sonny333
05.11.14,21:18
Moja firma je platcom DPH a idem kúpiť auto z ČR taktiež od platcu DPH. Ten mi predá auto bez DPH. Musím následne platiť za auto DPH hneď po dovoze ak nie som obchodník s autami a bude slúžiť pre potreby firmy??? Alebo nemusím a tým pádom si ho samozrejme ani neodpočítam. Ak musím tak sa to berie ako odpočítateľná položka v najbližšom priznaní DPH?
Ďakujem vopred za radu
Žabinka
05.11.14,20:41
samozdanenie, čiže DPH súčasne odvedieš štátu a aj si ho odpočítaš.. pojem odpočítateľná položka v daňovom priznaní DPH nepoznám.. to ako bolo myslené? a nezabudni svoje SK číslo DPH oznámiť predávajúcemu..
sonny333
05.11.14,20:46
myslel som tak, že ak ho budem musieť zaplatiť napr. 10-teho(to aby som ho vedel prihlasiť na DI) tak o tu istu sumu si ponižim v daňovom priznani DPH ako mesačný platca na konci mesiaca( napr. mi vyde danova povinnosť na dph 5000Eur a za auto som zaplatil 4000 tak zaplatim len 1000?)
sonny333
05.11.14,20:48
Lebo údajne na DI pýtajú potvrdenie o zaplatení DPH. Alebo sa to týka iba nepodnikateľov?
Žabinka
05.11.14,20:54
to sa týka len nového vozidla.. definíciu nového vozidla nájdeš v zákone o DPH, §11..
sonny333
05.11.14,20:56
To som potreboval vedieť. Vďaka
Žabinka
05.11.14,21:03
ale keby to aj bolo nové vozidlo, pre teba ako platiteľa DPH sa nič nemení.. samozdanenie ostáva, uvádza sa v DP, ale na DU treba doručiť oznámenie (ty ako platiteľ DPH elektronicky) o nadobudnutí nového vozidla, tuším do 7 dní, a z DU by si mal dostať potvrdenie, ktoré predložíš na DI pri prihlásení vozidla..
felix1
05.11.14,21:44
Pred cca 6 rokmi som platil DPH v plnej vyske a po uhradeni DPH v SR a odoslani dokladov o prideleni SPZ mi ju predavajuci vratil v plnej vaske na ucet firmy. Rovnake to bolo aj pred tromi rokmi. Pri snahe o rovnake nadobudnutie auta v tomto roku som sa stretol s moznostou zakupenia bez zalohovej platby DPH, ale aj s nutnostou zalohovej platby na DPH ako pred 6 rokmi. Asi zalezi na tom ako sa popalil predajca na našincoch...