

Nie, počkaj na list, kým ti príde.
abel
02.05.06,18:13
Je potrebné to urobiť aj v prípade,že ma neoslovili?:confused:

To asi idú dvíhať % urazového poistenia.:mee:
No náhodou sú celkom šikovní, že to neposielajú až 26.12. Úrazové poistenie 0,8 % platíme len do 31. 12. 2006 pozri Zákon o SP.

§ 133
Sadzba poistného na úrazové poistenie
(1) Sadzba poistného na úrazové poistenie je pre zamestnávateľa zaradeného do
prvej nebezpečnostnej triedy 0, 3 % z vymeriavacieho základu,
druhej nebezpečnostnej triedy 0, 5 % z vymeriavacieho základu,
tretej nebezpečnostnej triedy 0, 7 % z vymeriavacieho základu,
štvrtej nebezpečnostnej triedy 0, 9 % z vymeriavacieho základu,
piatej nebezpečnostnej triedy 1, 1 % z vymeriavacieho základu,
šiestej nebezpečnostnej triedy 1, 3 % z vymeriavacieho základu,
siedmej nebezpečnostnej triedy 1, 5 % z vymeriavacieho základu,
ôsmej nebezpečnostnej triedy 1, 7 % z vymeriavacieho základu,
deviatej nebezpečnostnej triedy 1, 9 % z vymeriavacieho základu,
desiatej nebezpečnostnej triedy 2, 1 % z vymeriavacieho základu.
drma
02.05.06,21:00
Ak to niekomu pomôže, ja som OKEČ mala na Potvrdení o pridelení IČO a identifikácií v Štatistickom registri, to zn., že keď začal podnikateľ podnikať bolo mu pridelené Štatistickým úradom IČO na tomto formulári a je tam aj kód OKEČu. Skúste sa teda šéfov spýtať na to POTVRDENIE.
beika
03.05.06,07:29
Tiež som sa trápila s OKEČ pár dní, tak ak to niekomu pomôže nech ide na stránku štatistického úradu a vyberie si možnosť register organizácií. Ukáže Vám tam text v ktorom bude modrou farbou napísané "register organizácií" a keď si na to kliknete zadáte si tam IČO a to je všetko. Príjemný deň Vám prajem.
Dada
03.05.06,07:35
Tiež som sa trápila s OKEČ pár dní, tak ak to niekomu pomôže nech ide na stránku štatistického úradu a vyberie si možnosť register organizácií. Ukáže Vám tam text v ktorom bude modrou farbou napísané "register organizácií" a keď si na to kliknete zadáte si tam IČO a to je všetko. Príjemný deň Vám prajem.

Lenže, čo ak môj predmet činnosti sa z roka na rok rapídne zmenil? Tak potom ten OKEČ už nebude akutálny. Do konca roka 2004 naša činnosť spočívala v zariaďovací interiérov (mali sme okeč 51190). Lenže od roku 2005 najväčší počet zamestnancov pracuje v stolárskej dielni, čiže prevažujúcou činnosťou je výrobka nábytku, čiže mali by sme mať nový okeč a to 36120. :D Podľa mňa Vám ho nikto nepriradí, len vy sami. :D ALE AJ TAK BY MA ZAUJÍMALO, KTO PRIRAĎUJE OKEČ??? Lebo som pozerala svoju živnosť v registri organizácii a ja tam OKEČ mám, a pritom som si ho nikdy nepriraďovala.:D :D :D
A tie rizikové skupiny sa týkajú len 3 a 4 kategórie rizikových prác. Ak spadáte do 1. a 2. kategórie, tak tam nič nepíšete.
beika
03.05.06,07:45
To je pravda, beriem späť čo som napísala.
milanr
03.05.06,08:00
Ja sa ešte vrátim k priemernému počtu zamestnanov a dohodárov. Nie je mi celkom jasný ten postup výpočtu. Počítate dohodárov za r.2004 aj 2005, aj keď do registra sme ich začali prihlasovať až od 1.4.05 ?
Napr.: Ak mám zam-cov v prac. pomere 60 + som mala každý mesiac 1 dohodára, tak výpočet bude :61x12/12=61. Ako, ale postupovať, keď vstup alebo výstup nebol k 1. dňu v mesiaci a dohoda trvala iba 2 dni v mesiaci, mám to potom prepočítať podľa kal. dní ? Poraďte, ako si to zjednodušiť. Dík
JDM
03.05.06,08:07
ja chcem len reagovať toľko:
vykonávame kamiionovú prepravu, a nikde som sa nemohla dopátrať na rizikové povolania, myslím si, že vodiči tam nepatria, mám pravdu?
Dada
03.05.06,08:13
Zisťovala som na Štatistickom úrade a mi bolo povedané, že OKEČ priraďuje príslušná Krajská správa Štatistického úradu. Lenže je to dosť diskutabilné. Keď vypisujete štatistické výkazy, tak tam uvádzate OKEČ podľa prevažujúcej činnosti spravodajskej jednotky. A ak idete vypisovať OKEČ teraz pre Sociálnu poisťovňu, tak je tam uvedené, že OKEČ - prevažujúca skupina ekonomických činnosti, ktoré vykonáva pre zamestnávateľa najväčší počet zamestnancov. A čo v takom prípade, keď máme OKEČ 51190, lebo to je našou prevažujúcou činnosťou, ale najväčší počet zamestnancov vykonáva výrobu nábytku , čo je OKEČ 36120 ???? Ako mám z toho teraz výjsť?
anet
03.05.06,10:18
No, nasla som protokol a hodnotenie nebezpecenstiev, ktore nam robil technik BOZP s odbornou sposobilost v 12/2005-01/2006.
Sofer, pekar a pomocny pekar maju na stupnici od 1-5 pravdepodobnost ze dojde k urazu 3, Riziko je 12, slovne hodnotenie:stupen rizika mierny:p

