sylwanqa
05.11.14,11:47
Ahojte, tentokrát by som sa chcela opýtať na takúto vec. V r. 2000 mama zdedila byt (darovacou zmluvou (DZ)) po jej babke. Bola jediná zo 4 súrodencov, ktorá bola spomenutá v DZ. Ostatní boli ako keby "opomenutí". S babkou sme bývali celý život, prebaľovali atď až pochovali. Bola to babkina vôľa, nátlaky nič neboli atď... Súrodenci (moji strýkovia) nenamietali. Prešlo 14r. od babkinej smrti.

Teraz otec: otcova babka bola zmanipulovaná, vie to celá rodina. Vzala si ju jedna z jej dcér. Dochovala ju. Babka zomrela pred dvoma rokmi. Spísala najprv darovaciu zmluvu v 92.roku života (čo je už vraj starobná demencia) v prospech tej jednej dcéry. Postupne prababka chcela podeliť ďalší majetok ale, že už to nechá rovnakým pomerom medzi všetky dcéry (po smrti si majú podeliť). Pri zavolaní môjho otca na dedičské konanie a jeho ostatné tety, sme ostali všetci odstavení. Údajne spísala ešte aj závet (tesne pred smrťou), kde píše, že všetok jej hnuteľný aj nehnuteľný majetok vrátane bytu (ktorý jej už raz darovala v darovacej zmluve ;) ...) zanecháva tej jedinej dcére.

Chcem sa spýtať: Darovacia zmluva sa dá napadnúť ale po smrti už ťažko niečo dokazovať ako sa k nej správala atď... (Babka sa často sťažovala na dcéru a keď si ju chcel niekto iný vziať do opatery tak dcéra nepovolila. Začala intrigovať atď...). Právnička za ktorou som bola, mi povedala, že darovaciu už zbytočne budú napadať (jej sestry čiže otcova mama a tety), ale že urobila blbosť, keď spomenula v závete ten byt ešte raz, pretože keby nespomenula, tak darovaciu už napadnúť by bolo ťažké. V závete nebola spomenutá ani jedna z ostatných dcér len tá jedná ktorá má všetko. Tým pádom sú opomenuté.

Najhoršie na tom je, že jedna zo sestier sa "pochválila" ich spoločnej známej, že to napadne rodina. A tak zavolala mojej babke (otcovej mame), že ak sa opovážime spiknúť proti nej s ostatnými jej sestrami, tak poštve proti mojej mame maminých bratov aby napadli 14rokov starú vec (darovaciu zmluvu) a že len vtedy uvidíme. Moja mama sa nebojí, všetko má právom pridelené. Žiadne intrigy neboli robené. Ale mňa to zaujíma, či vôbec by sa to naozaj dalo po 14rokoch niečo také vytiahnuť. A druhá otázka, či ten závet otcovej babky sa dá napadnúť, keď že v ňom druhýkrát spomenula byt a bolo to všetko písané po 90.roku života.

ďakujem za váš čas.
ivka70
05.11.14,11:00
Podstatne je, ci darovacia zmluva je vlozena na katastri a ci teda byt zmenil majitela na babkinu dceru.
V takom pripade byt nie je predmetom dedicstva.
Napadnut darovaciu zmluvu len kvoli veku, 92 rokov, pokial k tomu nebolo ziadne liecenie a nie je zaznam v lekarskej karte, je takmer nemozne.
V prvom rade teda treba preskumat na katastri, kto je majitelom a akym pravnym ukonom byt ziskal.

Napadnut darocaciu zmluvu druhej babky mame by mohla babka, ta uz nezije, takze nema kto ani co napadnut. Mamini surodenci mohli pozadovat pri dedicstve zapocitanie tohoto daru do maminho podielu, ak to neurobili alebo sa ani nededilo, je vec uzavreta.
misoft
05.11.14,11:57
Po 14-tich rokoch môžu napádať DZ koľko len chcú - ale oni dopadnú tvrdo na zem.
Katy a R
05.11.14,13:25
no ja tak amatérsky ...
treba rozlíšiť dar a dedenie (byt sa nedá zdediť darovacou zmluvou;)) - sú to dve rozdielne "kategórie" ... ak sa niekto rozhodne za života darovať nehnuteľnosť hocikomu a je svojprávny (nezáleží koľko má rokov) - tak je to len jeho vec.
no ale čo sa dedičstva týka - ak aj bol spísaný závet - tak netreba zabúdať, že deti sú neopomenuteľní dediči - takže dospelé deti by mali mať nárok aspoň na 1/2 zákonného nároku. A myslím, že aj dar (čo dcéra dostala) je možné započítať. Čiže s tým dedičstvom (2 roky) sa dá ešte niečo urobiť - veď právnička Vám presne poradí - keď už ste za ňou boli.
Ale - so vzťahmi v rodine - to už si musíte poradiť len vy .... (statky-zmätky):mee: