Lusinda1
05.11.14,13:45
Pohoda vypočítala odpisy daňové aj účtovné. Do denníka potiahlo výšku daňových. Je to OK? Ide o podvojné účtovníctvo.
marjankaj
05.11.14,13:00
JU alebo PU ???
zlatica76
05.11.14,15:43
Nie, účtuje sa účtovných odpisoch. Ibažeby dańové odpisy = účtovné odpisy.

Daňové odpisy sú len "informatívna" čiastka, aby si vedela, koľko si môžeš uplatniť v daňových nákladoch (či už ako pripočítateľná alebo odpočítateľná položka).

Teóriu dúfam poznáš (ak nie, hľadaj na porade, určite je tu toho mnoho).
Lusinda1
05.11.14,15:52
Však toto, viem že sa účtuje o účtovných a s daňovými "operujem" len pri vyčíslení odloženej daňovej povinnosti, resp. záväzku...preto nerozumiem, admin tvrdí, že je to OK :(
zlatica76
05.11.14,15:56
admin ktorý? Z pohody? Tak to sa čudujem. Adminovi odkáž, že on je odborník na IT, ty na účtovníctvo, a keďže Pohoda je zjavne zle nastavená, tak nech ti to nastaví správne. Nedaj sa!
marjankaj
05.11.14,18:42
Podľa zákona o účtovníctve §28/3 si asi nemôže stanoviť, že UO=DO.
zlatica76
05.11.14,18:55
Pozri, nechcem obhajovať UO=DO, tiež si myslím, že v účtovníctve sa má odpisovať podľa doby životnosti. Napriek tomu sa pri jednotlivom majetku môže stať, že doba životnosti je taká istá ako daňová odpisová sadzba. A keďže sa daňové odpisy počítajú už mesačne, tak sa skutočne pri jednotlivom majetku môže stať, že UO=DO.
marjankaj
05.11.14,19:23
No po novom môžu byť DO 80% z UO. To ešte bude sranda. A prechod zo zrýchlených na rovnomerné už ani nespomínam. Podobne zmena leasingu. A zmena doby odpisovania Budov napríklad na 35 rokov.(ak 5 rokov odpisoval v 4.OS a zvyšných 15 rokov sa má zdvojnásobiť.) Som zvedavý či to Kiska podpíše.
Mishok
05.11.14,19:27
Odporúčam si prečítať príručku strana 279

Pri dlhodobom majetku je automaticky vypočítaná výška daňových odpisov podľa nastaveného spôsobu odpisu a odpisovej skupiny. Účtovné odpisy sú vypočítané na základe odpisového plánu a doby životnosti majetku. Užívateľ môže zvoliť ich ročný alebo mesačný výpočet.

Pre zaúčtovanie odpisov bol zvolený postup, ktorý zaručuje, že na syntetickom účte (napr. 551) je zaúčtovaná iba hodnota účtovných odpisov a pritom je možné ľahko zistiť veľkosť daňových odpisov. Daňové odpisy sa účtujú na zvolený analytický účet (napr. 551001) v plnej výške, takže súhlasia s čiastkou uvedenou v tabuľke Daňové odpisy. Účtovné odpisy sa účtujú na iný analytický účet (napr. 551002) rozdielovou čiastkou tak, aby zostatok syntetického účtu odpisov bol rovný účtovným odpisom. Uvedený spôsob účtovania sa využíva pri výpočte podkladov pre daňové priznanie, keď je program schopný vyčísliť rozdiel účtovných a daňových odpisov.

Pohoda je nastavená dobre... len si treba vhodne nastaviť odpisové plány

Príručka na linku:
http://www.stormware.sk/ke-stazeni/soubory/
zlatica76
05.11.14,19:34
tých 80% schválili? Myslela som, že to nakoniec vyhodili. A mám nejasný pocit, že zase zaviedli limit na autá. Nuž, ale toto sú už problémy mimo témy.
marjankaj
05.11.14,19:55
No celkom nie. Lebo UO sa meniť nedajú(teda určitá možnosť je odpisy prehodnotiť). DO sa doteraz tiež nedali, ale od r.2015 už áno - zo zákona.
Zákon o dani z príjmov schválili. Presné znenie som ešte nečítal, ale počul som Kazisveta ako to hovoril v telke.