Tak ked mierny tak ich dam do skupiny rizikovych prac 2 a tym padom pre SP pocet zamestnancov vykonavajucich rizikove prace 0.
Co vy na to?:rolleyes:
Dada
03.05.06,10:55
No, nasla som protokol a hodnotenie nebezpecenstiev, ktore nam robil technik BOZP s odbornou sposobilost v 12/2005-01/2006.
Sofer, pekar a pomocny pekar maju na stupnici od 1-5 pravdepodobnost ze dojde k urazu 3, Riziko je 12, slovne hodnotenie:stupen rizika mierny:p

Tak ked mierny tak ich dam do skupiny rizikovych prac 2 a tym padom pre SP pocet zamestnancov vykonavajucich rizikove prace 0.
Co vy na to?:rolleyes:

Tebe aspoň bezpečnostný technik pomohol, ale náš na to pozeral ako PUK. :D Ideme kontaktovať regionálneho hygienika. Uvidíme, čo nám povie on.
Fany
03.05.06,11:29
Prave som prišla zo SP. Bola som za kompetentnou pracovníčkou, ktorá s týmto robí. Sme OKEČ 450 - stavebnictvo. Na rizikovych pracovnikov som mala dat 0, ona povedala, ze to by sme uz museli vediet od hygienika, ze vykonavame rizikové práce, to vraj si hygienici strazia, aby na take pracoviska museli davat povolenia. A stavebné práce niesú rizikové pracovisko v tomto zmysle. (Napokon riziko je aj ked sedime pri PC a nicime si zrak...ale nie v tomto zmysle)
Sony
03.05.06,12:06
Prave som prišla zo SP. Bola som za kompetentnou pracovníčkou, ktorá s týmto robí. Sme OKEČ 450 - stavebnictvo. Na rizikovych pracovnikov som mala dat 0, ona povedala, ze to by sme uz museli vediet od hygienika, ze vykonavame rizikové práce, to vraj si hygienici strazia, aby na take pracoviska museli davat povolenia. A stavebné práce niesú rizikové pracovisko v tomto zmysle. (Napokon riziko je aj ked sedime pri PC a nicime si zrak...ale nie v tomto zmysle)

Ďakujem za informáciu,veľmi si mi pomohla.:)
Janka6685
03.05.06,15:16
Tiež som sa trápila s OKEČ pár dní, tak ak to niekomu pomôže nech ide na stránku štatistického úradu a vyberie si možnosť register organizácií. Ukáže Vám tam text v ktorom bude modrou farbou napísané "register organizácií" a keď si na to kliknete zadáte si tam IČO a to je všetko. Príjemný deň Vám prajem.

