zvedavy36
07.11.14,17:59
Može byť o rozhodnuté o výživnom ešte pred rozsudkom o zverení do opatery jednému z rodičov?
Ja momentálne platím výživné podľa rozsudku matke, ale deti jej neboli zverené do opatery.
Je takýto stav právne v poriadku? Nezda sa mi to...(nie sme vzatí)

Vopred ďakujem
willma
07.11.14,17:25
sa odvolaj a uvidíš čo na to súd.
Mária27
07.11.14,19:58
Ak tie deti ty neživíš, tak výživné odovzdáš matke, súd nemusí rozhodnúť. O výživnom sa možno dohodnúť aj bez súdu.

zo zákona o rodine:

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.
Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.
zvedavy36
08.11.14,09:01
ok, ale peniaze na deti odovzdavam niekomu, kto nie je ich opatrovnik. nemal by som ich davat tomu, komu ich sud zveril do opateri?
Mária27
08.11.14,09:10
a komu ich zveril? o tom nepíšeš .. píšeš, že je pred rozsudkom. Kto sa o deti stará? Povinnosť majú rodičia
zvedavy36
08.11.14,20:29
...o zvereni deti do opatery sud vobec nerozhodoval. ani taky navrh nepadol. taktiez nie o rozvode, kedze sme neboli vzati. rozhodol iba o vyzivnom. ale KS rozsudok o vyzivnom zrusil a konanie vratil pre chyby spat okresnemu. moja otazka smeruje k tomu, ci by najprv nemalo prebehnut konanie o zvereni deti a az potom o tom, kto, komu a kolko bude platit. nezda sa mi ta situacia, ze ja sice budem platit ich matke, ale deti jej neboli zverene. o deti sa starame obaja, skoro vsetky vydavky plati matka. dik za odpoved
avalik
08.11.14,20:47
Zákon o rodine

§ 62

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.


§ 65

(1) Ak rodičia maloletého dieťaťa spolu nežijú, súd upraví rozsah ich vyživovacej povinnosti alebo schváli ich dohodu o výške výživného.

(2) Súd postupuje rovnako aj v prípade, ak rodičia spolu žijú, ale jeden z nich svoju vyživovaciu povinnosť voči maloletému dieťaťu dobrovoľne neplní.

- zákon pri výživnom neuvádza podmienku zverenia dieťaťa do opatery

aký máš problém s tým, že budeš mať súdom určené výživné? žijete spolu? ak nie a matka je v hmotnej núdzi a požiadala (alebo chce požiadať) o dávku v hmotnej núdzi, musí si uplatniť zákonné nároky - čiže aj výživné na deti
právnik-probono
10.11.14,08:37
Vyživovacia povinnosť voči dieťaťu je povinnosťou oboch rodičov a trvá do času, pokiaľ dieťa nie je schopné sa živiť samo.

Aj keď nie je meritórne rozhodnuté o úprave výkonu rodičovských práv a povinností, nie je to stimul na neplnenie si vyživovacej povinnosti. Matka si ju plní osobnou starostlivosťou o dieťa (aj keď dieťa jej nie je ešte právoplatne zverené do OS), tak vy ako otec by ste si ju mali plniť taktiež buď spolupodielaním sa OS o dieťa aj po materiálnej stránke (nákupom potrebných vecí pre dieťa, platieb za školu, škôlku, etc...) alebo určitou finančnou sumou k rukám matky (nakoľko ona sa teraz o dieťa stará , bez ohľadu nato, komu bude zverené súdom), na ktorej sa s matkou dieťaťa dohodnete.

Píšete o súdnom rozhodnutí. Zrejme ste si vyživovaciu povinnosť neplnil dobrovoľne a tak matka požiadala na súde o predbežné opatrenie (súladne s §76 ods. 1 písm. a/ Občianskeho súdneho poriadku), ktoré súd nariadil a zaviazal vás platiť výživné v nevyhnutnej miere do rozhodnutia vo veci samej, tj. konania o ÚVRPaP v ktorom sa rozhodne o tom, že komu bude dieťa zverené do osobnej starostlivosti a v akej výške bude druhý rodič povinný prispievať na výživu dieťaťa. Toto predbežné opatrenie je vykonateľné dňom doručenia, takže v prípade ak jej nebudete platiť výživné, môže si ho vymáhať cez exekútora.
právnik-probono
10.11.14,08:43
Ešte som sa nestretol s rozsudkom iba o výživnom JEDNÉHO rodiča bez úpravy osobnej starostlivosti. Nakoľko je vyživovacia povinnosť povinnosťou oboch rodičov, nebolo by zákonné vysloviť výrok iba pre jedného rodiča. Preto to súd rieši v rámci konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností, kde jednému rodičovi prizná starostlivosť o dieťa (TÝMTO TEN RODIČ ZÁROVEŇ VYKONÁVA AJ VYŽIVOVACIU POVINNOSŤ VYPLÝVAJÚCU ZO STAROSTLIVOSTI) a následne adhézne rozhodne o vyživovacej povinnosti rodiča, ktorý OS nevykonáva v peňažnom plnení. Výnimkou je predbežné opatrenie, ktorým sa zaoberám v mojom poste.