fortunka
05.11.14,11:38
AKo riešite takéto "veci"??
Do eshopu nahadzujú zákazníci údaje samostatne, v podstate sa kým to nie je vyžiadané do toho ani nevstupuje a bežne sa stáva, že údaje sú úplne vymyslené... (teraz nemyslím dodacie adresy, ale FAKTURAČNE).. ťahá to zle do KV aj faktúr aj všade...

Nemyslím si, že je možné kontrolovať ručne toľko údajov....
zlatica76
05.11.14,15:19
Nemám e-shop, ani osobnú skúsenosť, tak ti napíšem, ako by som tvoju situáciu riešila.

V prvom rade by som začala rozdeľovať zákazníkov na fyzické osoby a právnické osoby, alebo osoby s IČO a bez IČO.

Tí, ktorí sú bez IČO (t.j. obyčajní, koneční kupujúci) - tí v zásade fakturačné adresy neriešia a spravidla dodacia = fakturačná. Samozrejme nie, vždy. Týchto by som nekontrolovala vôbec, a prípadné problémy riešila na požiadanie - a napr. za poplatok (nech sa SZČO spamätajú)

Tí, ktorí sú s IČO (t.j. firmy a SZČO) - pred odoslaním tovaru by som si dala tú námahu a skontrolovala cez orsr.sk a zrsr.sk, či je fakturačná adresa správna. Myslím, že na toto by sa dal aj navrhnúť nejaký robot v pozadí (možno nejaký zdatný IT poradí)

Ďalší krok (ale to asi máš) je tzv. registrácia zákazníkov. Tj. ak niekto nakupuje častejšie, tak aby nemusel stále vypisovať údaje, tak má pravdepodobne nejaké konto. Čiže tu by mal tie údaje stále, a nemenili by sa (resp. nie často).

Čiže rozlišovala by som ešte medzi starými a novými zákazníkmi. Tých nových by som overovala 100%, tých starých námatkovo (napr. raz za rok).

Ale samozrejme, všetky tieto kroky závisia od toho aký máš pomer FO : ostatní, koľko je nových atď. atp.

Ťažko sa tu dá radiť, len to, že treba nájsť spôsob, ako ich skontrolovať. Verím tomu, že najmä tí s IČOm často nevedia, za koho vlastne nakupujú (a to myslím vážne, bez štipky irónie). Príp. si daj do obchodných podmienok, že akákoľvek administrácia podlieha nejakému poplatku. Síce to zlepší disciplínu len o trochu, ale budeš mať čosi navyše (ak to zaplatia :) )
marjankaj
05.11.14,17:30
A prečo by som to mal riešiť ja. Ja príjmy priznám, ak som platiteľ DPH tak aj KV odošlem. A ak druhá strana bude mať nesprávne údaje, je to jej problém. Ak je podnikateľom, tak jej nemusia uznať výdavky. A to môj problém nebude.
zlatica76
05.11.14,17:51
tak trochu je to aj jej problém - hlavne KV. Keď uvedie nesprávne IČ DPH, tak jej to daniari vytknú. Čiže nejakej tej kontrole svojich zákazníkov sa nevyhne. Otázne je, do akej miery.
Okrem toho, najmä firemní zákazníci a SZČO sa zvyknú ozvať na opravu faktúry, ak sú tam zlé údaje (ktoré tam zadali oni!) a ona musí opravovať - čiže robota tak či tak.
marjankaj
05.11.14,18:03
Aké nesprávne číslo uvedie do KV? Veď si ho skontroluje, či také existuje. Problém bude mať ten, kto si chce odpočítať daň. Na faktúre predsa budú údaje, ako uviedol vystavovateľ faktúry. Ak sa odberateľ neozve, tak, čo mám opravovať? Opravovať KV budem iba ak sa zákazník ozve.
fortunka
06.11.14,15:16
No ono je to celkom pekne, ked nemate 2000 objednavok mesačne (tj toľko faktúr) kde je 90% nových zákazníkov. NIe je vobec v mojich silach a ani zaujme preklepovat si kazdeho osobitne cez web. Uvazovala som, ze dam pripadne pokkuty z DU za nespravne udaje do obchodnych podmienok... prefakturovat a hotovo. Ale nik tie podmienky necita a to by boli natahovacky (ved ani teraz sa vobec dvom "podnikatelom" nevieme ani len dovolat od pondelka co dali zle udaje)... ja mam v MRP ikonku skontrolovat ICO/IC DPH alebo take nieco, kazdy mesiac musim rucne prejst vsetky fatktury a oznacit co je FO a co je FO-podnikatel, spolocnost, ale urcite nie som 100%.... ale kedze k tomu nie je ziadny vystup v tomto uzasnom programe nedokazem chybne adresy ani len identifikovat (cca pred 2 mesiacmi som si chcela robit vystup a je to cca 1200 A4 stran)
fortunka
06.11.14,15:19
Inak opravy udajov robime, aj ked uz iba mesiac do zadu, to som do podmienok dala, a mozu sa aj na mihalnice postavit. Ak je nieco velmi surne tak urobime storno a novu fakturu. Ak to maju zauctovane so zlymi udajmi, je to ich problem... nech si to opravia. Mna totalne ale vytacaju ludia co nevedia napisat ani spravne nazov/meno, adresu, o tom ze kopec ludi nema sajnu co je to DIC a IC DPH a pisu tam blbosti ani nevravit.. juuj taka som vytocena..
zlatica76
06.11.14,15:34
ja ťa chápem... máš to ťažké, a viem aj to, že kopec ľudí (nákupcov) ani netuší, ako sa volá ich firma, akú má správnu adresu a nedajbože IČ DPH! To už je nákupca s titulom PhD. :) :)

Dala som len nejaké nápady, odkiaľ by som išla. Možno sa ozve niekto, kto má skúsenosti s e-shopom.

Každá minca má dve strany - na jednej nákupca objednáva, netušiac čo má kde vyplniť, tak vyplní hlúposti. A potom sa takáto faktúra dostane účtovníčke, ktorá je chudera a musí tú faktúru zaúčtovať. Pokiaľ to robí poriadne, tak ti zavolá a žiada opravu. A je to fakt na tvojej dobrej vôli, že spravíš dobropis a novú správnu faktúru. Možno by stálo za úvahu to robiť za úplatu - t.j. vystavíš novú faktúru, ak ti pošlú najprv peniaze za administratívnu zmenu. Ale zase je to viac roboty aj pre teba, lebo by to muselo ísť cez zálohy a všetky okolonosti s tým súvisiace. No skrátka začarovaný kruh. :( :(

No neviem, skús si chvíľu počkať, či sa neozve aj niekto iný.