Tento podnikateľ už od začiatku prevádzkuje strážené parkovisko a podľa stránky štatistického úradu má OKEČ 70320 - Správa nehnuteľností na základe zmluvy. Tak takýto OKEČ by som mu nepridelila. Myslíte, že toto môžem uviesť?
ewap
03.05.06,19:52
ja chcem len reagovať toľko:
vykonávame kamiionovú prepravu, a nikde som sa nemohla dopátrať na rizikové povolania, myslím si, že vodiči tam nepatria, mám pravdu?


Volala som na hygienu ohľadom šoférov, pracovníčka mi povedala, že nikde nie sú špecifikovaní ako rizikoví. Znášajú síce psychickú záťaž a zodpovednosť za ľudí /autobusy/, ale kto ju vlastne neznáša? Myslím tú psychickú záťaž.
Každého človeka jeho práca nejakým spôsobom ovplyvňuje. A tie riziká by mali riešiť komerčným poistením. Ja tam dám nulu.
ajobs
03.05.06,21:51
Trochu na odľahčenie - aký asi rizikový stupeň mali ľudia pracujúci (a aj bývajúci) v Černobyli - mnohí z nich sa to už nedozvedia. Nedávno sme si pripomenuli 20. výročie tejto tragédie.
ZuzanaA
04.05.06,08:48
Chcem sa spýtať, OKEČ stačí iba to prvé číslo alebo musí byť aj bližšia špecifikácia?
Jozef
04.05.06,09:04
Pre tych co hladate spravne OKEC, chodte na stranku http://www.statistics.sk/ a tam je aj ciselnik aj s dobami platnosti.
Nakolko na stranke http://www.aaainfo.net/databaze.firem/okec%20slovensky.htm som nasiel dve rozne cisla OKEC pre ostatny velkoobchod.

Jozef
alušik
04.05.06,09:19
Tento podnikateľ už od začiatku prevádzkuje strážené parkovisko a podľa stránky štatistického úradu má OKEČ 70320 - Správa nehnuteľností na základe zmluvy. Tak takýto OKEČ by som mu nepridelila. Myslíte, že toto môžem uviesť?

Janka, tak presne toto tam mám aj ja a pritom nič také naša firma nerobí.;) :eek: :confused:
A zisťujem, že čo pobočka SP, to trochu inak vyzerajúci list.;)
Jozef
04.05.06,09:22
Ja mam tiez na stranke statist. uradu uvedene uplne ine cislo OKEC, ako v skutocnosti ma byt?
Aj s tym nieco planujete robit? Oznamit im to, alebo nieco podobne?
alušik
04.05.06,09:36
A mne je to jedno, čo tam oni majú. Neviem, odkiaľ to vzali a ani som o niečom takom nevedela, že to existuje do dnešného dňa. Na Socialku uvediem ten OKEČ, o ktorom som presvedčená, že je správny.;)
monikago
04.05.06,13:19
Pre tych co hladate spravne OKEC, chodte na stranku http://www.statistics.sk/ a tam je aj ciselnik aj s dobami platnosti.
Nakolko na stranke http://www.aaainfo.net/databaze.firem/okec%20slovensky.htm som nasiel dve rozne cisla OKEC pre ostatny velkoobchod.

Jozef

ja som dala okeč na velkoobchod, lebo aj my sme - kód 51
adus
04.05.06,15:06
Ahojte, včera som dostala zo sociálnej poisťovne ten istý list, ktorý tu rozoberáte. Sme firma zaoberajúca sa veľko a maloobchodom s nábytkom. Na stránke štatistického úradu som našla, že sme vedení pod OKEČ - 51840 ako Veľkoobchod s počítačmi, periférnymi zariadeniami a softvérom - volala som tam, aby som sa presvedčila, či vidím dobre. Pracovníčka mi povedala, že niekto musel zadať zmenu a aby som napísala žiadosť o zmenu OKEČ. Mimochodom sme s ničím iným nikdy nerobili.
Dnes sa pozerám na ich stránku zase a predstavte si, že OKEČ je tam ten istý, ale text zmazali. :)
Poradila mi, že by to mal byť OKEČ 51640 - Veľkoobchod s kancelárskymi strojmi a zariadeniami.
Myslíte, že mi poradila dobre?
korduľa
04.05.06,15:27
vo vysvetlivkach je uvedene vsetko, treba len zratat zamestnancov podla mesiacov a vydelit ich poctom mesiacov, to je vsetko, za 5 minut som to mala hotove
MartaP
04.05.06,15:53
Prosím Vás, čo znamená v tom zozname OKEČ to i.n.,napr. Rôzne podnikateľské činnosti i.n. Je to uvedené vo viacerých prípadoch. Ďakujem.
Zužu
04.05.06,18:15
i.n. znamená inde nezaradené.

