zvedavý pán
08.11.14,02:23
V našej obci sa bežne stáva, že v neprítomnosti alebo zaneprázdnenosti matrikárky vykonáva matričné úkony zástupkyňa starostu. Môže sa to a aké sú podmienky?
Predchádzajúca odpoveď nie je jasná, to som sa dozvedel aj ja zo zákona o matrikách. Spomínaná zástupkyňa starostu všetky matričné úkony aj podpisuje. Preto sa pýtam ešte raz, môže zástupkyňa starostu také úkony vykonávať?
avalik
08.11.14,06:45
154/1994 Z. z.Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o matrikách

§ 8

(1) Na vedenie matrík ustanoví starosta obce matrikára a jeho zástupcu; ak je to potrebné vzhľadom na rozsah činností, ustanoví vedúceho matrikára a potrebný počet matrikárov (ďalej len „matrikár“).

(5) Ak nemôže matrikár alebo jeho zástupca vykonávať úlohy spojené s vedením matrík, vykoná obec opatrenia na zabezpečenie riadneho výkonu štátnej správy na tomto úseku.



302/1994 Z. z.Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona Národnej rady Slovenskej republiky o matrikách

§ 7

Zápisy v matričnej knihe vykonáva matrikár spravidla vlastnoručne. Ak zo závažného dôvodu zápis vykonala iná osoba, tento zápis potvrdzuje matrikár svojím podpisom.



doplnenie:

Tým, že zástupkyňa starostu vykonáva matričné úkony v čase neprítomnosti matrikárky, je splnené ustanovenie o vykonaní opatrení

Otázka je, máte zástupcu matrikára?
buchač
09.11.14,06:02
Naposledy upravil zvedavý pán :
Dnes at 07:07 Dôvod: Nepostačujúca odpoveď
--------------------------------------------------------

Nižšie uvedená odpoveď je dostačujúca.
Dôvod :
Nepostačujúce chápanie zvedavého pána .
luja5
09.11.14,09:18
Hm... podľa môjho názoru by sa to tak nemalo robiť, ak budem vychádzať z ďalej uvedených zákonných ustanovení.

Podľa ust. § 13b zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1990-369/znenie-20140701) zástupca starostu môže byť len poslanec. Funkcia poslanca je nezlučiteľná s funkciou zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený (§ 11 ods. 2 písm. b)). Výkon matričnej činnosti chápem ako výkon činnosti zamestnanca obce a nie ako prácu poslanca. Zástupca starostu zastupuje starostu pri plnení úloh starostu, medzi ktoré nepatrí výkon matričnej agendy (§ 13). Z toho mi vyplýva, že poslanec (zástupca starostu) by nemal zastupovať zamestnanca obce (matrikára). Ak by to tak mohlo byť, potom by mohol matrikára zastupovať hociktorý poslanec....

