Fišku Sakýsi
06.11.14,18:14
Dobrý deň,

Som začínajúci SZČO (fotograf, poradenstvo), mám miesto podnikania (aj bydlisko) na Slovensku a zobral som dotáciu na živnosť od UPSVAR.

Pohybujem sa ale po celej bývalej ČSFR a príjmy mám zatiaľ približne pol na pol (trochu viac na Slovensku). Českí zákazníci mi platia hlavne cez platobnú bránu, takže aj keď zaplatia v českých (faktúra vystavená v €), peniaze prídu v € na slovenský € účet.

Viete mi poradiť kde budem platiť dane?
Ja som to mal za to že na Slovensku budem platiť všetko a daňové priznanie budem podávať iba tu, prečítal som si aj Zmluvu 238/2003 Z.z. a nevychádza mi z toho žeby som mal podať daňové priznanie aj v ČR.

Môže sa to stať? Za akých okolností? (napr, ak budem mať väčší príjem v ČR?)
Môže mi príslušný úrad stanoviť miesto mojej pôsobnosti (a z toho vyplývajúcu povinnosť platenie poistného v SR či ČR)

Môže sa stať, že budem musieť vrátiť pomernú časť dotáciu na živnosť od UPSVAR, aj keď v dohode nič o cezhraničnom príjme nie je?
Mishok
06.11.14,20:06
Pri príjmoch kt uvádzate v otázke sa Vám to nestane a budete ich zdaňovať v SR ako rezident.
(Pri iných príjmoch treba preštudovať zmluvu)
Niektoré príjmy sú predmetom dane v zmluvnom state (podľa zmluvy). Napr. Príjem z prenájmu nehnuteľnosti umiestnenej v ČR zdani rezident SR v ČR (podá v ČR daňové priznanie z takého príjmu a odvedie daň). Následne ako rezident SR podá daňové priznanie v SR kde uvedie svoje celosvetové príjmy a na zdanený príjem z prenájmu nehnuteľnosti použije metódu zápočtu dane.

http://www.porada.sk/t251367-prijem-z-prenajmu-v-cr-da-sa-pouzit-metoda-vynatia-prijmov.html#

(Mimochodom ak svoje služby poskytujete zdaniteľným osobám (vid zakon o DPH praragraf 3) s miestom plnenia v inom členskom state tak ste povinný sa zaregistrovať k DPH podľa paragrafu 7a)
Fišku Sakýsi
06.11.14,22:24
uff, ďakujem, takže jednu otázku mám zodpovedanú ale vynorila sa ešte komplikovanejšia.

Ďakujem za upozornenie k cezhraničnému obchodu a DPH, nevedel som o tom a to čo som si pozrel vyzerá vcelku komplikovane. V skratke som z toho pochopil že ak službu (fotografovanie) ponúknem firme, budem sa musieť registrovať k DPH, ak ju dodám súkromnej osobe, táto povinnosť mi nevznikne. Avšak §16 202/2004 Z.z. to v odseku 16 kvalitne zamieša, tak že to je na infolinku Finančnej správy.
evuš
07.11.14,05:54
Doteraz si komu poskytoval služby ?? Iba nepodnikateľom ?? Ak i zdaniteľným osobám je problém...pred dodaním služby do štátov EÚ si bol povinný sa registrovať...
Mishok
07.11.14,07:17
ja by som to nebral tak dramaticky lebo obdobnu povinnosti maju aj zahranicne zdanitelne osoby a tie by ho na to mali upozornit ak by im nedal fakturu s ič dph
Fišku Sakýsi
07.11.14,10:20
zatiaľ iba nepodnikateľom (našťastie)

volal som na Finančnú Správu a tam mi povedali že som povinný registrovať sa v prípade dodania služby inému podnikateľovi (on potom aj zaplatí DPH)

Nebudem ale pýtať DPH od súkromných osôb, iba od podnikateľov (v prípade podnikania v ČR so slovenskou živnosťou)