Niektoré činnosti boli zaradené pod jeden OKEČ a niektoré činnosti, ktoré predtým boli teraz už nie sú. Nie je správne použiť OKEČ, ktorý sa používal pred rokom 2004. Nebude to správne zaradené.
vladan
05.05.06,05:45
vo vysvetlivkach je uvedene vsetko, treba len zratat zamestnancov podla mesiacov a vydelit ich poctom mesiacov, to je vsetko, za 5 minut som to mala hotove

ak to už máš hotové, asi mi budeš vedieť poradiť ... ako si mám preložiť toto: "výpočet priemerného počtu zamestnancov: napr. za celý rok sa vypočítava ako aritmetický priemer počtu zamestnancov za jednotlivé mesiace" ... aký počet to má byť? stav na začiatku mesiaca? stav na konci mesiaca? alebo priemer - teda stav na začiatku + stav na konci deleno 2?
alušik
05.05.06,07:06
ak to už máš hotové, asi mi budeš vedieť poradiť ... ako si mám preložiť toto: "výpočet priemerného počtu zamestnancov: napr. za celý rok sa vypočítava ako aritmetický priemer počtu zamestnancov za jednotlivé mesiace" ... aký počet to má byť? stav na začiatku mesiaca? stav na konci mesiaca? alebo priemer - teda stav na začiatku + stav na konci deleno 2?
Ja som to urobila tak, že som zobrala výplatnú listinu - zistila z nej počet ľudí, ktorým za ten mesiac bola urobená výplata a ten si započítala ako stav zamestnancov v danom mesiaci. A potom klasicky urobila aritmetický priemer (1+4+4+4+3+2...)/12= dostala som napr 3,3 - tak som dala, že sme mali v priemere 3 zamestnancov. Rátajú sa tam aj dohodári.
Dada
05.05.06,09:19
A čo v takom prípade, keď mi priemerný počet zamestnancov vyšiel 0,5? Ako to zaokrúhliť matematicky nahor, či nadol? ??? :-))))
alušik
05.05.06,09:46
A čo v takom prípade, keď mi priemerný počet zamestnancov vyšiel 0,5? Ako to zaokrúhliť matematicky nahor, či nadol? ??? :-))))
Ja myslím, že sa to zaokrúhli matematicky. Čiže, ak by mi vyšlo 0,49 tak by som dala 0 a ak 0,5 a viac tak už 1.;)
Dada
05.05.06,10:19
A predpokladám, že kaderníčka nespadá ani do 3. ani do 4. kategórie rizikových prác. :-))))))
placke
05.05.06,15:43
priemerný počet zamestnancov - uvedie sa priemernýpočet zamestnancov za sledované obdobia (celý kalendárny rok). patria sem fyzické osoby, ktoré sú zamestnancami podľa par. 4, odst. 1 a 2 zákona. Do priemerného počtu sa nezahrnajú osoby na materskej a rodičovskej dovolenke, vojaci základnej vojenskej prezenčnej služby, zamest. vyk. civil. službu, žiaci a študenti vykon. prevádzkovú prax podľa školských predpisov.
Priemerný počet je aritmetický priemer počtu zamest. za jednotl. mesiace. napr. januar až maj ste nemali zamestnancov potom je 0 uvedená v danom mesici.
jún až oktober bolo po 14 zamestnancov za 5 mesiacov spolu 70, a november a december po 15, ciže za dva mesiace 30. Záver: 0+70+30
je 100/12 (pocet mesiacov v danom roku) výsledok je 8,3 po zaokruhleni je total 8 zamestnancov.

priemer,. počet pre rizikove prace je ten isty, len rizikove prace vyhlasuje regionalny hygienik.
placke
05.05.06,15:54
kto mi poradi okeč pre spoločenstvo vlastníkov bytov, predmet činnosti je správa bytov?????????????????????
prešla som celú vyhlášku ale poskytovanie takejto činnosti som nenašla. SVB vykonáva správu ekonomickej agendy, dojednáva dodávku médií, riadi opravy a udržiavanie majetku vlastníkov bytov,.........

