Tomi10
06.11.14,15:57
Dobrý deň, chcem sa opýtať. Je možné urobiť si kurz odbornej spôsobilosti na výkon v strážnej službe v prípade, že momentálne prebieha voči mne vyšetrovanie na podozrenie sprenevery? Ďakujem
buchač
07.11.14,00:22
Uchádzač o absolvovanie kurzu predkladá:

1.čestné vyhlásenie o bezúhonnosti a spoľahlivosti
2.odpis z registra trestov
--------------------------------------------------------------------
Takže v čase kurzu, pokiaľ by si začal pred ukončením vyšetrovania, splňaš obe podmienky. Lenže čo v prípade, ak vyšetrovanie dopadne pre Teba negatívne?
Ak sa budeš uchádzať o miesto pracovníka u SBS, jedným z dokladov na prijatie do zamestnania je odpis z RT. Ak tam bude svietiť hociaký trest, tak nebudeš prijatý.
----------------------------------------------------------------------
Na Tvojom mieste by som radšej počkal na výsledok vyšetrovania...len pre istotu a aj pre (prípadne) zbytočnú ivestíciu do kurzu.
lujza.j
07.11.14,04:28
V RT su iba pravoplatne rozsudky....teda boli....cize zatal ho ma cisty.....
Tomi10
07.11.14,07:08
Ďakujem veľmi pekne
Juro88
07.11.14,07:25
Dobrý deň, ak len priebeha vyšetrovanie spĺňate podmienky. Problém by mohol nastať, ak by ste bol už aj trestne stíhaný alebo následne odsúdený. V takomto prípade by ste nemohol získať preukaz typu s a pracovať v sbs. Radím vám počkať si na výsledok vyšetrovania.
ErickC
07.11.14,07:31
Register máš čistý tak že zatial to v kuze vadit nebude. pokiaľ by ťa odsúdili máš problém
právnik-probono
14.11.14,20:10
V trestnom konaní platí presumpcia neviny, takže do právoplatného odsúdenia sa aj v prípade vedenia trestného stíhania hľadí na danú osobu ako nevinného. V tomto smere si teda trochu zadávateľa zmiatol.

Bezúhonnosť na prácu v SBS sa preukazuje ODPISOM z RT a ten bude čistý až do doby právoplatného odsúdenia, takže do tejto doby získať preukaz nebude problém.
Juro88
14.11.14,21:19
Dobrý deň, áno máš pravdu, samozrejme platí prezumpcia neviny, a teda problém by bol až po právoplatnom odsúdení. Napriek tomu radím dotyčnému počkať na výsledok vyšetrovania, resp. trestného konania
Juro88
16.11.14,06:45
Dobrý deň, ešte raz som sa pozeral na uvedený problém/otázku zadávateľa.
Dospel som k nasledovnému:
Činnosť a otázky súvisiace s SBS upravuje osobitný zákon č. 473/2005 Z.z. Ide o špeciálny právny predpis upravujúci túto oblasť.
Jednou z podmienok k získaniu preukazu odbornej spôsobilosti typu S je preukázanie bezúhonnosti a spoľahlivosti. Podľa § 14, ods.1, písm. d) sa za spoľahlivú osobu na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto je trestne stíhaný za trestný čin uvedený v §13,ods.1,písm a) tohto zákona, teda kto je trestne stíhaný za úmyselný trestný čin. Trestný čin sprenevery je úmyselným trestným činom podľa Trestného zákona.
Mimo toho, neviem ktorá SBS by si zobrala na zodpovednosť (minimálne pre svoje dobré meno) to, že by školila človeka voči ktorému je vedené trestné stíhanie. To už je ale viac menej mimoprávna oblasť.
Aby bolo možné čo najpresnejšie odopovedať, musel by dotyčný upresniť svoju situáciu...
kurz-sbs
18.12.14,18:19
Dobrý deň. Chcel by som Vám upresniť informácie, ktoré sú tu uvedené v jednotlivých odpovediach. Ak je trestné konanie vedené vo veci, problém to nie je. Ak ste však už obvineným, napriek tomu že v trestnom práve platí prezumpcia neviny, nespĺňate podmienku spoľahlivosti podľa zákona o súkromnej bezpečnosti. Kurz sbs síce absolvovať môžte, dokonca môžte aj absolvovať skúšku odbornej spôsobilosti ale Ministerstvo vnútra Vám preukaz nevydá. Viac sa môžte dozvedieť aj na stránke www.kurz-sbs.sk v časti Vy sa pýtate, mi odpovedáme
buchač
18.12.14,18:26
...v inej téme bolo niečo spomenuté a aj zodpovedané dostatočne....či ?

Ale konfrontáciu nehľadám a ani nemudrujem... ;) :D