Je to však len môj názor. Zodpovedné stanovisko je oprávnené zaujať len Ministerstvo vnútra SR, najmä k ust. § 8 ods. 5 zákona č. 154/1994 Z.z. (citovala avalik) pokiaľ ide o zákonnú prípustnosť zabezpečiť výkon matričnej činnosti pri neúčasti matrikárky aj zástupkyňou starostu.
avalik
09.11.14,10:14
doplnila som odpoveď
luja5
09.11.14,10:32
Pre mňa zostáva otázne, či tým opatrením môže byť, aby poslanec danej obce vykonával činnosti zamestnanca danej obce, či úlohou zástupcu starostu = poslanca môže byť aj zastupovanie zamestnancov obce (problém môže byť nielen na úseku matriky)... Ja by som si tým nebola istá, pokiaľ by som k tomu nemala oficiálne súhlasné stanovisko MV SR.
luja5
09.11.14,12:02
Zvedavý pán, neviem síce, v čom presne je u Vás problém, ale ja by som nesúhlasila, aby som napríklad dostala úradný výpis z matriky (§ 19 zákona o matrikách) podpísaný poslancom = zástupcom starostu. Len ak by mi oprávnenosť zástupcu starostu podpísať taký doklad na základe rozhodnutia starostu písomne potvrdilo MV SR.
zvedavý pán
10.11.14,05:35
Tu by bolo potrebné doplniť," pracovníkom Obecného úradu", lebo zástupca starostu nie je pracovník Obecného úradu. Poslanec nemôže byť zamestnancom a tým pádom ani zástupcom matriky.
avalik
10.11.14,09:27
no ved to je jasne ze zastupca starostu nemoze byt zastupcom matrikara .... ja sa pytam ci mate ustanoveneho riadneho zastupcu matrikara podla § ods. 1.
Ing. Ľubomír Janoška
10.11.14,10:12
Kočky, máte obidve po pluske (viac než jednu vám neviem dať).
Obe stanoviská sú opodstatnené, aj keď sú protichodné.
Navrhujem barličku - pomôcť si ustanovením § 8 ods. 2 zákona 154/1994 o matrikách, ktoré určuje kvalifikačné podmienky pre matrikárov. Takže ak zástupca starostu nemá zložené matrikárske skúšky, tak nemôže vykonávať činnosť matrikára (je jedno, či iba zastupuje) - teda zapisovať do matričných kníh, komunikovať so štátnou správou a podobne, pretože to nevie.
(2) Matrikárom môže byť fyzická osoba, ktorá je štátnym občanom Slovenskej republiky, je plnoletá, bezúhonná, preukázala ovládanie vedenia matrík zložením skúšky a zložila sľub.
luja5
10.11.14,10:33
Ja ďakujem za uznanie:).
Len mám stále na mysli inú vec - že ide o prácu vo verejnom záujme zaradenú v katalógu pracovných činností do konkrétnej PT. Skutočnosť, že matrikár musí mať skúšky, je nám, myslím si, jasná. Môže však poslanec vykonávať prácu vo verejnom záujme ako zamestnanec obce, alebo ju môže vykonávať len tak, na živnosť(?) alebo...? Podľa katalógu pracovných činností ide aj o rozhodovaciu činnosť na úseku matrík na prvom stupni a komu a na základe čoho, alebo akej (asi?) pracovnej (či poslaneckej?) zmluvy by sa poslanec zodpovedal za prípadné škody spôsobené prípadným nesprávnym rozhodnutím s jeho podpisom? Môže starosta vybrať hociktorého poslanca (so skúškami) na zastupovanie matrikára obce a nechať ho podpisovať úradné matričné dokumenty, alebo s osobou, ktorá má potrebné matričné skúšky, sa má uzavrieť (nejaká) pracovná zmluva? Respektíve môže starosta rozhodnúť o tom, že poslanec sa stane aj zamestnancom?
Ing. Ľubomír Janoška
10.11.14,10:59
Rozumiem Ti, ale to je práve to, čo my tu nevyriešime. Nemáme kompetenciu na to, aby sme vykladali ustanovenie zákona o obecnom zriadení, ktoré má riešiť konflikt záujmu (a MV asi tiež nedá použiteľný výklad). Vzaté ad absurdum, poslanci si môžu porobiť matrikárske skúšky a zastupovať matrikárku a nebyť pritom v pracovnoprávnom vzťahu, nebrať peniaze sa svoje výkony a podobne. Alebo viď škandál, keď starosta odvolal sobášiacich poslancov, ktorí sobášili na dohodu, lebo sa dostali do vzťahu obdobnému pracovnoprávnemu vzťahu...
A keďže to nevieme vyriešiť, tak hľadám nejaké úplne iné argumenty, z iného súdka, ktoré by to rozhodli - čiže ak poslanec nemá skúšky, nemusíme riešiť, či môže zastupovať zamestnanca - matrikára.
PS - jednoduché riešenie by bolo prerušenie poslaneckého mandátu, tým som sa zaoberal v súvislosti so sebou samým pred 20 rokmi :)
luja5
10.11.14,11:15
Prerušenie mandátu napadlo aj mňa ako jednoduché - najlepšie riešenie:).
Tiež s Tebou súhlasím, že my to tu nevyriešime a len dodám, že možno práve riešenie tohto hľadal zadávateľ položením svojej otázky. A len kvôli vysvetleniu svojho názoru (všeobecne, nie kvôli Tebe, aj keď je to pod Tvojou odpoveďou;)) som doplnila viac, prečo sa mi také konanie nepozdáva ani v rámci uplatnenia ust. § 8 ods. 5 zákona č. 154/1994 Z.z.. Btw. - ak by mi poslanec podpisom pod zlý matričný doklad spôsobil škodu, bolo by zaujímavé, aké rady by som dostala, od koho, z akého titulu, na základe ktorého paragrafu... si škodu vymáhať...
Ešte raz vďaka - aj za konštruktívnu debatu:).