čo napísať????????????????????????
abel
05.05.06,16:25
ak to už máš hotové, asi mi budeš vedieť poradiť ... ako si mám preložiť toto: "výpočet priemerného počtu zamestnancov: napr. za celý rok sa vypočítava ako aritmetický priemer počtu zamestnancov za jednotlivé mesiace" ... aký počet to má byť? stav na začiatku mesiaca? stav na konci mesiaca? alebo priemer - teda stav na začiatku + stav na konci deleno 2?
Ja si asi zoberiem mesačné výkazy pre Sociálnu poisťovňu za roky 2004 a 2005 a pozriem počet zamestnancov, za ktorých som v tom mesiaci odvádzala úrazové poistenie - z tých potom vypočítam priemer.
ZuzanaP
09.05.06,05:59
Prevádzkujeme stavebnú činnosť a práčovňu. Väčší počet zamestnancov je na stavebnej činnosti (20-22), na práčovni je v priemere 6 ľudí. Na práčovni sú však zaradení do 2. rizikovej skupiny.

Čo myslíte, ako to napísať.

Keďže je vo vysvetlivkách napísané - OKEČ podľa prevažujúcej činnosti, tak tam dám to stavebníctvo, r. 4,5 - dám 0.
milanr
09.05.06,07:46
Ja si asi zoberiem mesačné výkazy pre Sociálnu poisťovňu za roky 2004 a 2005 a pozriem počet zamestnancov, za ktorých som v tom mesiaci odvádzala úrazové poistenie - z tých potom vypočítam priemer.
Zdá sa mi to byť najjednoduchší spôsob. Chcem sa len opýtať, ako postupovať, keď napr. DoVP trvala v mesiaci iba 2 dni, mám dať do stavu 1 človeka, alebo ho prepočítam na počet KD (2/30=0,07 človeka). Vo výkaze sa mi na ÚP objaví ako 1 kus, nezáleží na tom, či DoVP alebo PP trval od 1. do 31.:confused: Vďaka za radu.
alušik
09.05.06,07:52
Rozmýšľam, prečo sa všetci s tým tlačivom tak trápite...:confused: Kubínska pobočka naštastie dala celkom slušný príklad vo vysvetlivkách. Dokonca to ani nie je nutné Sociálke oznámiť, ak sa OKEČ nezmenil - budú vychádzať z toho, čo majú informácie v systéme Sociálnej poisťovne. To viac-menej pre tých, ktorý nemajú zamestnancov vo viacerých ekonomických činnostiach. Podľa mňa sa aj tak to úrazové poistenie bude platiť podľa ľudí, ktorí budú v čase od 1.1.2007 reálne zamestnancami. Takže či zaokrúhlim teraz kvôli jednému dohodárovi hore alebo dole, je podľa mňa v zásade jedno.;)
Monika333
09.05.06,08:56
kto mi poradi okeč pre spoločenstvo vlastníkov bytov, predmet činnosti je správa bytov?????????????????????
prešla som celú vyhlášku ale poskytovanie takejto činnosti som nenašla. SVB vykonáva správu ekonomickej agendy, dojednáva dodávku médií, riadi opravy a udržiavanie majetku vlastníkov bytov,.........

čo napísať????????????????????????


70.32 - Správa nehnuteľností na základe zmluvy
IVETA N
09.05.06,09:56
aj ja som tiež minulý týždeň dostala to to tlačivo je to NR pobočka a celkom dobre vysvetlivky tam dali .
R.č. mám dať len v tom prípade ak je zamestnávateľ fizycká osoba.
keď neviem OKEC tak budú brať to , ktoré som dala na register ak mám viacero činnosti tak mám dať to , ktoré najviac prevažuje myslím činnosť na zaklade vykonávania ŽL, a mám tu aj vzorec na výpočet priemerného počtu zamestnancov

