romy16
06.11.14,07:30
Máme dohodára, na ktorého prišla exekúcia na nedoplatok v Sociálnej poisťovni - prednostná pohľadávka. Dohodár je dôchodca, ženatý, deti má už dospelé a samostatné. Na dohodu však u nás zarobí naozaj malú sumu, len cca 50 eur mesačne. V príkaze na začatie exekúcie sa nič nehovorí o uplatňovaní nepostihnuteľných súm, tak neviem, či ich mám uplatnovať automaticky. Ak ich budem uplatnovať, tak mu nebudem môcť sťahovať nič? Navyše sa mu exekúcia sťahuje aj z dôchodku.
ivka70
06.11.14,06:34
Ak ma maly prijem, nebudes mu moct stahovat nic, uplatnujes mu nepostihnutelne sumy. Oznamis exekutorovi, ze vzhladom na vysku prijmu nie je mozne stahovat nic. A ak by v niektorom mesiaci zarobil viac, tak zrazku urobis a odosles na exekuciu.
J+K
06.11.14,06:35
Treba kontaktovať exekútora, ten rozhodne, či sa budú uplatňovať nepostihnuteľné sumy alebo nie.

Buď mu napíšte, alebo aspoň telefonicky ho kontaktujte. Oznámte mu výšku odmeny, nech on rozhodne ako postupovať pri výpočte.
willma
06.11.14,06:36
nepostihnuteľné sumy sú zo zákona a nezávisia od svojvôle a rozhodnutia exekútora.
J+K
06.11.14,07:56
Pokiaľ je dôchodca a poberá dôchodok, tam exekútor môže rozhodnúť, že sa nebudú zohľadňovať nepostihnuteľné sumy ... či nám zle povedali na školení?
willma
06.11.14,08:25
aha, no tak je to možné - ale v konečnom dôsledku z 50€ príjmu na dohodu to tak či tak nevydá :) a za druhé, už mu to predsa zrážajú z dôchodku, ak som správne čítala.
romy16
07.11.14,06:21
Ďakujem za rady, radšej som volala exekútorovi nech mi to potvrdí, povedali, že mám uplnatňovať nepostihnuteľné sumy.