monika.bielakova
06.11.14,07:13
dobry den. pracujem v nepretrzitej prevadzke na 8 hod. smenach rano a 16 hod. smenach poobede noc. chcem sa opytat mam narok na preplatenie P-cka v den ked mam mat smenu.doteraz ak som sla k lekarovi a mala som mat smenu musela som si ju vymenit s kolegom a odpracovat inokedy.
este ak mame malo smien zamestnavatel je povinny dat nam dalsie smeny ale moze na chybajuce smeny dopisovat dovolenku
a ako je to s platenim sviatkov ked mam smenu. myslim ze ked mam volno sviatok nie je plateny aj ked pripada na pondelok az piatok.ale neviem na co mam narok ked mam smenu vo sviatok aj den pracovneho volna ci uz v tyzdni alebo cez vikend.dakujem za odpoved
ivka70
06.11.14,07:47
Mas narok, ak osetrenie alebo vysetrenie nebolo mozne vykonat mimo pracovneho casu.

ZP, par. 141
...

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
...


Co sa tyka planovania pracovnych zmien a dovolenky, oboje planuje zamestnavatel.
Cize ma pravo vam naplanovat dovolenku, ale musi ju planovat qak ,aby aspon jedna jej cast v roku bola v kuse 2 tyzdne a oznamit vam jej cerpanie apson 2 tyzdne vopred. ak dodrzi pri planovani zmien a dovoleniek toto pravidlo, je to v poriadku.

Ak mas zmenu vo sviatok, mas narok na priplatok za sviatok.
ak nemas mat zmenu vo sviatok, tak nemas narok ani na nahradu mzdy za sviatok.
Ak by si mala mat zmenu vo sviatok ale zmena by bola kvoli sviatku zrusena (napr. 25.12. nesmu obchody predavat a pod.), vtedy mas narok na nahradu mzdy za sviatok.