január až máj + jún až október + november až december / 12

do PPZ sa nezahŕňajú : osoby na meterskej a rodičovskej dovolenke,
vojaci ZS,zamestnanci vykonávjúci civilnú službu, žiacia a študenti vykonávajúci prevádzkovú prax podľa školských predpisov.
Anička
09.05.06,11:18
A čo keď mám 30 ľudí v pracovnom pomere a z toho 15 mi robí v tej istej organizácii na dohodu. Na výpočet použijem 30 alebo 45 osôb ?
tinka111
09.05.06,13:04
Prosim Vas neviete nahodou niekto - ake OKEC pre urbarske lesne a pozemkove spolocenstvo. Vdaka.
evae
09.05.06,13:07
A čo keď mám 30 ľudí v pracovnom pomere a z toho 15 mi robí v tej istej organizácii na dohodu. Na výpočet použijem 30 alebo 45 osôb ?
nakolko je to pre ucely urazoveho poistenia, tak aj dohodarov. aspon ja som davala aj ich.
ajobs
09.05.06,20:21
nakolko je to pre ucely urazoveho poistenia, tak aj dohodarov. aspon ja som davala aj ich.

Samozrejme.:)
Mikolajova
10.05.06,05:36
A započítavať dohodára ak v danom mesiaci nedosiahol žiaden príjem?
IVETA N
10.05.06,05:51
A započítavať dohodára ak v danom mesiaci nedosiahol žiaden príjem?


ja som davala aj takých, dúfam ze to nebude zle
janaGT
11.05.06,06:22
neviete či je v platnosti publikácia KLASIFIKáCIA PRODUKCIE 1a2 diel / také žlté knižky /, ktoré boli vydané ŠÚSR v júli 2005?
ANNAP
11.05.06,07:04
V roku 2004 som mala dvoch zamestnancov na rizikovom pracovisku od januára
do októbra, potom bolo hygienikom zrušené.Mám ich uvádzať?
Tweety
11.05.06,07:43
V roku 2004 som mala dvoch zamestnancov na rizikovom pracovisku od januára
do októbra, potom bolo hygienikom zrušené.Mám ich uvádzať? Uvedieš ich ( započítaš) do priemerného počtu.
ANNAP
11.05.06,08:02
Uvedieš ich ( započítaš) do priemerného počtu.

myslíš, že len priemerný počet zamestnancov za rok 2004
alebo aj priem.počet zamestnancov za rok 2004 vykonávajúcich rizikové práce
vďaka za odpoveď
Tweety
11.05.06,08:43
myslíš, že len priemerný počet zamestnancov za rok 2004
alebo aj priem.počet zamestnancov za rok 2004 vykonávajúcich rizikové práce
vďaka za odpoveď Myslela som tým aj aj. Aj obyčajných, aj rizikových.:cool:
Ludula
11.05.06,17:08
Ja do počtu zamestnancov uvádzam mesačné všetkých zamestnancov v pracovnom pomere (aj keď su vykonávajúci rizikové práce)+ dohodárov a z nich vypočítam ročný priemer. Do PPZ vykonávajúcich rizikové práce zahrnem ak napríklad mám celý rok stolársku dielňu vyhlásenú hygienikom za rizikové pracovisko a v nej pracujú traja stolári každý mesiac tak priemer. bude 3.
Ludula
11.05.06,17:33
Ešte sa chcem opýtať aj keď už som takúto otázku niekde čítala, ale nebolo na ňu odpovedné.V našej firme prevážuje činnosť stavebníctvo. Stači uviesť základný OKEČ 45000, nakoľko pod stavebníctvo spadá viac činnosti s OKEČ 451..,452..,453..454..,45500. Neviem z toho určiť čo prevláda keď my ako stavebná firma robíme od prípravy staveniska všetky stav. práce až po odovzdanie stavby na kľúč.
Tweety
11.05.06,17:35
Ešte sa chcem opýtať aj keď už som takúto otázku niekde čítala, ale nebolo na ňu odpovedné.V našej firme prevážuje činnosť stavebníctvo. Stači uviesť základný OKEČ 45000, nakoľko pod stavebníctvo spadá viac činnosti s OKEČ 451..,452..,453..454..,45500. Neviem z toho určiť čo prevláda keď my ako stavebná firma robíme od prípravy staveniska všetky stav. práce až po odovzdanie stavby na kľúč. Napíšeš také číslo OKEČ, pod ktorým pracuje viac zamestnancov.:cool:
Janka6685
16.05.06,08:26
Len ma tak napadlo, že ako je to, ak zamestnávateľ zamestnával pár zamestnancov viackrát. Zamestnanci dostávali po pár mesiacoch nové dohody, niektorí pracovali v pracovnom pomere a potom prešli na DoVP a niektorí naopak. Mám počítať zmluvy, alebo rodné čísla pri určovaní počtu zamestnancov?
Tweety
16.05.06,08:29
Len ma tak napadlo, že ako je to, ak zamestnávateľ zamestnával pár zamestnancov viackrát. Zamestnanci dostávali po pár mesiacoch nové dohody, niektorí pracovali v pracovnom pomere a potom prešli na DoVP a niektorí naopak. Mám počítať zmluvy, alebo rodné čísla pri určovaní počtu zamestnancov?
Zamestnancov, aj hododárov podľa jednotlivých mesiacoch, potom urobiť priemer.:cool:
Janka6685
16.05.06,08:35
Zamestnancov, aj hododárov podľa jednotlivých mesiacoch, potom urobiť priemer.:cool:

