kahu
27.04.06,07:27
Zdravím Vás, pomôžte mi prosím zodpovedať tieto otázky

- čo je zbierka listín
- aký je vzťah medzi účtovným a daňovým obdobím z hľadiska dani z príjmov
- čo by mala obsahovať interná smernica o účtovaní a obehu dokladov v podniku
- akú funkciu plní archivácia účtovným písomností
- aký je význam zaznamenávanie účt.prípadov do denníka
- čo znamená audit

Ďakujem
ayya
27.04.06,08:19
Zdravím Vás, pomôžte mi prosím zodpovedať tieto otázky

- čo je zbierka listín
- aký je vzťah medzi účtovným a daňovým obdobím z hľadiska dani z príjmov
- čo by mala obsahovať interná smernica o účtovaní a obehu dokladov v podniku
- akú funkciu plní archivácia účtovným písomností
- aký je význam zaznamenávanie účt.prípadov do denníka
- čo znamená audit

Ďakujem
vsetko tu bolo uz riesene, musis sa trosku pohrat s vyhladavanim, ale ok - tak heslovite a nie velmi zavazne, ber to prosim, ako heslovitu informaciu

- zbierka listin je zriadena v obchodnom registri - organizacie su povinne tam ukladat dolezite dokumenty
- neviem, ci si nahodou nemyslela uctovne a danove vydavky ... tak odpoviem o (vydavkoch?) nakladoch - niektore naklady musis uctovat preto, ze patria do uctovneho obdobia ... ale zakonodarca to moze obmedzit z hladiska uznatelnosti - klasicky priklad - faktura za sprostredkovanie pre fyz. osobu : je to naklad bezneho roka, ale danovo je uznatelny iba ak je zaplateny... ak nie je zaplateny, z hladiska dani si ho musis pripocitat k danovemu zakladu... a v tom roku, kedy ho uhradis, si ho zase mozes odpocitat z danoveho zakladu. uctovne to zostane pripad povodneho roka, toho, kedy bolo sprostredkovanie vykonane.
- povinnost archivacie vyplyva zo zakona - hladaj na porade, je tu toho hodne: zakon o archivacii
- dennik: myslis penazny dennik u fyzickej osoby, alebo uctovny dennik v podvojnom uctovnictve? ale myslim, ze oba maju rovnaku funkciu: casovo zachytit uctovne pripady (na rozdiel od systematickeho zachytenia - to je zas v hlavnej knihe)
- audit vykona auditor - zas hladaj na porade: povinnost maju (zhruba) akciovky automaticky, sro iba velke ... auditor je nieco ako sudny znalec z oboru uctovnictva. Prekontroluje spravnost uctovnictva vo firme. Je to platena sluzba, vlastne poradenstvo - nemylit si to s kontrolou z DU

stacilo? :) takze: daj si to po jednotlivych heslach vyhladavat... tri dni mas co citat :D:D
ayya
27.04.06,09:14
kahu
este som sa vratila - z dvoch dovodov:
zabudla som na internu smernicu: tiez je tu na porade okolo toho vela popisane, dokonca su aj prilozene vzorove interne smernice, takze zase vyhladavat a ked budes prihlasena, tak si ich mozes aj stiahnut....

a druhy dovod - chcela by som ta poprosit: vrat sa na ten tvoj povodny prispevok, klikni si na "uprav" a dopln v nazve temy este "cosi"...(ked kliknes na to tlacitko "uprav", potom hore nad prispevkom mas riadok s nazvom tvojej temy) dopln ten nazov tak, aby mal "vypovedatelnejsiu" schopnost...lebo imho teraz tento tvoj povodny nazov "otazky" je velmi vseobecny, v podstate nic nehovoriaci. Prosim ta hlavne kvoli novacikom na tejto porade. Skus tam doplnit nieco ako: "otazky - co znamenaju niektore pojmy" .... alebo nieco podobne, tak aby uz z nazvu temy bolo jasnejsie, co ta trapi ... :)
a este by snad bolo aj vhodne, keby si poziadala Richarda, aby tuto tvoju temu prehodil do inej sekcie, podla mna by bolo vhodnejsie do "zaciatky podnikania" ako ked je to v teme "dan z prijmu" ...
Nehnevaj sa, prosim, za tuto moju poznamku ... a neboj, ... este som nezabudla, ako som tu bludila ja, ked som tu bola uplny novacik ...;)
vsetko dobre ti prajem, nech sa ti na porade paci aspon tak, ako mne ...