Čiže nepozerám na to, či je to ten istý zamestnanec, ale každá nová zmluva je nový zametnanec? Teda, keby som zamestnala jedného človeka v 01/05 potom nanovo v 05/05, potom by to boli dvaja zamestnanci?
Tweety
16.05.06,08:37
Čiže nepozerám na to, či je to ten istý zamestnanec, ale každá nová zmluva je nový zametnanec? Teda, keby som zamestnala jedného človeka v 01/05 potom nanovo v 05/05, potom by to boli dvaja zamestnanci?Nie, stále je to ten istý, ale už v inom mesiaci, robíme stav za každý jeden mesiac, a potom vydelíme 12 a máme priemer.
Janka6685
16.05.06,08:50
Nie, stále je to ten istý, ale už v inom mesiaci, robíme stav za každý jeden mesiac, a potom vydelíme 12 a máme priemer.

Pozri, ak by som šla podľa počtu ľudí podľa rodných čísel, tak napočítam 10, ale ak prezerám nové zmluvy každý mesiac, tak za celý rok ich mám 32. Teda 10/12=0,83 alebo 32/12=2,67?

Btw, zaokrúhlim matematicky? Čiže 1 alebo 3?
Tweety
16.05.06,08:54
Pozri, ak by som šla podľa počtu ľudí podľa rodných čísel, tak napočítam 10, ale ak prezerám nové zmluvy každý mesiac, tak za celý rok ich mám 32. Teda 10/12=0,83 alebo 32/12=2,67?

Btw, zaokrúhlim matematicky? Čiže 1 alebo 3? Napíšem Ti, ako som to robila ja, určite aj väčsina poraďákov, zobrali sme pásky za jednotlivé mesiace, ak bola výplatka,tak bol zamestnancom,( aj na PN) ak nie, tak nebol, pretože napr. zmluvu môže mať aj žena na MD, ale sa nepočíta za zamestnanca( je mimo evidencie).
Paula
16.05.06,08:54
Pozri, ak by som šla podľa počtu ľudí podľa rodných čísel, tak napočítam 10, ale ak prezerám nové zmluvy každý mesiac, tak za celý rok ich mám 32. Teda 10/12=0,83 alebo 32/12=2,67?

Btw, zaokrúhlim matematicky? Čiže 1 alebo 3?
Zober si mesačné výkazy do SP za dané roky, spočítaj počet ľudí za všetky mesiace v roku, za ktorých sa odvádzalo úrazové poistenie a vydeľ 12-timi. Dostaneš číslo, ktoré zaokrúhliš matematicky
Janka6685
16.05.06,09:02
Aha, čiže je to úplne inak, ako som si myslela ja. Veľmi pekne vám dievčatá ďakujem:) .
tinka111
05.06.06,08:13
Prosim Vas - viem ze to s tymto nesuvisi ale nechcem kvoli tomu zakladat novu temu - viete mi poradit kde by som zistila aktualny pocet zamestnancov firmy - hocijakej? Myslela som ze to bolo na stranke statitickeho uradu v zozname organizacii, ale neviem preco mi tu stranku nechce zobrazit... Neviete ci sa to da zistit este niekde inde??? Dakujem!